Co to je Hyperlordoza?
Hyperlordóza, tedy zvýšené prohnutí v bedrech, je výsledkem svalové disbalance. Když upravíte svůj stoj a způsob chůze, zbavíte se hyperlordózy. Aktivace hýždových svalů, vytažení spony stydké, protažení beder. Jakoby protlačujte pánev před sebou.Hyperlordóza. je naproti tomu popisována jako zvětšené prohnutí bederní páteře, které doprovází oslabení břišních svalů s prominencí břišní stěny a oslabení hýžďových svalů a stabilizátorů pánve, jež se může projevit vtočením osy dolních končetin dovnitř.Lehněte si na břicho, hlava opřena o čelo, horní končetiny podél těla. Dolní končetiny leží volně a pro relaxaci hýžďového svalstva je vhodné vtočit špičky dovnitř, paty ven. Naším cílem je eliminovat prohnutí v bederní páteři a vyklopení pánve, které zapřičiňuje přetěžování bederních obratlů a zavěšení páteře do vazů.

Jak napravit Lordózu : U této vady jde o svalovou dysbalanci v oblasti pánve, oslabení břišního svalstva a zkrácené ohýbače kyčle. Z této informace budeme také vycházet při volbě nápravných cviků. Vhodné jsou cviky pro posílení břišního svalstva, protahování flexorů kyčle, hluboké předklony.

Jak vzniká lordóza

Krční lordóza je přirozené zakřivení krční páteře, které pomáhá rozložit zátěž a tlak na páteř. Při dlouhodobém a opakovaném sklánění hlavy dopředu může dojít k postupné změně tohoto přirozeného zakřivení.

Co je to Hyperkyfóza : Přílišné vyklenutí hrudní páteře. Projevuje se vadným držením těla, někdy až „hrbem“.

Posturální hyperlordóza: způsobena nevhodným držením těla. Nadváha nebo oslabení břišních svalů také zvyšuje riziko, neboť oba faktory zatěžují dolní část zad. Neuromuskulární hyperlordóza: některé nervosvalové poruchy mohou způsobit právě hyperlordózu, včetně svalové dystrofie a mozkové obrny.

Proti dolnímu zkříženému syndromu existuje jasná obrana – je nutné posílit oslabené svaly a uvolnit svaly zkrácené. Každý z následujících cviků je nutné provádět kontrolovaně. Soustřeď se na to, jaké svaly v který moment zapojuješ. Při nedbalém provedení mohou cviky dále prohlubovat dysbalance a tím problémy zhoršovat.

Jak se projevuje kořenový syndrom

Kořenový (radikulární) syndrom

Projevuje se bolestí vyzařující do dolní končetiny, sníženou svalovou silou, atrofií, poruchou chůze, sníženými reflexy a poruchou citlivosti v příslušném dermatomu. Typické jsou zvýšené bolesti při kašlání, kýchání, při pozici v předklonu.Léčba skoliózy závisí především na závažnosti stavu a stupni zakřivení páteře, které určí lékař. V případech mírné skoliózy se doporučuje léčba pomocí rehabilitací. Fyzioterapie a cvičení zaměřené na posílení svalů kolem páteře mohou pomoci zlepšit postavení a snížit bolesti zad spojené se skoliózou.Zánětlivé onemocnění zad

Ty umí napovědět mnoho. V tomto případě jde o bolest kloubů a svalů, zvýšené napětí a ztuhlost svalů či bolest určité části zad nebo hlavy. Často také bolí a tuhne celá páteř.

Jaké cviky by neměl dělat takový pacient Například u pacientů s bederní skoliózou bych vynechala jakékoliv náklony se zátěží, zkracovačky ve velkém rozsahu a skoky. Dřepy s osou bych nahradila cviky vleže na zádech.

Na co je hyperextenze : Hyperextenze nebo extenze zad, řidčeji záklony v lehu, je cvičení, které působí na všechny části zad včetně vzpřimovače trupu. Při provádění extenzí páteře se zapojuje čtyřhranný sval bederní, velký sval hýžďový a dvojhlavý sval stehenní. Pro plné provedení cviku je nutný speciální posilovací přístroj.

Co všechno může bolet od zad : Příčiny mohou být různé, ale k těm nejčastějším se řadí svalové napětí, křeče, zranění nebo dokonce narušení struktury páteře,například disků. Často je bolest zapříčiněna i špatným držením těla, nedostatek fyzické aktivity, obezita, genetika a stres. Symptomy bolesti zad ovlivňuje hlavně závažnost a příčina zranění.

Co je dolní zkřížený syndrom

Jedná se o specifické přetížení v oblasti bederní páteře, nikoliv krční a hrudní páteře jako je tomu u horního zkříženého syndromu. Jedná se o postižení dolní části těla, především středu těla (břišních svalů) a oblast pánve.

V rámci horního zkříženého syndromu dochází k oslabení a zkrácení specifických svalových skupin (svalů). Název ,,zkřížený syndrom” poukazuje na vzorové zkřížení mezi svaly, které mají tendenci k oslabení, či zkrácení.Jak už jsme psali v úvodu, plavání je zejména v létě velmi oblíbený sport a je také často doporučováno při bolestech zad či dokonce při skolióze. Pohyb ve vodě je sice příjemný, ulevuje kloubům a skvěle se v ní rehabilituje.

Kdy se operuje skolióza : Pokud skoliotická deformita progreduje nad 40 stupňů před ukončením kostního vývoje, pak ji indikujeme k operační korekci.