Kapitál má dvě základní formy: fyzický (reálný) kapitál (hmotné statky pro dlouhodobé užití-využívá se k výrobě dalších statků: domy, továrny, budovy, zásoby a zařízení hotových produktů a meziproduktů. finanční kapitál- cenné papíry, bankovní depozita atd.Ekonomický kapitál je míra rizika z hlediska kapitálu. Konkrétně jde o množství kapitálu, které společnost (obvykle ve finančních službách) potřebuje, aby zajistila, že zůstane solventní vzhledem ke svému rizikovému profilu. Ekonomický kapitál vypočítává interně společnost, někdy s využitím modelů.Kulturní kapitál představuje „institucionalizované široce sdílené kulturní signály (postoje, preference, formální vědění, jednání, statky, oprávnění) používané jako nástroje sociální a kulturní exkluze“.
Co je to sociální kapitál : Sociální (též společenský) kapitál je podle svého autora Pierra Bourdieuho souhrn zdrojů, které může určitá osoba využít, protože se zná s jinými lidmi. Je to souhrn užitečných sociálních kontaktů, styků a známostí.
Jak dělíme kapitál
kapitál hmotný a nehmotný (software, technologie, know-how, patenty), kapitál finanční (úspory, bankovní půjčky, cenné papíry). Kapitál hmotný a nehmotný řadíme do kategorie reálných aktiv, zatímco kapitál finanční pak do finančních aktiv.
Co patří do kapitálu : Vlastní kapitál tak zahrnuje peněžité a nepeněžité vklady majetku do firmy, kapitálové fondy, hospodářské výsledky z minulých účetních období i z období současného a fondy tvořené ze zisku (rezervní fond). V rozvaze se vykazuje na straně pasiv.
Sociální status je pozice jedince v sociálním systému, zahrnuje autoritu, určité mocenské výsady a prestiž. Promítá se do něj například původ, vzdělání, povolání, příjmy, majetek, náboženství nebo biologické znaky. Sociální status může být vrozený, připsaný nebo získaný.
1.1 Sociální prostředí
Jedná se o prostor, kde dochází k uskutečňování společenských vztahů. Prostor, který je společný pro každého jedince, prostor, který se odráží od něho a zpět se k němu vztahuje. Patří do něho i všechny podněty, které jsou důležité pro rozvoj osobnosti člověka.
Co je to sociální problém
Sociální problém můžeme definovat jako společenský stav nebo společenskou situaci, který vyrůstá z rozporů mezi životní situací jedince ve společnosti a společenskými podmínkami lidské existence.Běžné prostředí – přirozené sociální prostředí. Jde o rodinu a sociální vazby k osobám blízkým, domácnost člověka a jeho sociální vazby k dalším osobám, s nimiž sdílí domácnost; dále jde o místa, kde lidé pracují, vzdělávají se a realizují běžné sociální aktivity.Sociální status je pozice jedince v sociálním systému, zahrnuje autoritu, určité mocenské výsady a prestiž. Promítá se do něj například původ, vzdělání, povolání, příjmy, majetek, náboženství nebo biologické znaky. Sociální status může být vrozený, připsaný nebo získaný.
Každý městský úřad má několik různých odborů (částí) a jedním z nich je i Odbor sociálně-právní ochrany dětí známý hlavně jako „sociálka“ a nebo „OSPOD“ a ten má na starosti péči o děti a mládež. To znamená, že řeší vše ohledně Tebe a Tvé rodiny.
Co je to sociální : 498] vysvětluje pojem slova (ter- mínu) sociální takto: „ … společenský, týkající se spo- lečnosti, společenských vtahů nebo poměrů; spojený se společností, vztahující se ke společnosti; usilující o společenskou nápravu …“.
Co je to sociální prostředí : 1.1 Sociální prostředí
Jedná se o prostor, kde dochází k uskutečňování společenských vztahů. Prostor, který je společný pro každého jedince, prostor, který se odráží od něho a zpět se k němu vztahuje. Patří do něho i všechny podněty, které jsou důležité pro rozvoj osobnosti člověka.
Co je to sociální bydlení
Sociální bydlení je určené rodinám i jednotlivcům v bytové nouzi a poskytují ho některé obce a nestátní neziskové organizace. Bydlení v sociálním bytě je spojené s dodržováním běžných povinností nájemníka (platba nájmu, bezproblémové soužití se sousedy apod.)
Termín sociální chování označuje buď podmíněnost většiny lidských aktivit společenskými a skup. vlivy (a je tedy poněkud redundantní), nebo ty aspekty aktivit, které podléhají obvyklému morálnímu hodnocení. To převážně zdůrazňuje nikoli vnější podmínky nebo subjektivní záměry ch., ale jeho důsledky.Postup je takový, že sociálka musí nejprve přijmout Tvé oznámení, pak posoudí jak je to naléhavé a pak ten Tvůj případ přidělí na starosti koordinátorovi případu. Ten má na starosti průběh toho jak se bude dál postupovat a kdo ze sociálky Ti bude přidělen, aby Ti ten Tvůj problém nebo stížnost pomohl vyřešit.
Kdo musí platit sociální pojištění : V České republice hradí za zaměstnance povinné pojistné jejich zaměstnavatel. Zaměstnanec, jako poplatník pojistného, nemá ve vztahu k placení pojistného žádné povinnosti, tyto povinnosti za něho plní zaměstnavatel – srazí mu ze mzdy (odměny) pojistné, které odvede.