Co to je daň z přidané hodnoty?
Daň z přidané hodnoty (DPH) DPH je nazývaná všestranná nebo univerzální daň, představuje největší příjem do státního rozpočtu a vychází ze zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Předmětem této daně je dodání zboží, převod nemovitosti nebo poskytnutí služby.Postup pro výpočet DPH:

Příklad: Konečná částka našeho zboží činí 150 Kč a zboží patří do skupiny se základní sazbou daně, tedy 21 %. Tuto konečnou částku proto vynásobíme koeficientem pro 21 %, 150 x 0,173656 = 26,0484, zaokrouhlíme na 26 Kč, což je tedy výše daně. Cenu bez daně pak zjistíme jednoduše, 150 – 26 = 124.Základní sazba DPH je v Česku 21 procent, snížená 12 procent. Pokud jste fandové do matematiky a nechcete použít kalkulačku DPH výš, která umí počítat obojí, použijte vzoreček. Pro základní sazbu DPH vypadá tak: DPH = konečná cena × 21/121, pro sníženou sazbu: DPH = konečná cena × 12/112.

Co to je základ daně z přidané hodnoty : Základem daně je vše, co jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce za uskutečněné zdanitelné plnění, včetně částky na úhradu spotřební daně od osoby, pro kterou je zdanitelné plnění uskutečněno, nebo od třetí osoby, bez daně za toto zdanitelné plnění.

Kdy se platí daň z přidané hodnoty

Plátci fyzické osoby se čtvrtletním zdaňovacím obdobím podávají kontrolní hlášení do 25 dnů po skončení kalendářního čtvrtletí. Ohledně splatnosti platí obecné pravidlo, že daň je splatná v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání.

Kdy platit daň z přidané hodnoty : Kdy podávat daňové přiznání k DPH

Daňové přiznání je nutné podávat do konce měsíce po skončení zdaňovacího období. Lepší je však stihnout termín shodný s kontrolním hlášením, což je do 25 dnů od skončení měsíce. Lednové přiznání a kontrolní hlášení tak musíte podat do 25. února a podobně.

Plátcem DPH se stáváte povinně, pokud máte obrat vyšší než 2 miliony korun za uplynulých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. V některých případech je však výhodné se k plátcovství přihlásit dobrovolně. V tomto článku zjistíte, jak se jako plátce DPH zaregistrovat na finančním úřadě a co to pro vás znamená.

Tuto univerzální nepřímou daň platí prakticky všichni při nákupu většiny zboží a služeb. „Dodavatel, který je registrován jako plátce, musí odvést státu z obchodu část hodnoty. Odběratel si naopak může za jistých okolností zažádat o vrácení daně, kterou státu zaplatí,“ shrnuje poradce Michal Dvořáček.

Kdy nemusím platit daně

Pro úplnost připomínáme, že podnikatelé s živnostenským oprávněním nemusejí za všech okolností podávat přiznání k dani z příjmu. Pokud je roční příjem OSVČ pod 50 tisíc korun, daně přiznávat nemusí. Netýká se to ani zaměstnanců, kteří mají vedlejší příjmy (kromě zaměstnání) do 20 tisíc korun.Neplátcem DPH může být buď firma (např. fyzická osoba podnikatel podnikající na základě živnostenského listu či jiného oprávnění nebo společnost), nebo konečný spotřebitel (např. babička, která jde nakupovat do Alberta).Jak DPH zaplatit Pomůže účetní program. DPH zaplatíte dvěma způsoby: bezhotovostně pomocí internetového nebo mobilního bankovnictví, případně bankovním příkazem k úhradě.

Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024). Co přesně jsou příležitostné příjmy a jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu vám prozradíme v následujícím textu na BusinessInfo.cz.

Kolik si můžu vydelat abych neplatil daně : Daň z příjmů platí ti, kdo mají povinnost podat daňové přiznání a vyšla jim v něm plusová daň. Přiznání podávají všichni, jejichž celkové příjmy za loňský rok přesáhly 50 000 Kč (ať už jde o příjmy z podnikání či jiné typy příjmů; tento limit platí pro příjmy z roku 2023 a dál, dříve byl limit nižší).

Jak nakoupit bez daně : Nákup s 0 % DPH

Pro nákup zboží s 0 % DPH musí být splněny následující podmínky: Správně vyplněny všechny náležitosti v registraci (IČ, DIČ, fakturační/dodací adresa). Následně stačí zaškrtnout políčko plátce DPH a systém vám sám odečte výši DPH.

Kdy můžu nakupovat bez daně

Zjednodušeně: pokud se plátcem DPH povinně stát nemusíte — tedy pokud váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců není vyšší než 2 miliony Kč — pak se typicky plátcem DPH stát nechcete.

Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“ (nahodilý příjem z činnosti, na kterou nemáte živnostenské oprávnění) a tento příležitostný příjem nepřesáhne 50 000,- ročně, pak tyto příjmy nepodléhají dani z příjmů a neuvádějí se do daňového přiznání. V ostatních případech daňové přiznání podáváte.Daňové ráje pro smrtelníky: Kde se neplatí daň z příjmu

  • Bermudy (HDP na obyvatele: $91 479 / asi 2 miliony Kč)
  • Katar (HDP na obyvatele: $60 796 / asi 1,3 milionů Kč)
  • Kajmanské ostrovy (HDP na obyvatele: $54 827 / asi 1,2 milionů Kč)
  • Kuvajt (HDP na obyvatele: $30 147 / asi 0,6 milionů Kč)

Co se stane když neplatíte daně : Každý další den, kdy nejsou peníze na účtu FÚ, opozdilci naskakují úroky z prodlení. Pokud navíc dojde k doměření daně ze strany finančního úřadu (plátce nezaplatí žádnou nebo nižší daň), čeká na poplatníka vysoké jednorázové penále ve výši dvaceti procent z doměrku, tedy daně.