Co to je dokument U1?
Jako doklad o době odpracované v zahraničí slouží formuláře U1, který vám vystaví služby zaměstnanosti (např. úřad práce) státu, ve kterém jste pracovali. Formulář pak předložíte v zemi, kde bydlíte.Výhodou je, že vaši žádost o formulář U1 zpracujeme do 24 hodin od doručení a následně ji postoupíme zahraničnímu úřadu. Zahraničním úřadům trvá vystavení formuláře 2–3 měsíce. V případě průtahů se zpracováním se na zahraniční úřad pravidelně obracíme a urgujeme vystavení formuláře.Před svým odjezdem musíte: být alespoň 4 týdny zaregistrováni v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce země, ve které jste se stali nezaměstnanými (je možné udělit výjimku) vyžádat si od vašeho úřadu práce formulář U2 (dříve formulář E 303), který vás opravňuje převést si dávky v nezaměstnanosti do zahraničí.

Kde ziskat formular U1 : Jak požádat o evropský formulář U1 O tento formulář je potřeba zažádat u kompetentní instituce v místě posledního výkonu zaměstnání a to bezprostředně po ukončení zaměstnání. Zkrátí se tak doba vyřízení tohoto formuláře. Formulář U1 je nezbytný pro přiznání podpory v nezaměstnanosti na Úřadu práce České republiky.

Jak získat U1

Nejrychlejší cestou, jak získat PD U1, je požádat zaměstnavatele poslední den zaměstnání o vyplnění formuláře EØS 7 (https://star.dk/om-styrelsen/blanketter/2/eoes-7-eea-7/). Zaměstnavatel by poté měl formulář EØS 7 zaslat na adresu Vašeho fondu pojištění, nebo na níže uvedenou adresu.

Jak získat formulář U1 : Zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné žádají o vystavení PD U1 ten pojišťovací fond, jehož byli členy. Nejrychlejší cestou, jak získat PD U1, je požádat zaměstnavatele poslední den zaměstnání o vyplnění formuláře EØS 7 (https://star.dk/om-styrelsen/blanketter/2/eoes-7-eea-7/).

Pokud bydlíte mimo stát pojištění, je nutné si nejdříve nechat svou zdravotní pojišťovnou vystavit nárokový dokument S1 a s tímto se pak výpomocně zaregistrovat u veřejné zdravotní pojišťovny ve státě bydliště.

Jak požádat o evropský formulář U1 O tento formulář je potřeba zažádat u kompetentní instituce v místě posledního výkonu zaměstnání a to bezprostředně po ukončení zaměstnání. Zkrátí se tak doba vyřízení tohoto formuláře. Formulář U1 je nezbytný pro přiznání podpory v nezaměstnanosti na Úřadu práce České republiky.

Co delat po navratu z ciziny

Po návratu do České republiky je nutné kontaktovat zdravotní pojišťovnu a obnovit pojistný vztah. Pojistník musí doložit, že se účastnil pojištění v zahraničí.Při registraci na úřad práce je třeba vyplnit dva základní formuláře úřadu práce – žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Tyto dokumenty můžete vyplnit i zaslat elektronicky. Registrováni budete dnem podání vyplněných dokumentů.Požádejte svou českou zdravotní pojišťovnu o vystavení formuláře S1. Česká zdravotní pojišťovna posoudí, zda máte bydliště v jiném státě. Pokud ano, vystaví vám formulář S1. Tento formulář předložte nositeli zdravotního pojištění (zdravotní pojišťovně) v místě svého bydliště.

Formulář E 106, S1, S072 musí být doručen české zdravotní pojišťovně, která vystaví pojištěnci potvrzení, aby mohl čerpat na území ČR zdravotní péči v plném rozsahu. Tyto formuláře jsou VZP ČR doručeny prostřednictvím příslušné instituce, u které je klient v zahraničí zdravotně pojištěn.

Kdo vystavuje formulář S1 : Vystavuje veřejná služba zaměstnanosti nebo příslušný úřad sociálního zabezpečení země, ve které jste se stali nezaměstnanými. Formulář předložte na pracovním úřadě či u jiné služby zaměstnanosti v zemi, kde si hledáte práci.

Kdy je potřeba formulář A1 : Pokud zamýšlíte pracovat v zahraničí v rámci EU nebo státu, který má smlouvu o sociálním zabezpečení s Českou republikou, budete potřebovat formulář A1. Tento formulář potvrzuje vaši příslušnost k sociálnímu zabezpečení v ČR.

Jak postupovat na úřadu práce

Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku (od dubna 2022 není potřeba, jelikož budou součástí formuláře „Oznámení o ukončení zaměstnání“ zasílaného zaměstnavatelem na ČSSZ.

Pojištěnec se MUSÍ odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže vykonává v jiné zemi EU nebo ve smluvních státech (Srbsko, Severní Makedonie, Černá Hora, Turecko) výdělečnou činnost, a to i v případě, že práce, kterou tam bude vykonávat, bude trvat pouze velmi krátkou dobu.Oznámení o odhlášení musí na své zdravotní pojištovně učinit písemně a předem. Zároveň je nutné odevzdat průkaz pojištěnce. Po návratu do ČR a obnovení účasti v pojištění musí pojištěnec prokázat, že byl po celou dobu v jiném státě zdravotně pojištěn (za pojištění je uznáváno i soukromé cestovní pojištění).

Co je potřeba k žádosti o podporu v nezaměstnanosti : potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzením o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku, potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.