Co to je Danovy sklad?
Daňový sklad umožňuje skladování vybraných druhů zboží bez nutnosti okamžité platby spotřební daně (SPD). Spotřební daň je odváděna teprve po výdeji zboží z daňového skladu, na základě podání měsíčního přiznání daně.353/2003 Sb., o spotřebních daních (dále jen „ zákon o SPD“). Předmětem spotřební daně jsou tzv. vybrané výrobky, kterými jsou minerální oleje, líh, pivo, víno, meziprodukty a tabákové výrobky.Správcem spotřební daně jsou výhradně celní úřady. Celní úřady spravují nejen spotřební daně, ale také i cla a energetické daně.

Kdy se odvádí spotřební daň : Kdy a jak se platí spotřební daň

Plátce spotřební daně se musí zaregistrovat na celním úřadě, pod nějž spadá jeho sídlo firmy nebo bydliště v případě fyzických osob. Daňové přiznání se podává do 25. dne po ukončení zdaňovacího období, kterým je kalendářní měsíc.

Co patří do základu daně

Základem daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků je hrubá mzda (mzda nebo plat). Samostatným základem daně v rámci § 6 je příjem z dohody o provedení práce – odměna od jednoho zaměstnavatele nesmí přesáhnout za kalendářní měsíc výši 10 000 Kč.

Co tvoří daňovou soustavu v ČR : Mezi základní konstrukční prvky patří: subjekt daně, objekt daně, základ daně, daňová sazba a splatnost daně.

Daně

  • Daň z přidané hodnoty. Všechny důležité informace o dani, včetně formulářů a legislativy.
  • Daň z příjmů
  • Kompenzační bonus.
  • Silniční daň
  • Daň z nemovitých věcí
  • Daň z nabytí nemovitých věcí
  • Daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí
  • Daň z hazardních her.


Daň je finanční částka, kterou musí občané nebo organizace platit státu v souladu se zákonem. Jedná se o způsob, jakým stát získává finanční zdroje na financování veřejných projektů a služeb, jako jsou například zdravotnictví, vzdělání, bezpečnost, infrastruktura a další oblasti.

Kdo platí daně v ČR

Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).Daně

  • Daň z přidané hodnoty. Všechny důležité informace o dani, včetně formulářů a legislativy.
  • Daň z příjmů
  • Kompenzační bonus.
  • Silniční daň
  • Daň z nemovitých věcí
  • Daň z nabytí nemovitých věcí
  • Daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí
  • Daň z hazardních her.

Pro úplnost připomínáme, že podnikatelé s živnostenským oprávněním nemusejí za všech okolností podávat přiznání k dani z příjmu. Pokud je roční příjem OSVČ pod 50 tisíc korun, daně přiznávat nemusí. Netýká se to ani zaměstnanců, kteří mají vedlejší příjmy (kromě zaměstnání) do 20 tisíc korun.

pevná část daně: 2,17 Kč/kus. procentuální část daně: 30 % minimálně však: 4,22 Kč/kus.

Jak se vypočítá daňový základ : Daňový základ daně z příjmů si OSVČ vypočte takto: vezme všechny svoje příjmy, odečte od nich výdaje (skutečné nebo paušální), pak odečte další odečitatelné položky, jako jsou úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření, životní pojištění nebo třeba dary – a základ daně je na světě.

Jak zjistit daňový základ : Vezmete všechny své příjmy, od nich odečtete náklady a případně odečitatelné položky (úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní spoření nebo penzijní připojištění, životní pojištění nebo třeba dary) a vyjde vám základ daně.

Co evidujeme v daňové evidenci

Do daňové evidence zaznamenáváme veškerý obchodní majetek, který má vliv na základ daně z příjmů. Jde o majetek firmy, který je třeba k podnikání, a získané finanční zdroje, které se podílí na jeho krytí.

Zvýšená 23% sazba daně z příjmů se podobně jako v případě solidární daně uplatňuje pouze na tu část příjmů, která přesahuje roční limit. Do 31. prosince 2023 byl limit ročních příjmů stanoven na 48násobek průměrné měsíční mzdy, od 1. ledna 2024 je limit snížen na 36násobek průměrné měsíční mzdy.Snížená sazba DPH 12% od 2024

Do snížené 12% sazby patří od roku 2024: ubytovací služby. stravovací služby kromě podávání nápojů (do 12 % sazby patří z podávání nápojů tyto nápoje: neochucená kohoutková voda, mléko, kysané mléčné výrobky, rostlinné alternativy mléka)

Co se stane kdyz se Nepodaji daně : Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.