Rybí pásmo je pásmo vodního toku charakterizované množstvím rozpuštěného kyslíku a množstvím vody v daném místě. Pásem je pět a jsou pojmenována podle druhů ryb, jejichž nároky jsou pro dané vodní stanoviště nejcharakterističtější.Ryby pstruhového pásma
- Pstruh potoční
- Vranka obecná
- Pstruh duhový
- Siven americký
- Střevle potoční
- Jelec proudník.
- Mřenka mramorovaná
Frič rozdělil vodní toky na čtyři pásma, charakteristická výskytem určitého druhu ryb. Pramenné části toku ve vyšších polohách označil jako pstruhová pásma., níže položená, s klidnějším tokem jako lipanová, dále pak mezi podhůřím a nížinou určil jako pásma parmová a posléze nejníže tekoucí řeky jako cejnová.
Co to je rybí filé : Rybí filé je vykostěný kousek rybího masa. Díky tomu, že neobsahuje kosti, velmi dobře se konzumuje. Maso je jemné a má příjemnou chuť. Skvěle se hodí k zapékání na různé způsoby.
Jaké ryby žijí v Cejnovém pásmu
Typickými druhy jsou cejn velký, sumec velký, candát obecný, cejnek malý, ježdík obecný, plotice obecná, ouklej obecná, štika obecná, karas stříbřitý a okoun říční. Vody cejnového pásma jsou hluboké a obtížně prozkoumatelné, tudíž o počtech a biomasách ryb v těchto vodách existuje jen málo spolehlivých informací.
Jak vypadá pstruh : Tělo pstruha má vřetenovitý, ze stran mírně zploštělý tvar. Poměrně velká hlava je zakončena širokými ústy ve středním postavením, silné čelisti jsou opatřeny drobnými zuby. Prsní a břišní ploutve jsou zaokrouhlené a nepříliš dlouhé.
V tomto seriálu si představujeme jednotlivá pásma tekoucích vod, jak je už v 19. století vytyčil známý český zoolog Antonín Fryč. Ten rozdělil tok podle jeho charakteru do čtyř pásem, které pak nazval podle nejtypičtějšího druhu ryb, který dané prostředí obývá.
Bloky rybího filé necháme povolit na 50 %, osušíme, osolíme, dobře obalíme v mouce, rozšlehaném vejci, strouhance (nejlépe dvakrát) a smažíme dozlatova, na střední plamen, a necháme okapat na savém papíru.
Jak se dělá rybí filé
Plátky filé osolíme, potřeme cibulovou směsí a naskládáme do pekáčku, vytřeného máslem nebo olejem, poklademe kousky másla. Pečeme v troubě doměkka, asi 20-30 minut. Filé pustí šťávu, takže nemusíme podlévat. Pár minut před koncem pečení posypyme strouhaným sýrem a necháme rozpustit.Na Jevišovce jsou kapři,okouni,plotice,cejn velký,úhoř,štika,jelec a vysazuje se i mník.Za mích dětských let tam byli i podoustve.Ryby
Dostupnost: | Skladem |
---|---|
Můžeme doručit do: | 13.5.2024 |
Cena za 1 kg | 185 Kč |
Přibližná váha pstruha | 0,35 Kg – 0,45 kg |
Pstruha očistíme, nasolíme (i uvnitř) a posypeme kmínem z obou stran. Množství kmínu na jednu rybu (300gramovou) je zhruba rovná polévková lžíce. Máslo necháme na pánvi rozpustit s olejem (zabrání přepalování másla), vložíme rybu a smažíme z obou stran dozlatova. Doba smažení je cca 18 minut (záleží na velikosti ryby).
Co se upíná na kostru ryby : Přívěsná kostra je tvořená ploutevními paprsky a kostěnou oporou ploutví, napojenou na hlavní kostru (to je případ prsních ploutví a částečně ocasní ploutve). Opora prsních ploutví je tvořena lopatkovým pásmem pevně spojeným s lebkou.
Jak udělat rybí filé na pánvi : Rybí filety z obou stran osolte a opepřete a vložte do pánve. Opékejte 3 minuty z každé strany. Rybu podávejte posypanou opečenou kúrou s mandlemi, petrželkou a pokapanou trochou oleje z pánve. Jako přílohu můžete naaranžovat rukolu, nabídnete i skrojky citronu.
Jak dlouho se dělá filé na pánvi
Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany. Pro lepší šťavnatost nechte ještě pět minut dojít v troubě rozehřáté na cca 50 stupňů.
Síh maréna má protáhlé, ze stran zploštělé tělo, které pokrývají velké a lehce uvolnitelné šupiny. Má šedozelený nebo modrozelený hřbet, stříbřité boky a břicho. Na bocích má viditelnou plnou postranní čáru. Na horní části těla a hřbetní ploutvi jsou drobné černé tečky.Vyza velká dosahuje délky až téměř 8,5 metru a hmotnosti 1000 kg. Nejtěžší jedinec měl doposud 1571 kg. Loví se převážně pro jikry známé jako černý kaviár a také pro jejich kůži, která se používá v koželužnictví. Na seznamu ohrožených druhů ICUN se nachází jako kriticky ohrožený druh jehož populace stále klesá.
Jak dlouho roste pstruh : Ojediněle se dožívá až 10 let. Pokud má dostatek potravy, roste velmi rychle, zvláště ve stojatých vodách. V tekoucích vodách dorůstá v prvním roce života 6-12 cm délky těla, ve druhém roce 12-19 cm, ve třetím roce 18-25 cm, ve čtvrtém roce 21-30 cm, v pátém roce 25-35 cm. V nádržích roste rychleji.