Vavřín podporuje trávení a metabolismus při cukrovce II. typu, pomáhá při revmatismu a dně, bolestech v kostech a kříži a bolestech sedacího nervu. Také zmírňuje kašel a nachlazení, tlumí bolesti hlavy, ulevuje od nejrůznějších otoků a artritických bolestí.Vavříny jsou stálezelené nevysoké stromy se střídavými jednoduchými listy se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou pravidelné, jednopohlavné, uspořádané v úžlabních, stopkatých pseudookolících na zkrácených olistěných výhonech. Okvětí má krátkou trubku a je zakončené 4 laloky.Vavřín – bobkový list – je stálezelený keř nebo stromek. Volně roste v Malé Asii, na pobřeží středozemního moře a v jižní Evropě. Ve volné přírodě dosahuje výšky 2-4 m, vyjímečně až 8 m. V našich podmínkách rostlinu pěstujeme jako přenosnou a roste do velikosti okolo 150 cm.
Jak se pěstuje vavřín : Vavřín pěstujte v pěstební nádobě, abyste ho mohli na zimu uklidit, neboť větší zimu by venku nepřežil. Od jara do podzimu je vhodné ho umístit na slunečné stanoviště. Substrát stačí běžný pro pokojové rostliny. Je dobré rostlinu pravidelně přihnojovat hnojivem na pokojové rostliny.
Proč pít čaj z bobkového listu
Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku. Čaj z bobkového listu může poskytnout úlevu a podpořit vaše dýchací cesty přirozeným způsobem. Při nachlazení si připravte šálek teplého čaje z bobkového listu a přidejte med pro další uklidňující účinky.
Na co je zdravý bobkový list : Bobkový list má expektorační vlastnosti, což znamená, že pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje vykašlávání. Jeho konzumace je obzvláště užitečná při boji s kašlem, nachlazením a jinými respiračními potížemi. Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku.
Jak zastřihnout vavřín Vavřín dobře snáší řez, často jsou vidět stromky s vytvarovanou korunou na vysokém kmínku. Toho docílíme, když budeme spodní lístky a výhonky zaštipovat a pravidelně řezem upravovat větévky. Zastřihovat korunu můžeme dvakrát ročně.
Kvete v měsíci červnu světle žlutými květy, ze kterých se vytvoří fialovo-černé plody.
Jakou půdu potřebuje vavřín
Na půdu není vavřín náročný a snáší dobře i vápenaté půdy. Vyzrálé starší keře snesou i krátké 5stupňové, někdy i vyšší mrazy.Vavřín se rozmnožuje semeny, zelenými řízky, kořeny nebo dělením trsu. Rostlina se pěstuje většinou v dřevěných kádích. Přesazuje se velmi zřídka, vždy až za několik let. Nikdy ale nezapomeňte na dobrou drenáž.Pěstování bobkového listu
Umístěte jej na přímé slunce s chráněnou expozicí alespoň ze 2 stran a kořeny zamulčujte kůrou. V případě poškození mrazem dobře po řezu regeneruje. Venku však doporučujeme pěstovat jen v teplejších lokalitách na jihu Moravy a opravdu starší dřeviny s postupným otužováním.
Bobkový list má expektorační vlastnosti, což znamená, že pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje vykašlávání. Jeho konzumace je obzvláště užitečná při boji s kašlem, nachlazením a jinými respiračními potížemi. Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku.
Kolik můžeme vypít čaje denně : Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Co léčí čaj z bobkového listu : Jeho konzumace je obzvláště užitečná při boji s kašlem, nachlazením a jinými respiračními potížemi. Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku. Čaj z bobkového listu může poskytnout úlevu a podpořit vaše dýchací cesty přirozeným způsobem.
Jak se připravuje čaj z bobkového listu
Příprava čaje z bobkového listu je snadná. Stačí přidat několik sušených bobkových listů do hrnce s vroucí vodou a nechat je vařit asi 10 minut. Poté čaj sceďte a můžete si ho vychutnat. Doporučuje se pít čaj z bobkového listu dvakrát až třikrát denně, abyste dosáhli maximálních zdravotních přínosů.
Stříhá se kdykoli od konce března do půlky července. Pokud by vám vadily plody, ostříhejte korunu hned po odkvětu.Nejlépe vavřín vypadá s kulovitou korunou při maximální výšce asi 1,5 m. Kmínek přivážeme k opoře, aby rostl vzpřímeně. Během zastřihování si můžeme připravit řízky, které dáme zakořenit do písčitohlinité směsi. Rostliny z nich začnou růst zhruba po roce, teprve potom je můžeme začít tvarovat.
Kam zasadit vavřín : Bobkový list, neboli vavřín vznešený, není podle Františka Hlubockého příliš náročný na pěstování. Pěstuje se běžně v květináči. Přes léto je mu dobře venku, s normální zálivkou, potřebuje dostatek světla, slunce. Na zimu se musí odnést domů, do nějaké chodby, verandy, stačí mu ale jen pár stupňů nad nulou.