Na rozdíl od halucinace si je postižený při pseudohalucinaci po celou dobu trvání vjemu vědom, že jde o klam, neodpovídající vnější realitě. Příkladem v psychiatrii může být "slyšení hlasů v hlavě", oproti pravým halucinacím, kde by spíše šlo o "mluvení s osobami, které ostatní nevidí".Pseudoiluze – porucha vnímání která se spočívá ve falešné interpretaci skutečného vjemu, ale na rozdíl od iluze si pacient uvědomuje jeho nepravost.Iluze je chybný smyslový vjem, vyvolaný tím, že náš mozek špatně interpretuje signály, dodávané našimi smysly. Od halucinace se liší tím, že jde o zkreslení něčeho skutečného (kdežto halucinace nemá skutečný základ).
Co způsobuje halucinace : Zrakové halucinace jsou obvykle způsobeny poškozením mozku. Častěji se vyskytují u lidí s demencí s Lewyho tělísky a demencí u Parkinsonovy choroby. Halucinace ale mohou mít také lidé s Alzheimerovou chorobou. Halucinace mohou být také způsobeny fyzickým onemocněním včetně horečky, záchvatu, mrtvice, migrény a infekce.
Jak poznám že mám halucinace
halucinace: pacient slyší a vidí věci, které ostatní nevnímají, a zpravidla má pocit, že mu někdo myšlenky odnímá nebo naopak vnucuje. bludy: mylné představy, které nemocný pokládá za pravdivé a nelze mu je vyvrátit. zmatené myšlení a řeč neúčelné jednání
Jak dlouho trvaji halucinace : Může se objevit paranoia, různé nepříjemné pocity, únava. Intoxikace trvá několik hodin (zpravidla 6-8), ale záleží na dávce a individuálních charakteristikách jedince. Velké dávky mohou mít dozvuky i několik dní.
Extrakampinní – nemocný je schopen vidět věci mimo své zorné pole, popř. dosah svého smyslového orgánu (Svoboda, et. al. 2012).
Iluze je mylný smyslový vjem. Iluze vždy vychází ze skutečného podnětu, který je smyslovými receptory chybně interpretován. V přeneseném smyslu může být iluze chápána jako klamné očekávání nebo mylná naděje.
Jak se cítí clovek s demencí
Deprese, úzkost nebo apatie: nemocný je smutný, ustaraný, vyděšený, frustrovaný nebo rozzlobený, je neobyčejně emotivní, pláče, je rozčilený nebo neklidný, nebo naopak uzavřený do sebe, nešťastný, apatický nebo má zpomalené reakce.Schizofrenie se začíná projevovat nespecifickými potížemi, např. plachostí, společenskou izolací a antisociálním chováním, depresivními stavy, oploštěním emocí atd. Poté se další projevy mohou rozvíjet naráz nebo postupně. U dětí můžou schizofrenii předpovídat poruchy svalové koordinace a motoriky.Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.
Příznaky schizofrenie
Narušené myšlení: obtíže s organizací myšlenek nebo sledováním konverzace. Pokles motivace: osoba může mít pocit, že nemá energii nebo zájem dělat běžné věci. Emocionální zploštění: omezená schopnost vyjadřovat emoce. Pohybové poruchy: zvláštní pohyby, jejich opakování nebo naopak ustrnutí.
Jak začíná psychóza : Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.
Co je to peněžní iluze : Peněžní iluze znamená, že si člověk nebo firma po určitou dobu uvědomuje růst své vlastní ceny, ale neuvědomuje si růst ostatních cen. Peněžní iluze je příčinou toho, že růst cen vede k růstu produkce a zaměstnanosti.
Jaké jsou poruchy vnímání
VNÍMÁNÍ (PERCEPCE) A JEHO PORUCHY
Nepatologické změny vnímání – smyslové klamy, Purkyňovy paobrazy, eidetismus, živá představa, pareidolie (zpodobňování), synestezie. Iluze – falešné vjemy vyvolané reálným podnětem, jehož vnímání je zdeformováno, člověk je přesvědčen o pravosti svých vjemů.
Častá je dále vaskulární demence (18 %). Často se ovšem jedná o smíšené formy. Průměrná délka onemocnění se odhaduje na 8–9 let.Člověk s demencí má problém vybavit si jména blízkých, nakupuje nesmyslné věci, nepamatuje si recepty, odkládá věci na nesmyslná místa, ztrácí se na známých místech. Výpadky paměti se projeví třeba i tak, že při pohledu na hodiny ani neví, kolik je hodin.
Na co umírají schizofrenici : Úvod. Pacienti se schizofrenií mají ve srovnání s běžnou populací o 10–18 let kratší střední délku života. Hlavní příčinu úmrtí přitom představují kardiovaskulární onemocnění (ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a městnavé srdeční selhání), na něž umírají až dvě třetiny schizofreniků (2).