Co to je prales?
V Česku mají rozlohu pouze 920 ha a patří mezi ně třeba Žofínský prales, Boubínský prales, Mionší či Rýchorský prales.Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále Konžský deštný prales a pralesy na poloostrovech a ostrovech Přední a Zadní Indie. Krom nich ještě existují menší ostrovní pralesy v Karibiku, Indickém oceánu a rovníkové oblasti Pacifiku. Vlhkost vzduchu bývá až 100%.Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.

Jak vzniklo slovo prales : Pra – les – ní Tvoření nového slova: ze základového slova LES pomocí předpony pra – a přípony -ní vzniklo nové slovo pralesní. LES = základové slovo Základové slovo = slovo, ze kterého se tvoří nové (odvozené slovo).

Co je to prales

Prales (synonymum pro původní či primární les) ve volnějším (a dnes častěji užívaném) pojetí je člověkem v podstatě neovlivněný les, kde druhová skladba a prostorová struktura odpovídají poměrům stanoviště, tzn. nejpotenciálnějšímu přirozenému stavu (blíží se klimaxu).

Kde je nejvíc lesů v ČR : Od roku 1966 se plocha lesů v ČR zvýšila celkem o 64 103 ha (rozloha Prahy a Plzně dohromady). Největší lesnatost je v Libereckém kraji – 44,9 %. Nejmenší lesnatost je v kraji Hlavní město Praha – 10,6 %.

A jaký je vlastně rozdíl mezi hospodářským lesem a pralesem Odpověď je celkem jednoduchá, v pralese hospodaří výhradně příroda. Dalším důležitým faktorem pro ochranu pralesů je to, že tu žijí i druhy, které by v běžném lese neměly šanci.

Podle sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) je hlavní příčinou odlesňování zemědělství. Za 48 % odlesňování je odpovědné zemědělství pro vlastní obživu, za 32 % pak komerční zemědělství; těžba dřeva je zodpovědná za 14 % a těžba palivového dřeva může za 5 % odlesňování.

Proč se kácí amazonský prales

A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ prales pralesy
vokativ pralese pralesy
lokál pralese pralesích
instrumentál pralesem pralesy

Deštné pralesy střední Afriky, kde žije nesčetné množství živočišných a rostlinných druhů, představují po Amazonii druhou největší oblast tropického pralesa na světě. Táhnou se od Kamerunu a Středoafrické republiky přes Kongo a Rovníkovou Guineu až po Gabun.

Kácení pralesů má mnoho příčin. Jednou z hlavních je extenzivní zemědělství a snaha získat nové plochy pro pěstování plodin a pastvu dobytka. Dalším důvodem je kácení lesa za účelem těžby dřeva. V některých oblastech jsou těženy jen vzácné druhy dřev, jinde však dochází k holosečím (clearcutting).

Kde je nejvíce lesů v Evropě : Lesy pokrývají v České republice 34 % území, což z nás činí pátou nejlesnatější zemi v Evropě. Nejvíce lesů má Finsko (71,9 % zalesněného území), Švédsko, Rakousko a Slovensko.

Kdo je vlastník lesa : Tuzemské lesy sice patří téměř ze 60% státu, který tak nařizuje hlavně sám sobě. Druhou největší skupinou jsou ale zejména díky restitucím s 19% podílem drobní vlastníci, jichž je kolem 300 tisíc. Na třetí místo se řadí s držbou 17% domácích lesů města a obce.

Co se nesmí dělat v lese

V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.

Odlesňování může nastat z několika důvodů: stromy mohou být káceny, aby mohly být použity pro stavbu nebo prodány jako palivo (někdy ve formě dřevěného uhlí nebo dřeva), zatímco vykácené území může být použito jako pastvina pro hospodářská zvířata nebo na plantáže.Deštný les nebo deštný prales je označení pro listnaté lesy (prakticky jde vždy o stálezelené deštné lesy), ve kterých není období sucha a které rostou v teplotně příznivých podmínkách, konkrétně v tropickém (tropický deštný les), subtropickém (subtropický deštný les) nebo částečně i mírném podnebném pásu (deštný les …

Co žije v amazonském pralese : Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.