Co to je iktus?
Příznaky mrtvice

  • Náhlá slabost či ochrnutí obličeje, paže nebo nohy, zejména na jedné straně těla.
  • Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním.
  • Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích.
  • Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace.
  • Náhlá silná bolest hlavy bez známé příčiny.

Ochrnutí a necitlivost

Charakteristickým znakem cévní mozkové příhody je náhlé ochrnutí jedné strany těla – například bezdůvodný mimovolný pokles paže, koutků úst, nebo náhlé problémy při vstávání. Příznakem paralýzy může být také náhlý pád bez jasného vnějšího důvodu.Třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Třetina umírá do jednoho roku a výhled pětiletého přežití má zhruba polovina pacientů. Pětina z nich pak trpí poruchou chůze, 45 % je ochrnutých na polovinu těla a 40 % pacientů je závislých na pomoci druhých.

Jak se projevuje slabá mrtvice : „Odborně se tomu říká tranzitorní ischemická ataka a jde o určitou mírnou fázi mrtvice, kde příznaky do 24 hodin odezní. Ty projevy jsou různorodé, může to být snížená možnost mimiky v obličeji. Nemůžete se usmát, našpulit rty. Snížená hybnost a brnění končetiny, zhoršení řeči.

Jak začíná mrtvice

ochrnutí poloviny obličeje a skles ústního koutku na jedné straně tváře. potíže s mluvením či porozuměním řeči (postižený člověk může působit až zmateným dojmem) porucha rovnováhy a koordinace pohybů závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením.

Jak se pozna lehká mrtvice : Nejčastějšími příznaky jsou:

  • paralýza a necitlivost, projevující se například jako slabost a/nebo necitlivost jedné paže, nohy nebo celé poloviny těla, pocit necitlivosti v ústech či povislý koutek úst,
  • poruchy řeči,
  • náhlá zmatenost,
  • závratě a/nebo poruchy rovnováhy,
  • poruchy zraku a sluchu, např. dvojité vidění.

Viditelný pokles koutku úst, ochabnutí jedné poloviny těla, porucha řeči, porucha zraku, závratě, bolesti hlavy. To všechno jsou příznaky mrtvice.

Přibližně u jednoho ze čtyř lidí se mozková příhoda opakuje. Následky cévní mozkové příhody závisí na tom, kde k ní v mozku došlo a na rozsahu poškozené části. Někteří lidé mají problémy s fyzickými aktivitami, jako je řeč, chůze a polykání. Jiné následky ale nejsou tak snadno rozpoznatelné.

Jak poznat infarkt nebo mrtvici

Některé příznaky jsou typické pro většinu lidí, jiné vás ale mohou překvapit. Například u žen se může infarkt projevovat bolestí břicha, pálením žáhy nebo citlivou čelistí. Pokud se navíc dostaví neschopnost chůze a řeči, úporná bolest hlavy či porucha zraku, může jít o mozkovou mrtvici.Významnými faktory vzniku mrtvice je nezdravý životní styl, který provází chronický stres, nedostatek pohybu a poruchy spánku, dále kouření a strava s vysokým obsahem cukrů a živočišných tuků. Důsledkem bývá vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina krevních tuků.ochrnutí poloviny obličeje a skles ústního koutku na jedné straně tváře. potíže s mluvením či porozuměním řeči (postižený člověk může působit až zmateným dojmem) porucha rovnováhy a koordinace pohybů závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením.

Na rozdíl od srdečního infarktu „mrtvička“ neboli cévní mozková příhoda většinou nebolí. Tím je ale nebezpečnější – lidé často její první příznaky podcení. Typickým příkladem je člověk, kterého začne bez zjevné příčiny brnět ruka nebo náhle ztratí cit v noze.

Co dělat když má někdo mrtvici : Neprodleně volat na linku 155! Je důležité dostat pacienta co nejdříve do péče odborníků. Časové okno je 4 a půl hodiny (v některých případech až 6 hodin).

Co je příčinou mozkové mrtvice : Příčiny. Hlavní rizikový faktor pro vznik mrtvice je vysoký krevní tlak. Dalším rizikem je kouření, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka a fibrilace síní. Na rozdíl od rozšířeného názoru, mírná konzumace alkoholu nepomáhá předcházení CMP.

Jak se pozná slabý infarkt

Hlavním příznakem je bolest

do paží, horní části břicha, mezi lopatky, do zad, krku nebo čelistí a zubů. Pocit tíhy na hrudníku: Při infarktu myokardu mohou být bolesti vnímány i jako tlak – pacienti často popisují pocit, „jako by jim někdo seděl na hrudi“.

Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.Obvykle postižený nejprve ucítí tlak na prsou nebo pálivou bolest za prsní kostí tzv. stenokardii, která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Je nezávislá na poloze těla a na dýchání a trvá zpravidla několik minut až hodin.

Jak se projevuje slabý infarkt : Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.