Odfiltrovaný roztok extraktu se nazývá sladina. Sladina se poté vaří ve chmelové pánvi s hlávkovým chmelem a chmelovými produkty, které pivu dodávají hořkost – a vzniká tzv. mladina.Voda s látkami extrahovanými ze sladu po rmutování. Obsahuje cukry, dextriny, dusíkaté látky, minerálie a aromatické látky. Sladina se dále vaří s chmelem, čímž vzniká mladina.Spilka je část pivovaru, ve které probíhá kvašení piva. Bývá umístěna ve sklepních prostorách, kvůli zajištění nízké teploty je často chlazena chladicím zařízením. K chlazení se užívalo a dodnes často užívá rozvodní potrubí s chlazenou slanou vodou – solankou. Ta zamrzá při nižší teplotě než čistá voda.
Co je to pivo : Pivo je mírně alkoholický, neúplně prokvašený nápoj připravený za pomoci alkoholového kvašení z vody, sladu, chmele a pivovarských kvasinek. Chuť piva a jeho kvalita se mění v závislosti na zastoupení jednotlivých látek. Pivo obsahuje těkavé produkty lihového kvašení a extraktivní látky, zčásti zkvasitelné.
Jak dlouho trva Chmelovar
Bežný chmelovar – trvá cca 60-90 minút a klasický ležiak českého typu by mal byť chmelený natřikát. Ako mi však onoho času spomínal jeden sládek — pre bežné pivá vraj plne postačuje 75 minút chmelovaru. U svrchně kvašených piv se mnohdy dělá chmelovar jen po dobu 1 hodiny. Český ležák se tradičně vaří 90 minut.
Jak se dělá černé pivo : Černé pivo – nebo taky tmavé pivo, je pivo vařené za pomoci směsí sladů (např. mnichovský, karamelový, barevný), které mu dodávají onu tmavou až černou barvu.
Mláto jsou tuhé zbytky po filtraci sladiny při výrobě piva, vykvašení vína nebo destilaci etanolu. Mlátem se nazývají také zbytky po zpracování kukuřice.
Pivovar je technologický celek vyrábějící pivo. Pivovar je obvykle rozdělen do několika samostatných provozů, které odpovídají jednotlivým fázím výroby. Velikost pivovaru se může pohybovat od malého domácího téměř kuchyňského provozu až po velký průmyslový podnik.
Co znamená pivo ze spilky
Jmenuje se Speciály ze spilky. V limitovaných edicích se v ní vaří úplně nová piva, která mají pro českého pivaře zcela netradiční chuť. Piva jsou připravovaná řemeslným způsobem v malých várkách a fermentují v otevřených kádích spilky. Odtud název Speciály ze spilky.Zatímco stupeň prokvašení určí výsledné množství alkoholu v pivu, extrakt, který se neprokvasí, dává naopak pivu plnou chuť. Například pivo Pilsner Urquell 12° má díky záměrně nízkému stupni prokvašení obsah alkoholu pouze 4,4 %, avšak díky tomu si zachovává bohatou plnou chuť.Stout je tmavé pivo typu ale vyráběné z praženého sladu a ječmene, chmelu, vody a pivních kvasinek (svrchně kvasící). Tato piva jsou charakteristická hustou pěnou, tmavou barvou a příchutí po praženém sladu, někdy s ovocnou příchutí. Často se jedná o silná piva (podíl alkoholu může být i 8%).
1 hrnek cca 200 g čistého ječmene namočíme na 6 hodin do studené vody 15 – 19°C teplé. obilí necháme po dobu 4-5 dní klíčit, při stejné teplotě, jako měla namáčecí voda. Obilí musí být neustále vlhké. sušíme obilí při pokojové teplotě 12 hodin a potom vložíme do trouby a sušíme při 49-71°C.
Na co je dobré černé pivo : Zjistili, že černé pivo se pyšní vysokým obsahem železa. Má ho o cca 40 % více než světlé. Tento minerál stimuluje tvorbu červených krvinek, čímž zabraňuje anémii. Železo je také klíčové pro metabolické funkce a má pozitivní vliv na mozkovou aktivitu.
Co je tmavé pivo : Černé pivo, nebo jinak nazývané tmavé pivo, se vyznačuje charakteristickou tmavou až černou barvou a chutí s tóny pražené kávy nebo kakaa. Typická barva černého piva závisí na použitých surovinách, zejména sladu. Černé pivo obsahuje speciální slady, jako jsou pražený, karamelový a mnichovský slad.
Co se dělá s Mlatem
Mláto se nejčastěji zpracovává na způsob pečiva, pomazánek nebo karbanátků. Jeden z projektu využití mláta v potravinářství podpořila i Technologická agentura ČR. Na Mendelově univerzitě v Brně experimentují v rámci projektu s přidáváním (sušeného) mláta do mouky pro výrobu pečiva nebo s přidáváním do jogurtů.
Mláto je zbytkový produkt, který se usadí na sítu po filtraci sladiny při výrobě piva, vykvašení vína nebo destilaci ethylalkoholu. Pivovarské mláto jsou nerozpustné zbytky sladu oddělené při filtraci ve scezovací kádi. Jedná se o velmi výživný odpad (tzv. pluchy) z naklíčených zrn ječneme, ze kterých se vyrábí slad.Za řemeslné označujeme pivovary, které spíše než na širokou přijatelnost svých piv dbají na jejich osobitost. Mají zpravidla bohatý pivní sortiment, v němž převládají svrchně kvašená piva.
Co znamená u piva ležák : Ležák je označení pro spodně kvašená světlá nebo tmavá piva, která kvasí při teplotách kolem 10 °C. Po procesu kvašení leží tento typ piva déle než měsíc při nízkých teplotách. Ve světě je známé pod názvem Lager. Stupňovitost ležáků se pohybuje od 8° do 17°.