Co to je interkulturní výchova?
Interkulturní komunikace (dále jen IK) představuje v současném moderním světě nový fenomén. Lidé z různých zemí a kulturních společenství a jednotlivé národy se začali mezi sebou dorozumívat, navzájem se blíže poznávat a spolupracovat v daleko větší míře, než tomu bylo v minulosti.Multikulturní výchova či multikulturní vzdělávání je soubor pedagogických strategií a materiálů, reagujících na rostoucí etnickou a kulturní pestrost současného západního světa. Multikulturní výchova poskytuje studentům a studentkám znalosti o historii, kultuře a přínosu různých skupin lidí v pluralitní společnosti.„Interkulturní komunikace (intercultural communication) je termín, označující procesy interakce a sdělování probíhající v nejrůznějších typech situací, při nichž jsou komunikujícími partnery příslušnici jazykově a/nebo kulturně odlišných etnik, národů, rasových či náboženských společenství.

Co patří do komunikace : Podle komunikačního systému:

  • verbální komunikace – slovní komunikace, tedy komunikace slovem či písmem.
  • neverbální komunikace – dorozumívání beze slov (např. mimika, haptika, gestikulace atd.)
  • vizuální komunikace – komunikace prostřednictvím vizuálních sdělovacích systémů.

Co je to multikulturní

multikulturalismus= více kultur. multikulturalismus vychází z předpokladu, že více kultur může koexistovat ve společném prostoru a že je to přínosné pro všechny z nich. multikulturní společnost je taková společnost, kde spolu existuje několik kultur, ras, náboženství a etnik.

Co je to multikulturní ošetřovatelství : Transkulturní ošetřovatelství (nazývané též multikulturní ošetřovatelství, kulturně shodná péče apod.), je ošetřovatelský a kulturně-antropologický obor srovnávacího studia a praxe, který zohledňuje individualitu, víru a kulturu jedince či skupiny stejných či odlišných kultur.

Úkolem transkulturní komunikace není tedy vytvoření univerzální kultury, ale umožnění takového dialogu, který překračuje hranice etnicity, náboženství, rasy či pohlaví nebo společenských tříd. Transkulturalitou je dialog navzdory kultuře. I přes odlišnosti mezi lidmi různých kultur totiž lze vzájemně komunikovat.

Kultura (lat. cultura, „to, co je třeba pěstovat“) je označení pro veškeré jednání člověka, které je vnímáno v kontrastu s přírodou. V užším slova smyslu jde o soubor vybraných a tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, malířství, divadlo, náboženství, případně i vzdělávání.

Jaké jsou 3 hlavní složky komunikace

Formy komunikace. Osobní komunikace. Neosobní komunikace. Základní složky komunikačního procesu.Je to přenos signálu médiem k příjemci. Je to proces sdělování a přijímání informací mezi jedinci stejného druhu, prostředek k ovlivňování druhého. Komunikaci lze dělit na intrapersonální, interpersonální, skupinovou a masovou. Dále je možné dělení na verbální a nonverbální nebo také záměrnou a nezáměrnou.Akulturace představuje proces sociálních a kulturních změn, které vznikají v důsledku interakce různých kultur. Proces akulturace je výsledkem trvalého a dlouhodobého kontaktu s odlišnou kulturou.

Kulturní relativismus

Jádrem koncepce kulturního relativismu je předpoklad, že jednotlivé kultury jsou jedinečnými a neopakovatelnými entitami. Z tohoto důvodu je nutné posuzovat každou kulturu pouze v jejím vlastním kontextu, v souvislostech jejích vlastních hodnot, idejí, norem a tradic.

Co je to ošetřovatelské intervence : Ošetřovatelská intervence je definována jako jakékoliv opatření uskutečněné na základě klinického úsudku a znalostí, které vede u pacienta k dosažení nebo zvýšení možnosti dosažení očekávaného cíle (3).

Co je to Multikulturni Osetrovatelstvi : Transkulturní ošetřovatelství (nazývané též multikulturní ošetřovatelství, kulturně shodná péče apod.), je ošetřovatelský a kulturně-antropologický obor srovnávacího studia a praxe, který zohledňuje individualitu, víru a kulturu jedince či skupiny stejných či odlišných kultur.

Co je Interkulturalita

Interkulturalita znamená otevřenost, zájem, vlastnost jedince být zvědavý a empatický k jedincům z odlišného sociokulturního prostředí. Interkulturalita je schopnost setkávat se s kulturní jinakostí a pouţívat ji.

kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.Co je cílem každé komunikace Cílem každé komunikace je změna. Chceme, aby adresát něco věděl, k něčemu jsme ho přiměli, něco mu slíbili a podobně.

Jak dělíme komunikace : verbální komunikace – slovní komunikace, tedy komunikace slovem či písmem. neverbální komunikace – dorozumívání beze slov (např. mimika, haptika, gestikulace atd.) vizuální komunikace – komunikace prostřednictvím vizuálních sdělovacích systémů.