Co to je Defibrilator?
Defibrilátor je lékařský přístroj používaný k defibrilaci, tedy zrušení fibrilace srdečních komor při kardiopulmonární resuscitaci. Defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům.Defibrilace je elektrická terapeutická metoda, která slouží ke urgentnímu navození sinusového rytmu během resuscitace. Používá se u maligních srdečních arytmií (fibrilace komor, a hemodynamicky významná (bezpulzová) komorová tachykardie s bezvědomím), jež by bez zásahu nevyhnutelně vedly ke smrti.Kardiostimulátor dokáže pomoct při pomalém srdečním rytmu, bradykardii. Implantované defibrilátory zasáhnou při příliš rychlé akci srdeční, tachykardii. Jak tito malí velcí pomocníci vlastně fungují

Kdo může použít defibrilátor : AED je určen zejména pro školené laiky – nezdravotníky. AED je počítačově řízený, spolehlivý a bezpečný, jeho obsluha je snadná, intuitivní, údržba minimální. Váží 2-3 kg – je lehký a mobilní. Používání AED doporučují postupy pro resuscitaci vydané ERC.

Kdy se implantuje defibrilátor

Kardioverter-defibrilátor je indikován v případech, kdy arytmii nelze potlačit léky nebo její zdroj odstranit. Nemocný je tak zajištěn pro případ opakování arytmie.

Co zastavi srdce : Obvyklou příčinou srdeční zástavy je fibrilace komor,arytmie,která nejčastěji vzniká v důsledku akutního koronárního syndromu. Klinicky se projeví náhlá ztráta vědomí,kdy postižený nemá hmatný puls a nedýchá.

Současné typy defibrilátorů používají bifazický tvar proudové křivky. Při monofazickém typu proudu se vzhledem k nižší účinnosti používá vyšší energie, 360 J již při prvním výboji. Pro bifazické typy by první výboj měl mít energii alespoň 150 – 200 J.

Jakékoliv silné magnetické nebo elektromagnetické pole může narušit funkci kardiostimulátoru. Z tohoto důvodu je nutno se vyhnout sváření elektrickým obloukem, není možno absolvovat vyšetření magnetickou rezonancí, elektroléčbu a podobně.

Kdy je potřeba kardiostimulátor

Kardiostimulátor (pacemaker) je přístroj, který se používá k léčbě poruch srdečního rytmu majících charakter bradykardií (srdeční akce je příliš pomalá). V takovýchto případech totiž dochází k nedokonalému čerpání krve vzhledem k potřebám organismu se všemi jeho důsledky.AED jsou rozmístěny na veřejně přístupných místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou sportoviště, úřady, kancelářské budovy nebo nákupní centra, a na záchranné službě o nich máme přehled. Volající na linku 155 v případě zástavy oběhu na blízký AED vždy upozorníme nebo zalarmujeme správu objektu.Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.

Když srdce pukne Smrt ale někdy může vyvolat i takzvané „prasknutí“ srdce. Jedná se o stav, kdy dojde buď k porušení přepážky, která v srdci odděluje pravou a levou komoru, nebo kdy naopak, například v důsledku infarktu, ztratí srdeční stěna pružnost a praskne.

Jak dlouho se musí resuscitovat : Jako resuscitační čas označujeme dobu, po kterou jsou dané orgány schopné bez trvalého poškození vydržet bez dodávky kyslíku. Záleží na úrovni metabolismu, teplotě a ostatních faktorech vnějšího i vnitřního prostředí. Pro mozek se tento čas pohybuje při normální teplotě v rozmezí 4–6 minut.

Jak se podávají léky při resuscitaci : Podání léků

Všechny léky při rozšířené neodkladné resuscitaci podáváme zásadně intravenózně, proto po zajištění dýchacích cest musíme zabezpečit vstup do žilního řečiště. Nejčastěji zavádíme do periferní žíly krátkou plastovou kanylu o širším průměru.

Kolik stojí operace kardiostimulátoru

Kolik stojí tento nový typ "Pojišťovna hradí všechny typy kardiostimulátorů, které uzná do svého sazebníku. Tento je zařazen pro úhradu a jeho cena se pohybuje od 60 do zhruba 130 tisíc korun." Pojišťovny však dosud nehradí dálkové sledování pacientů – to platí výrobce.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout

  1. silnější zadýchávání nebo dušnost, která se nejprve objevuje pouze při námaze, později i při běžných činnostech jako chůze, případně i v klidu,
  2. kašel, případně sípání, zvláště vleže,
  3. přibírání na váze,
  4. oteklé kotníky,
  5. snížená fyzická výkonnost a výdrž, silná únava a vyčerpání,

AED je zkratka pro automatizovaný externí defibrilátor. Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou.

Co je AED defibrilátor : Jak funguje AED

Automatizovaný externí defibrilátor je počítačově řízené zařízení určené pro laiky, které je schopno analyzovat křivku EKG a v případě potřeby vede laického zachránce hlasovými pokyny a pokyny na obrazovce k provedení resuscitace správným způsobem a v případě potřeby i k provedení bezpečné defibrilace.