Co to je státní sektor?
Sektory trhu (někdy též sektory ekonomiky nebo ekonomické sektory) je pojem, který se používá pro základní rozdělení činností odehrávajících se v ekonomice (národním hospodářství) každého státu do základních skupin (sektorů).Veřejný sektor je ta část národního hospodářství, která je financována z veřejných prostředků, je v ní rozhodováno na základě veřejné volby a veřejnost má právo i povinnost důsledky veřejné volby kontrolovat prostřednictvím veřejné kontroly.Do veřejného sektoru patří řada společností, organizací a průmyslových odvětví: dodavatelé energie, dopravní společnosti, ale samozřejmě také města, obce a vesnice plní důležité úkoly pro společnost.

Co to je soukromý sektor : Soukromý sektor – majetek slouží soukromým osobám či skupinám k získání zisku. Dobrovolný sektor – sociální činnosti prováděné nevládními neziskovými organizacemi, důraz na vztah k občanské společnosti.

Jaké jsou sektory

Tradičně rozlišujeme tři základní sektory, a to sektor primární, zaměřený na zemědělství, sektor sekundární s činnostmi týkající se oblasti výroby a zpracování a sektor terciární, zahrnující všechny poskytované služby.

Co patří do 4 sektoru : I když jeho definice není jednoznačná, zahrnuje například obchod, dopravu a komunikace, zdravotnictví, vzdělávání, služby informační, správní a vládní, finanční, pojišťovací, právní a další služby. Naproti tomu sekundární sektor zahrnuje výrobu a průmysl, kdežto primární sektor produkci potravin a těžbu surovin.

Primární sektor v ekonomii zahrnuje jakýkoli průmysl, který se podílí na těžbě a sběru přírodních zdrojů. Zahrnuje tedy například zemědělství, lesnictví, těžbu a rybolov. Primární sektor má tendenci tvořit větší část ekonomiky v rozvojových zemích než v zemích vyspělých.

sektor hospodářský – (z lat. sector = ten, kdo seká) – též ekonomický sektor, hospodářské odvětví či ekonomické odvětví – část ekonomiky odlišující se od jiných částí a tvořící z určitých hledisek celek.

Na jaké čtyři sektory dělíme ekonomiku

Hospodářské sektory

  • primární = prvovýroba. zahrnuje hospodářská odvětví, která získávají suroviny, např.
  • sekundární = druhovýroba.
  • terciární = činnosti s poskytováním služeb.
  • kvartérní = vzdělávání, věda, výzkum (může být i součástí terciárního sektoru)

Terciární sektor nebo také sektor služeb je v 21. století největší sektor světového hospodářství. I když jeho definice není jednoznačná, zahrnuje například obchod, dopravu a komunikace, zdravotnictví, vzdělávání, služby informační, správní a vládní, finanční, pojišťovací, právní a další služby.Podmnožinou terciálního sektoru je veřejný sektor, který zahrnuje všechny služby financované z veřejných financí, tzn. veřejné služby.

terciér převzal některé činnosti z jiných sektorů – vládní služby, komunikace, školství, zdravotnictví, finanční služby, právní služby, turismus, obchod, potravinářství, masová média, stavebnictví, informační technologie, nakládání s odpadem, hazard atd.

Jaké máme sektory : Tradičně rozlišujeme tři základní sektory, a to sektor primární, zaměřený na zemědělství, sektor sekundární s činnostmi týkající se oblasti výroby a zpracování a sektor terciární, zahrnující všechny poskytované služby.

Co patří do sekundárního sektoru : Sekundární sektor (sekundární sféra světového hospodářství, sekundér) zahrnuje průmyslovou výrobu, stavebnictví, někdy také nákladní dopravu a těžební průmysl.

Jak se dělí statky

veřejný – statek, který se se spotřebou dalších jednotek nezmenšuje a z jehož spotřeby je obtížné vyloučit spotřebitele (např. národní obrana) soukromý – statek, který nemá ani jednu vlastnost veřejného statku. smíšený – statek, který má pouze jednu vlastnost veřejného statku.

sektor hospodářský – (z lat. sector = ten, kdo seká) – též ekonomický sektor, hospodářské odvětví či ekonomické odvětví – část ekonomiky odlišující se od jiných částí a tvořící z určitých hledisek celek. Nejběžnější je členění na sektory tržní, které zahrnují tu část ekon.Statek (statky) je jedním z fundamentálních pojmů ekonomické teorie. Jde o předměty (např. výrobky, služby), jejichž spotřeba či jiné použití přináší jejich uživatelům užitek. Statky v praxi: Statkem je vždy konkrétní předmět (zboží, služba, přírodní zdroj) na konkrétním trhu.

Co patří mezi veřejné statky : národní veřejné statky v přenesené působnosti (základní školství), lokální veřejné statky v samosprávné působnosti (čisté veřejné statky: veřejné osvětlení, místní komunikace, městská policie x smíšené veřejné statky: městská hromadná doprava). veřejné služby pro občany.