Co to je zubní instrumentářka?
asistovat při ošetřeních dutiny ústní, zpracovávat dentální materiály, pečovat o pacienty v průběhu zubního ošetření, vyvolávat RTG snímky, podílet se na dezinfekci a sterilizaci zdravotnických prostředků a prádla a pracovat se zdravotnickou dokumentací.Zubní instrumentář

Odborný směr: Zdravotnictví a farmacie
Odborný podsměr: nelékařská povolání
Kvalifikační úroveň: Střední vzdělání s výučním listem tříleté (NSP 3)
Platové rozmezí: 27 000 Kč – 55 000 Kč

Zdravotní sestra nebo zubní instrumentářka pomáhá zubnímu lékaři při ošetřování. Pracuje v dutině ústní společně se zubním lékřem, odsává vodu a sliny, drží ret a tváře, míchá materiály při léčbě zubů, podílí se na operačních zákrocích. Udržuje pracovní místo čisté.

Jak se stát zubní Instrumentářkou : Požadavky k přijetí do kurzu: věk minimálně 18 let, minimálně ukončené středoškolské vzdělání s výučním listem nebo maturitou, zdravotní způsobilost, očkování proti virové hepatitidě typu B. Způsob zakončení kurzu: Prezenční závěrečná profesní zkouška.

Co musí umět zubní instrumentářka

Zubní instrumentářka má na starosti celkový chod zubní ordinace. Objednává pacienty, zaznamenává do počítače jejich údaje a zajišťuje veškerou komunikaci s nimi. Připravuje materiál a nástroje k ošetření pacientů a při zákrocích lékaři asistuje.

Kdo může dělat zubní Instrumentářku : A jaké vzdělání k tomu bude potřebovat Od 1. září 2017 byl zákonem rozšířen okruh nelékařských zdravotnických pracovníků, kteří mohou asistovat zubnímu lékaři při práci u křesla. Tak jako dosud mohou tuto činnost vykonávat všeobecné sestry, dentální hygienistky a zubní instrumentářky.

Pokud se podíváme na Zdravotní sestra v zubní ordinaci platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 302 388 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 25 199 Kč za měsíc, 6 300 Kč za týden nebo 157,49 Kč za hodinu.

1.2 Vzdělávání instrumentářek v současnosti

Instrumentářkou se sestra nestane během studia na střední zdravotnické, vyšší zdravotnické nebo vysoké škole, ale teprve po absolvování specializačního studia v oboru perioperační péče.