Co to je vedlejší pracovní poměr?
Sjednání vedlejšího pracovního poměru

O vedlejší pracovní poměr se jedná tehdy, jestliže zaměstnanec, který již ve svém zaměstnání pracuje po stanovenou týdenní pracovní dobu, uzavře za jeho trvání další pracovní poměr na kratší pracovní dobu. K vedlejšímu poměru nepotřebuje zaměstnanec souhlas svého zaměstnavatele.Pracovní poměr lze sjednat buď na dobu určitou, nebo neurčitou. U smlouvy na dobu určitou platí pravidlo, že doba trvání takového pracovního poměru nesmí u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Co je to hlavni pracovni poměr : Hlavní pracovní poměr (HPP)

Obvykle je to 40 hodin týdně. Po uzavření pracovní smlouvy začíná zaměstnanci běžet maximálně tříměsíční (u vedoucích pozic maximálně šestiměsíční) zkušební doba, během které ho můžete propustit, pokud se vám neosvědčí. Stejně tak může on opustit vaši firmu, a to bez udání důvodu.

Co se platí při vedlejší činnosti

Během podnikání na vedlejší činnost máte povinnost odvádět daně a každoročně podávat daňové přiznání. Na rozdíl od hlavní činnosti ale nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění, a pokud nepřekročíte takzvanou rozhodnou částku, tak ani na sociální pojištění.

Kolik si můžu vydelat při vedlejsi činnosti : V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.

V praxi se 20 hodin průměruje za celou dobu trvání DPČ, která může být uzavřena nejdéle na 52 týdnů. To znamená, že některé týdny můžete odpracovat klidně 40 hodin, ale musí sedět celkový průměr za dobu trvání smlouvy. Narozdíl od DPP může počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 300 hodin ročně.

Typy práce

  • Práce fyzická dynamická (izotonická)
  • Práce fyzická statická (izometrická)
  • Práce s přesnou svalovou koordinací a práce monotónní
  • Práce smyslová
  • Manipulace s břemeny.
  • Duševní práce.
  • Práce v nočních směnách.
  • Odkazy.

Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel

V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.

Ze zákona můžete pracovat na dva hlavní pracovní poměry u stejného zaměstnavatele. Pokud nebudou mít oba pracovní poměry stejnou náplň práce. Tip na závěr: Pokud pracujete na dva hlavní pracovní poměry zároveň, nezapomeňte si podat, za takto odpracovaný rok, daňové přiznání.

Kolik si můžu vydelat při vedlejsi cinnosti : V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.

Kdy musím danit vedlejší příjem : Nesmí být pravidelný a s živnostenským listem. Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024).

Kolik se odvádí z DPČ

Srážková daň je daň, která se nejčastěji používá ke zdaňování menších příjmů z dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti (podívejte se na přehlednou tabulku). Její sazba činí 15 % a odvádí ji ten, kdo odměnu vyplácí – příjemce odměny už dostává peníze zdaněné.

DPČ: Kdo platí sociální a zdravotní pojištění

Pojistné platíte jen v případě, že vyděláte alespoň 4 000 Kč měsíčně. Pokud máte uzavřené dohody o pracovní činnosti s více zaměstnavateli, počítá se limit 4 000 Kč pro každého zaměstnavatele zvlášť.Za poslední čtvrtletí roku 2022 dosahovaly mediánové hodnoty hrubých měsíčních mezd pro nejlépe placené pozice následujících výšek:

  • Vrcholoví manažeři velkých společností: 252 876 Kč,
  • Řídící letového provozu: 190 704 Kč,
  • Vedoucí lékaři: 138 580 Kč,
  • Techničtí a výrobní ředitelé: 116 169 Kč,

Jaké jsou kategorie práce : Typy kategorií práce

  • Kategorie 1 – práce bez rizika.
  • Kategorie 2 – práce s potenciálním rizikem.
  • Kategorie 3 – práce s riziky.
  • Kategorie 4 – vysoce rizikové práce.