Co to je holý přísudek?
Přísudek holý – jedná se o přísudek, který není dále rozvit (Petr a Markéta nakupují. Malý králík hopsá.). Přísudek rozvitý – jedná se o přísudek, který je dále rozvit dalším větným členem (Petr a Markéta nakupují potraviny. Malý králík hopsá lesem.).PŘÍSUDEK HOLÝ

Nezávisí na něm už žádný další větný člen. Auta troubila. Květiny uvadaly. (V obou větách je zastoupen vždy jen přísudek a podmět, tedy celá základní skladební dvojice.)Rozlišujeme několik druhů přísudku (slovesný jednoduchý, slovesný složený, jmenný se sponou, jmenný, citoslovečný).

Jak poznam Holy podmět : Skládá se z nejméně dvou rovnocenných složek, které mají společný přísudek. Příklad: Češi a Američané vytvořili účinné protilátky na klíšťovou encefalitidu.

Co je Holy Vetny clen

Holý větný člen je větný člen, jenž je obvykle jednoslovný a není rozvíjen jiným větným členem. Za holý větný člen v češtině se pokládá též: spona se jménem přísudku (Počasí bude příznivé. Bratr je nemocen.)

Jak dělíme přísudek : Ve větě ho hledáme jako první (i dříve než podmět), vyjadřuje, co dělá podmět; nejčastěji je vyjádřen slovesným tvarem (jednoduchým nebo složeným). Přísudek můžeme rozdělit také na: holý (Petr studuje.), rozvitý (Petr dobře studuje.) a několikanásobný (Petr studuje a cestuje.)

Přísudek rozvitý:

Kromě přísudku se (v přísudkové části věty) dozvídáme další (rozvíjející) informace. Tedy nejen CO se děje, ale JAK, KDE, KDY, JAKÉ JSOU PODROBNOSTI. Simona s Martinou každý den kreslí. Dnes jsme nedostali domácí úkol.

VĚTA HLAVNÍ (VH) je řídící pro větu vedlejší. Nelze se na ní ptát větou závislou. Nezávisí mluvnicky na jiné větě v souvětí.

Jak poznat Rozvitý přísudek

Přísudek rozvitý:

Kromě přísudku se (v přísudkové části věty) dozvídáme další (rozvíjející) informace. Tedy nejen CO se děje, ale JAK, KDE, KDY, JAKÉ JSOU PODROBNOSTI. Simona s Martinou každý den kreslí.Podmět, na nějž se nevážou další větné členy, se nazývá holý: Petr jede na kole.V češtině rozlišujeme následující větné členy:

  • podmět.
  • přísudek.
  • přívlastek.
  • předmět.
  • příslovečné určení
  • doplněk.


Jak poznat doplněk

Doplněk se váže na dva větné členy zároveň. Tím je unikátní. Jednou z vazeb je vždy vazba na přísudek. Druhá vazba je spojení buď s podmětem (Chlapec ležel nemocen), nebo s předmětem (Našli jsme ho promrzlého).

Co je to jmenná část přísudku : jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.) slovesně jmenný (někdy také jmenný se sponou) – má vždy dvě části: sponové sloveso (být, bývat, stát, stávat se) a jmennou část, nejčastěji podstatné jméno nebo přídavné jméno, není to ale podmínkou.

Co je to holý : ničím neporostlý ( např . vlasy , vousy , chlupy , listy ap .)

Jaké jsou druhy podmětu

Vyjádřený podmět je podmět, který je ve větě slovně vyjádřen. Nevyjádřený podmět je podmět, který není ve větě slovně vyjádřen, ale známe ho. Všeobecný podmět je podmět, který není ve větě blíže určen.

Přísudek rozvitý:

Tedy nejen CO se děje, ale JAK, KDE, KDY, JAKÉ JSOU PODROBNOSTI. Simona s Martinou každý den kreslí. Dnes jsme nedostali domácí úkol. Povídáme si s Bárou.VĚTA HLAVNÍ (VH) je řídící pro větu vedlejší. Nelze se na ní ptát větou závislou. Nezávisí mluvnicky na jiné větě v souvětí.

Jak se dělí větné členy : V češtině rozlišujeme následující větné členy:

  • podmět.
  • přísudek.
  • přívlastek.
  • předmět.
  • příslovečné určení
  • doplněk.