Co to je zkamenělina?
Zkameněliny vznikají tím, že se pozůstatek dostane do nějaké hmoty, která ho uchrání před okolními vlivy. Ne každá hmota je ale ideální – záleží na chemickém složení hmoty a pozůstatku organismu, aby ten nebyl rozložen, ale konzervován.Za zkamenělinami se nemusíte vydávat do exotických zemí. Také u nás existují geologicky pestré oblasti, kde lze nalézt pozůstatky prehistorických organismů. K takovým místům patří okolí Koněpruských jeskyní v Českém krasu, zejména již nevyužívaný Houbův lom, kde je možné fosilie i sbírat.Fosilie jsou pozůstatky či stopy živočichů a rostlin, které jsou starší než 10 000 let. Nejčastěji se dochovají tvrdé části organismů, jako jsou zuby, kosti, skořápky vajec či krunýře. Studiem fosilií a fosilních zbytků se zabývá paleontologie.

Které organismy najdeme nejčastěji v podobě zkamenělin : Studiem fosilií se zabývá paleontologie. Nejznámějšími fosiliemi jsou například pozůstatky pravěkých živočichů (trilobitů, dinosaurů, mamutů).

Co je to vůdčí zkameněliny

Vůdčí či indexová fosilie je fosilie, která je dostatečně charakteristická pro určité horizonty usazených hornin. Pomocí jejich nálezu je možno určit relativní geologické stáří zkoumaných vrstev.

Jak se nazývá zkamenělý Vymřelý živočich : Živoucí fosilie – živočichové (fauna) Živoucími fosiliemi nazýváme současně žijící organismy s řadou prehistorických rysů nebo organismy známé ze zkamenělin. Může to být také organismus žijící na omezeném prostoru, který byl považován za zcela vyhynulý.

Chcete-li zjistit zda-li je váš nález zkamenělinou můžete se obrátit s dotazem na odborníky. Nejlepší asi bude, pokud se s dotazem obrátíte například na nejbližší regionální muzeum, kde je k dispozici paleontolog případně geolog (či na jinou obdobnou regionální instituci).

Lokality

  • Zkamenělý Radotín. Okolí Radotína a Lochkova je proslulé nálezy zkamenělin již od dob Joachima Barranda.
  • Lom Kosov.
  • Podmořské vulkány ve Sv.
  • Řeporyje a okolí
  • Skryje – Ráj trilobitů
  • Sopka u Vyskočilky.
  • Karlštejn.
  • Smíchov a Anděl.

Co jsou vudci fosilie

Vůdčí neboli indexové fosilie pomáhají paleontologům určit relativní stáří geologických vrstev. Jedná se o druhy, které existovaly poměrně krátkou dobu a na relativně velkém území (nejlépe kosmopolitně), jsou snadno určitelné, vyskytují se ve větším množství a nebyly závislé na prostředí.Za normální teploty (25 °C) to trvá od asi 3 týdnů do několika let. Po skeletonizaci trvá rozklad kostí dalších 10 let v běžně kyselé půdě. V pH neutrálním prostředí dojde k rozkladu za stovky let a při současné přeměně na trvalejší anorganické látky nedojde k rozkladu nikdy (fosilizace).Dělení a třídění živočichů

Pro nás postačí vědět, že existují dvě velké skupiny: obratlovci a bezobratlí, že obratlovci se dále dělí na třídy: ryby, obojživelníky, plazi, ptáky a savce a že mezi bezobratlé patří velká skupina živočichů zvaná hmyz.

Chcete-li zjistit zda-li je váš nález zkamenělinou můžete se obrátit s dotazem na odborníky. Nejlepší asi bude, pokud se s dotazem obrátíte například na nejbližší regionální muzeum, kde je k dispozici paleontolog případně geolog (či na jinou obdobnou regionální instituci).

Kde najít Amonity : Amoniti jsou vyhynulí draví hlavonožci žijící v mořích od devonu do konce křídy, kdy je vyhubil stejně jako dinosaury pád meteoritu. V mořských usazeninách se do dnešních dnů dochovaly schránky amonitů tvořené z uhličitanu vápenatého (aragonitu).

Jaký je rozdíl mezi rostlinami a živočichy : Většina rostlin se nemůže aktivně pohybovat z místa na místo (kvůli kořenovému systému spojenému s podložím). Živočichové naopak: – nejsou schopni fotosyntézy, – živí se jinými organismy, – obvykle se mohou pohybovat, – pečují o svá mláďata (např. savci nebo ptáci).

Kdo patří do skupiny bezobratlí

Bezobratlých živočichů je mnohem víc než obratlovců. Žijí ve vodě, na souši, v půdě i ve vzduchu. Dělí se na mnoho skupin. Mezi bezobratlé patří například žížaly, škeble, hlemýždi, pavouci, mouchy.

Amoniti se značně liší ornamentací (reliéfem povrchu) svých schránek. Některé jsou hladké a kromě přírůstkových čar téměř beze znaků, takže připomínají recentní loděnky. Jiné mají různé tvary spirálních hřebenů a žeber, nebo i trnů. Tento typ ornamentace schránek je zvlášť patrný u pozdějších křídových amonitů.Odhaduje se, že se na Zemi vyskytuje asi 350 000 druhů rostlin. Zatím bylo popsáno asi 290 000 druhů, z nichž asi 260 000 tvoří semenné rostliny, 15 000 mechorosty a zbytek zejména kapraďorosty a zelené řasy.

Co patří mezi živočichy : Živočichy lze orientačně rozdělit na „bezobratlé“ (nepřirozená, pomocná skupina) a obratlovce.

  • Mezi bezobratlé patří mj. žahavci, ploštěnci, hlístice, měkkýši, kroužkovci, pavoukovci, stonožkovci či korýši včetně hmyzu.
  • Do skupiny obratlovců se řadí paryby, paprskoploutvé ryby, obojživelníci, plazi včetně ptáků a savci.