OZNAMOVACÍ VĚTA
oznamujeme,sdělujeme, vyprávíme. Na konci věty píšeme tečku.Druhy vět podle postoje mluvčího
1) Oznamovací – vyjadřuje oznámení, prosté sdělení, tvrzení – píšeme tečku, klesavá intonace – např. Dnes je hezky.; Rádi bychom šli na výlet. a) Zjišťovací – umožňuje odpověď ano/ne – intonace stoupavě klesavá – např. Budeš večer doma; Nešel bys venDefinice: Ve větě zvolací mluvčí vyjadřuje citový vztah. Věty zvolací mají podobu vět oznamovacích, tázacích nebo žádacích, které jsou pronesené vzrušeným tónem.
Jak začíná věta práci : Věta přací s klesavou melodií, většinou začíná, částicemi ať, kéž, kdyby nechť, aby a je zakončena vykřičníkem nebo tečkou podle intenzity přání. např. Kéž by už byla přestávka! Ať už přijde léto!
Co je tázací
Věta s otazníkem je tázací. Větou tázací se na něco ptáme. Na konci je otazník.
Co se píše za větou Oznamovaci : PAMATUJ – VĚTOU OZNAMOVACÍ někomu něco OZNAMUJEME. Píšeme za ní TEČKU.
Věta tázací nám vyjadřuje otázku. Za větou píšeme otazník. Přísudek věty tázací má také způsob oznamovací nebo podmiňovací. Věty tázací dělíme na: a) Otázky zjišťovací – odpovídáme na ně ano/ne.
Za větou tázací píšeme OTAZNÍK.
Jak poznat větu Zvolací
Věty podle postoje mluvčího dělíme na:
- Oznamovací – prostě sdělení; věta končí tečou a má klesající intonaci.
- Tázací – vyjadřuje otázku; končí otazníkem a intonace je stoupavá. Doplňovací – odpovídáme celou větou.
- Žádací
- Zvolací – vyjadřují citový stav; může být původně jakéhokoliv druhu – Dnes je nádherně!
Tradiční pohled chápe jako českou větu celek, který je založen na určitém slovesném tvaru, tedy přísudku. Pokud věta vedle přísudku obsahuje také podmět, jde o větu dvojčlennou: Matka litovala dítě. V případě, že věta podmět neobsahuje, označujeme ji jako větu jednočlennou: Matce je líto dítěte.Tečka (.) označuje ukončení věty jednoduché, složené nebo souvětí, pokud mají funkci oznamovací, někdy také rozkazovací a přací. Na konci věty se píše tečka, i když věta končí e‑mailovou nebo jinou elektronickou adresou (např. odkazem na webové stránky).
Tečka (.) označuje ukončení věty jednoduché, složené nebo souvětí, pokud mají funkci oznamovací, někdy také rozkazovací a přací. Na konci věty se píše tečka, i když věta končí e‑mailovou nebo jinou elektronickou adresou (např. odkazem na webové stránky).
Co je na konci práci věty : Větou tázací se na něco ptáme. Na konci je otazník. ., ! Na konci věty přací je nejčastěji tečka ale může být i vykřičník, větou si něco přejeme.
Co znamená tázací : Větou tázací se na něco ptáme. Na konci je otazník.
Co je to otázka zjišťovací
Zjišťovací otázkou žádá mluvčí na posluchači potvrzení nebo popření platnosti jejího obsahu. Mluvčí neví, zda obsah věty platí nebo ne, avšak jeho platnost považuje za možnou. Zjišťovací otázka tedy v podstatě vyjadřuje modalitu možnostní.
Tradiční pohled chápe jako českou větu celek, který je založen na určitém slovesném tvaru, tedy přísudku. Pokud věta vedle přísudku obsahuje také podmět, jde o větu dvojčlennou: Matka litovala dítě. V případě, že věta podmět neobsahuje, označujeme ji jako větu jednočlennou: Matce je líto dítěte.Věta vedlejší příslovečná
- místní – ptáme se otázkou Kde
- časová – ptáme se otázkou Kdy
- způsobová – ptáme se otázkou Jakým způsobem
- míry – ptáme se otázkou Do jaké míry
- příčinná – ptáme se otázkou Z jaké příčiny
- účelová – ptáme se otázkou Za jakým účelem
- podmínková – ptáme se otázkou Za jaké podmínky
Jak poznat dvě věty hlavní : „Hlavní věta
Je věta v souvětí, která není závislá na jiné větě a může tedy stát i samostatně mimo souvětí jako věta jednoduchá. Každé souvětí musí obsahovat alespoň jednu hlavní větu. Značení ve větném rozboru: VH. Na hlavní větu se nelze zeptat!