Deaminace je odstranění aminoskupiny (-NH2) od molekuly. Zbytek aminokyseliny je tvořen většinou uhlíkem a vodíkem, a je recyklovaný anebo oxidovaný pro výrobu energie.Aminokyseliny jsou složky, které tvoří proteiny (bílkoviny) v těle a jsou nezbytné pro naše svaly, metabolismus a celý imunitní systém. Aminokyseliny se spojují a vytvářejí dlouhé řetězce, které tvoří vlastnosti bílkovin. Řetězce se skládají z dvaceti různých aminokyselin.U aminokyselin dochází ke vnitřní interakci mezi skupinou karboxylovou COOH a aminovou NH 2 za vzniku obojetného iontu (amfiontu). Tato interakce se projevuje při hodnotě pH (specifické pro každou aminokyselinu) označované jako izoelektrický bod pI. Molekula se v tomto stavu chová navenek elektricky neutrálně.
Kdy jíst aminokyseliny : Kdy je nejlepší užívat aminokyseliny Obecně je doporučeno užívat aminokyseliny po tréninku, nebo před ním. Po tréninku účinkují na regenerace svalů, a před tréninkem je může tělo zužitkovat místo našich vlastních aminokyselin.
Kde probíhá Deaminace
Deaminace aminokyselin probíhá v játrech. Nejběžnější je aerobní deaminace glutamátu katalyzovaná enzymem glutamátdehydrogenázou (GMD). Vzniká při ní 2-oxoglutarát a uvolňuje se amoniak. transportován do jater.
Co vzniká Deaminací : Deaminací rozumíme odštěpení aminoskupiny z molekuly aminokyseliny (nejčastěji glutamátu), či jiné dusíkaté látky (např. dusíkaté báze) za vzniku amoniaku.
Dobrým zdrojem proteinů, potažmo aminokyselin jsou vejce, maso (bez kůže a s malým obsahem tuku), sója, luštěniny apod. Ve chvíli, kdy se bílkoviny z potravin jako je mléko nebo maso dostanou do trávícího traktu, enzymy je začnou štěpit na základní aminokyseliny, které pak tělo následně dále využije pro své účely.
Téměř všechny živočišné zdroje obsahují celé spektrum aminokyselin, zejména mléko, ryby, vejce a libové maso. Mezi rostlinné zdroje této aminokyseliny patří především mořské řasy, dýně, hrách, hrachový a rýžový protein, sezamová semínka, řeřicha, sója, rozinky, avokádo a fíky.
Kde probíhá Transaminace
Glukóza-alaninový cyklus
Poté, co pyruvát vznikne ve svalových buňkách, podléhá transaminaci za vzniku alaninu. Ten se uvolní do krve, která jej transportuje do jater, kde se transaminací zpětně přeměňuje na pyruvát, jenž se může zapojit do procesu glukoneogeneze.Zwitterion (také „vnitřní sůl“, obojetný nebo amfoterní ion, amfion nebo nepřesně dipolární ion) je ion, který ve své molekule obsahuje pozitivní i negativní náboj v různé části molekuly, jehož celkový náboj je ale neutrální.Ureosyntetický cyklus (močovinový, ornithinový) slouží k odbourávání dusíku z těla za pomoci hydrofilní močoviny. Močovina se pak vyloučí společně s močí ven z těla a tělo se tak zbaví toxického amoniaku.
Urea čili močovina je kvantitativně nejvýznamnějším degradačním produktem aminokyselin a proteinů. Vzniká v játrech z amoniaku uvolněného deaminačními reakcemi při metabolismu aminokyselin. Dobře difunduje buněčnými membránami, takže její koncentrace je shodná jak v plazmě, tak v intracelulární tekutině.
V jakých potravinách jsou aminokyseliny : 10 potravin bohatých na aminokyseliny
- Mléko. Mléko obsahuje jak syrovátkový, tak kaseinový protein a lze jej považovat za přírodní proteinovou směs.
- Vejce. Vejce mohou být velmi univerzálním zdrojem aminokyselin.
- Kuře. Stejně jako vejce může být kuře neuvěřitelně všestranné.
- Hovězí maso.
- Vepřové maso.
- Losos.
- Tuňák.
- Treska.
Jaké potraviny obsahují aminokyseliny : Téměř všechny živočišné zdroje obsahují celé spektrum aminokyselin, zejména mléko, ryby, vejce a libové maso. Mezi rostlinné zdroje této aminokyseliny patří především mořské řasy, dýně, hrách, hrachový a rýžový protein, sezamová semínka, řeřicha, sója, rozinky, avokádo a fíky.
Na co se stepi bílkoviny
Bílkoviny se tráví na aminokyseliny, v krvi je určitá stálá hladina aminokyselin. Zdrojem aminokyselin jsou jednak bílkoviny z potravy, jednak opotřebované bílkoviny z tkání; malé množství aminokyselin vzniká při přeměně sacharidů.
Trávení bílkovin probíhá spontánně v alkalickém i kyselém prostředí. Největší část trávení bílkovin proběhne v žaludku a v tenkém střevě.Zwitterion (také „vnitřní sůl“, obojetný nebo amfoterní ion, amfion nebo nepřesně dipolární ion) je ion, který ve své molekule obsahuje pozitivní i negativní náboj v různé části molekuly, jehož celkový náboj je ale neutrální.
Co je těžší dusík nebo kyslík : O bodu varu rozhodují zejména hmotnost atomů či molekul dané látky a poté interakce mezi nimi. Protože kyslík má těžší molekulu než dusík, bude mít vyšší tva bude tedy destilovat později.