Co to je narativ?
Pojem narativ označuje jak mluvené, tak psané vyprávění. Dále ale může také představovat obrazovou, pohybovou a hudební činnost, či jejich kombinace. Základem vyprávění jsou dva sociální subjekty, a to vypravěč a posluchač.Když se účastníků výzkumu zeptáme, aby řekli něco o své zkušenosti nebo vysvětlili nějaký aspekt svého života, obvykle použijí narativní modus, tj. nabídnou popis, který má strukturu příběhu. Je zřejmé, že nestrukturované či semi-strukturované interview částečně posilují vynoření tohoto narativního modu.Sám pojem narativní (také narativita) lze interpretovat různě široce. Nejrozšířenější a nejobecnější pojetí odkazuje na jakýkoli psaný či mluvený projev. V užším slova smyslu jde o procesy vytváření příběhu, o kognitivní schéma příběhu nebo o výsledky tohoto procesu, které mají významovou strukturu.

Co to je narace : Narace (z lat. narratio, tj. vyprávění) je v diplomatice označení pro tu část listiny, která pojednává o konkrétních důvodech, které vedly k jejímu vydání. Její význam je tím odlišný od arengy, která podává všeobecné důvody.

Co je narativní terapie

Narativní psychoterapie

Jejím základem je vyprávění životního příběhu a jeho převyprávění, kterým se nové diskurzy o sobě samém vytvářejí, nikoli objevují. Zájem se tedy v terapii nesoustřeďuje na odkrývání pravdy o událostech, ale na významy.

Co je to respiro : Období, během něhož se nemusí splácet jistina dluhu. Stává se tak na počátku úvěrového období, často v souvislosti s úvěry poskytovanými rozvojovým zemím, které mají mírné podmínky splácení.

„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší. Je to tak.

Jak poznat že potrebuji terapii

cítíte, že míváte problémy se soustředěním nebo jste jen velmi obtížně produktivní v určitém časovém období často cítíte vnitřní napětí, ať psychické (např. být ve střehu nebo úzkostní) nebo fyzické (např. napětí ve svalech, bolesti hlavy), které nemusí být způsobené jasně definovaným onemocněním.Linka první psychické pomoci: 116 123 (nonstop, zdarma)

Pomoc dospělým se situacemi, které nejsou schopni zvládnout sami (krize, ztráty, úzkosti, deprese, vyčerpání, samota, vztahové problémy a další).Jsme lidé různí, různě citliví na věci, které v terapii řešíme, a které se kolem nás dějí. Máme různé potřeby. To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny.

Psychologa můžete vyhledat například ve chvíli, kdy se potřebujete rozhodnout, potřebujete získat informace, chcete ve svém životě něco změnit nebo si přejete, aby vás někdo bezpečně provázel nelehkým obdobím. Ze své zkušenosti uvádím některé příklady životních situací, ve kterých lidé psychologa vyhledali.

Kolik stojí psycholog : Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší.

Kdy je psycholog hrazen pojišťovnou : Aby mohla být psychologická péče proplácena zdravotní pojišťovnou, měla by existovat k této péči relevantní indikace. Trochu zjednodušeně to znamená, že by měl mít člověk opravdové potíže, nikoli psychologa vyhledat „jen“ z důvodu osobnostního růstu. Podle toho, co píšete, tento předpoklad splňujete.

Co se řeší na terapii

Terapie tu není jen pro ty, kteří řeší jeden konkrétní problém, například s navazováním vztahů. Přijít může i ten, který se potřebuje zorientovat ve více problémech najednou. Na sezeních terapeuta seznámíte se vším, co vás trápí. Během několika sezení se témata utříbí, usadí a získají různou míru důležitosti.

Zažíváte příliš často (či nevídaně silné) nepříjemné emoce, které vás vyčerpávají

  1. údiv, smutek, utrpení, hněv, vztek, znechucení, odpor, pohrdání, hrůza, strach a úzkost, stud, nesmělost, pocit viny, lítost, nemilá překvapení
  2. míváte špatnou nebo neustále se měnící náladu.
  3. snadno se rozčílíte a naštvete.

„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Jak mít psychologa zdarma : Linka první psychické pomoci – 116 123 (dospělí v krizi, nonstop, zdarma). Linka bezpečí – 116 111 (děti, mládež a studující do 26 let, nonstop, zdarma). Dětské krizové centrum – 241 484 149 nebo 777 715 215 (děti nebo jejich rodiče, pokud si nevědí rady, jak s dětmi o nastalé situaci mluvit).