Co to je oxidační číslo?
Definujeme ho jako náboj, který by atom získal, pokud bychom elektrony v každé vazbě z toho atomu vycházející přiřadili elektronegativnějšímu atomu. Oxidační číslo píšeme římskou číslicí, znaménko „plus/mínus“ píšeme před číslici (např. +II; –IV), kladné oxidační stavy se někdy píšou i bez znaménka plus.Oxidační číslo prvku je zdánlivý náboj, který by měly jednotlivé atomy ve sloučenině, jestliže by vazebné elektrony patřily prvku s větší elektronegativitou. Oxidační čísla se značí římskými číslicemi a jejich hodnota se zapisuje vpravo nahoře za symbolem prvku.Proč má prvek kyslík ve sloučeninách oxidační číslo –II Kyslíku chybí 2 elektrony k zaplnění vrstvy. Po přijetí 2 elektronů bude mít 8p+ a 10e-. Náboj částice je -2,tedy oxidační číslo je –II.

Jaké mají oxidy oxidační číslo : Oxidy obsahují ve své molekule oxidový anion O2-. Oxidy vznikají odtržením 2 atomů vodíku z vody (H2O). Proto má kyslík ve všech oxidech oxidační číslo II-.

Jak si zapamatovat oxidační čísla

charakteristické koncovky podle oxidačního čísla prvku tzn. stačí si pamatovat jako básničku ný, natý, itý, ičitý, ičný/ečný, ový, istý, ičelý a přiřadit koncovce ný číslo 1, koncovce natý číslo 2 atd.

Co je to redoxní rovnice : Chemická rovnice popisuje průběh chemického děje, při němž ze vstupních látek (reaktantů) vznikají nové látky (produkty). Pokud při chemické reakci dochází ke změně oxidačních čísel některých (nebo i všech) atomů, označujeme takovou reakci jako oxidačně-redukční (zkráceně redoxní) reakci.

U kladných oxidačních čísel se znaménko psát ani číst nemusí, ale my jej pro větší přehlednost píšeme. U záporných oxidačních čísel se znaménko bezpodmínečně píše i čte. Oxidační čísla jednotlivých prvků můžete nalézt v periodické soustavě prvků.

Oxidační číslo kyslíku je −II, protože kyslík je elektronegativnější než síra, má větší schopnost přitahovat vazebné elektronové páry.

Jak se mění oxidační číslo při oxidaci

Kdykoliv se nějaká částice (atom, molekula, ion) oxiduje, odevzdává elektrony a zvyšuje své oxidační číslo. Naopak při redukci částice elektrony přijímá a její oxidační číslo se snižuje. Oxidace a redukce tedy probíhá vždy současně, zatímco jedna látka elektrony odevzdává, druhá je přijímá.Oxidační čísla jednotlivých prvků se nacházejí v periodické soustavě prvků.Kladné hodnoty oxidačního čísla se pohybují v rozmezí od I+ do VIII+. Záporné hodnoty se pohybují v rozmezí od I- až do IV-. U kladných oxidačních čísel se znaménko psát ani číst nemusí, ale my jej pro větší přehlednost píšeme. U záporných oxidačních čísel se znaménko bezpodmínečně píše i čte.

Oxidační číslo kyslíku je −II, protože kyslík je elektronegativnější než síra, má větší schopnost přitahovat vazebné elektronové páry.

Co znamená redoxní : Redoxní reakce (také oxidačně-redukční reakce) jsou chemické reakce, při kterých se mění oxidační čísla atomů. Každá redoxní reakce je tvořena dvěma poloreakcemi, které probíhají současně. Tyto dvě poloreakce jsou oxidace a redukce. Redoxní reakcí je i hoření Koroze je redoxní reakce s nepříjemnými dopady pro průmysl.

Jak poznat redoxní rovnice : Redoxní reakce poznáme podle toho, že při nich dochází ke změně oxidačních čísel reaktantů. Redoxní reakce můžeme rozdělit na dvě dílčí poloreakce příslušející oxidaci a redukci. Při vyčíslování redoxních rovnic musíme dbát nejen na bilanci prvků, ale i na bilanci náboje, k tomu nám může pomoci metoda poloreakcí.

Jaké oxidační číslo má chlór

Chlor může dosahovat všech lichých oxidačních čísel od -1 do +7 a samozřejmě nuly, kdy tvoří dvouatomové molekuly Cl2. Chlor je silné oxidační činidlo a reaguje s mnoha chemickými prvky (např. se sodíkem nebo železem – viz video 1 a video 2) i sloučeninami (např. s acetylenem – viz video 3).

Atom dusíku má ve své valenční vrstvě 5 elektronů. Nejvyšší oxidační číslo, které může dusík ve sloučeninách mít, je V a nejnižší -III. Díky vysoké hodnotě elektronegativity se může podílet na tvorbě vodíkových můstků. Molekuly dusíku jsou tvořeny dvěma atomy, mezi kterými je trojná vazba.Železo má oxidační stavy II a III. Čisté železo je měkký, kujný kov a je feromagnetické. Železo není ušlechtilý kov a v kyselinách se rozpouští za vývoje vodíku a železnatých solí.

Jak poznat oxidační a redukční činidlo :

  1. oxidační činidlo – je taková látka, která má schopnost přijímat elektrony (redukovat se), jiné látky oxiduje.
  2. redukční činidlo – látka, která může elektrony poskytovat (oxidovat se), jiné látky redukuje.