Co to je jazykový prostředek?
Jazykové prostředky

  • Personifikace.
  • Eufemismus.
  • Synekdocha.
  • Pleonasmus.
  • Elipsa.

Jak poznáme tropy

tropus vysvětlení
metafora přenesení významu na základě vnější skutečnosti
metonymie přenesení významu na základě vnitřní souvislosti
personifikace polidštění
přirovnání přirovnání k něčemu, často za použití „jako“

Dělí se podle slovní zásoby a dále podle obrazného pojmenování:

  • epiteton constans a ornans.
  • metafora.
  • personifikace.
  • oxymóron.
  • metonymie.
  • pleonasmus.
  • apostrofa.
  • gradace.

Co je to básnické prostředky : Básnické prostředky spadají do plánu jazykového. Jedná se o takový způsob užívání jazyka, který text ozvláštňuje, a čím lépe a příhodněji jej umí autor použít, tím lepšího účinku zpravidla na čtenáře dosáhne. Básnické prostředky nemusí využívat jen poezie, ale i próza.

Co je to jazykový prostředek

Knižními jazykovými prostředky rozumíme slova, jež pociťujeme jako vysoce spisovná. Umělecké tvorbě, v níž se často používají, dodávají podtext jakési vznešenosti. Zastaralými jazykovými prostředky označujeme výrazy, které se používaly v minulosti. Často jim ještě rozumíme, ale již je aktivně nepoužíváme.

Co je to expresivní jazykový prostředek : Expresivní jazykové prostředky nesou kladný nebo záporný citový příznak, promítá se do nich postoj, hodnocení a vůle mluvčího či pisatele, např. šutrák, vrahoun, čmajznout, mrška. Zřídka bývají součástí spisovné slovní zásoby, jejich stylová platnost je velmi různá.

Expresivní jazykové prostředky nesou kladný nebo záporný citový příznak, promítá se do nich postoj, hodnocení a vůle mluvčího či pisatele, např. šutrák, vrahoun, čmajznout, mrška. Zřídka bývají součástí spisovné slovní zásoby, jejich stylová platnost je velmi různá.

Umění v tomto smyslu se od starověku dělí na umění výtvarná, která vytvářejí trvalá vizuální umělecká díla (například malířství, sochařství, architektura), a umění múzická či performativní, kde umělec sám vystupuje před publikem (například tanec, zpěv, hudba, divadlo).

Co je to trop

Jako trop, tropus (zástupek) se označuje úmyslné užití jazykového prvku (zpravidla slova) ve vedlejším, odvozeném, obrazném významu. Cílem tropu je vyjádřit podobnost označovaného (denotátu) s věcí nebo vztahem, které označuje základní význam jazykového prvku.Hovorové jazykové prostředky

Řadíme k nim prostředky, které se používají v méně oficiálních textech (v méně formálních diskusích, při pracovních seminářích, schůzích apod.). Jako příklad uveďme tvary policisti, kupujou, tenhle, můžou, lítat, taky, líp, míň nebo výrazy jako panelák, koukat aj.Expresivita či expresivnost je označení pro citové zabarvení výpovědi; citově zabarvená slova se pak označují jako expresiva. Je to pragmatická složka významu slova (obecně příslušné jazykové jednotky), která vyjadřuje hodnotící vztah, postoj nebo rozpoložení mluvčího.

Podle Ottova slovníku je umění „úmyslné tvoření nebo konání, jehož výsledek nad jiné výtvory a výkony vyniká jistou hodnotou již při pouhém nazírání a vnímání, tj. hodnotou estetickou“.

Jakou funkci má umění : Funkce umění spočívá v jeho účelnosti – funkce vyjadřování, zobrazování a estetického formování. V průběhu historického vývoje se funkce umění mění, vznikají funkce nové, staré funkce zanikají. V minulosti bylo užívání umění ve srovnání se současností více funkční. Žádné umění neexistuje mimo funkční souvislost.

Jaké máme tropy : K základním tropům řadí metaforu, metonymii a symbol. Ostatní tropy, jako například přirovnání, alegorie, personifikace nebo synekdocha, jsou pouze podskupinami těchto základních tropů.

Co je expresivní jazykový prostředek

Expresivní jazykové prostředky nesou kladný nebo záporný citový příznak, promítá se do nich postoj, hodnocení a vůle mluvčího či pisatele, např. šutrák, vrahoun, čmajznout, mrška. Zřídka bývají součástí spisovné slovní zásoby, jejich stylová platnost je velmi různá.

Expresivní chování – taková vnější aktivita, která autenticky odráží vnitřní psychické stavy a je nositelem výrazu; je to přímá manifestace vnitřní aktivace emocionální či jiné.Umělec je člověk, který se pravidelně snaží o vyjadřování—sám sobě, nebo ostatním—jeho myšleny, emoce a vnímaní (ať už reálných nebo smyšlených) skrze určité médium, což může být malba, muzika, tanec, řvaní, vaření, psaní a spousty dalších způsobů. Umění je způsob komunikace, což je nezbytné pro lidské přežití.

Co je to tropy : Výraz trop pochází z latinského tropus a řeckého tropos ze slovesa trepo = obracím, měním. Termín tropy je dnes na ústupu, používá se označení básnické obrazy, figurativní výrazy nebo metafory (v širším smyslu).