Co to je chránič?
Proudový chránič, anglickou zkratkou RCD (Residual Current Device), někdy slangově označován jako „fíčko“ (z německého „fehler I“) chrání proti zemním poruchovým proudům. Jeho smyslem je zabránit zásahu elektrickým proudem při porušení izolace nebo při náhodném přímém dotyku částí pod napětím.Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc. U novějších typů se zvýšenou provozní spolehlivostí je to půl roku až jeden rok.Cívka elektromagnetu je jedním koncem připojena na chráněnou část, druhým je uzemněna. Vyskytne-li se na chráněné části proti zemi napětí dosahující úrovně nastaveni elektromagnetu, chránič odpojí chráněné zařízeni od zdroje. Chráničový vodič se smí spojit pouze s chráněnými částmi.

Jaký je rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem : Velký rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem

Zatímco jističe chrání elektrická zařízení a rozvody tím, že při zkratu (a tedy mnohonásobně vyšších proudech, tzv. nadproudech) rozepnou elektrický obvod, proudové chrániče detekují malé a uniknuvší proudy (tzv. reziduální proudy) často mimo živou část obvodu.

Kdy vypadne chránič

Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit.

Kolik proudových chráničů : Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.

Chránič stále nejde nahodit – zavolejte revizního technika, aby zkontroloval vaší elektroinstalaci a odstranil závadu. Některý spotřebič je pravděpodobně vadný a měl by jej zkontrolovat revizní technik, závadu odstraní anebo vám doporučí dát spotřebič do opravy.

Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov.

Kdy se musí použít proudový chránič

Norma upravující ochranu před úrazem elektrickým proudem (ČSN 33 2000-4-41 edice 2), která platí od února 2019, vyžaduje instalovat proudový chránič ke každému přístupnému elektrickému okruhu (aby při výpadku jednoho chrániče zůstaly ostatní okruhy v provozu) všech nových (nebo rekonstruovaných) elektrických …Ve většině případů proudový chránič vypíná, protože k tomu má důvod. A ruku na srdce – ve většině případů se to děje, když se právě v něčem vrtáme. Typickým případem a důvodem je spojení nulového a zemnícího vodiče během výměny zásuvky.V budovách občanské zástavy se na jeden zásuvkový obvod smí připojit maximálně 10 zásuvek (dvojitá zásuvka se počítá jako jeden zásuvkový vývod, ale pokud jsou zásuvky ve vícenásobném "rámečku", počítají se samostatně) a a jejich celkový příkon nesmí překročit 3520 VA při jištění 16 A a 2200 VA při jištění 10 A.

Vypadává chránič. Co s tím

  1. Chránič stále nejde nahodit – zavolejte revizního technika, aby zkontroloval vaší elektroinstalaci a odstranil závadu.
  2. Některý spotřebič je pravděpodobně vadný a měl by jej zkontrolovat revizní technik, závadu odstraní anebo vám doporučí dát spotřebič do opravy.

Jaký jistič 6kA nebo 10kA : Hlavní jistič – vypínací zkratová schopnost 10kA:

Zatímco pro zásuvkové nebo světelné okruhy si vystačíte s běžnými jističi se zkratovou odolností 6kA, jako hlavní jistič je nutné použít jistič se zkratovou odolností 10kA.

Jaký příkon na 16A jistič : Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Kde musí být proudový chránič

Norma upravující ochranu před úrazem elektrickým proudem (ČSN 33 2000-4-41 edice 2), která platí od února 2019, vyžaduje instalovat proudový chránič ke každému přístupnému elektrickému okruhu (aby při výpadku jednoho chrániče zůstaly ostatní okruhy v provozu) všech nových (nebo rekonstruovaných) elektrických …

Jednofázové zásuvky. – na jeden zásuvkový obvod lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů (dvojzásuvka se považuje za jeden zásuvkový vývod), přičemž celkový instalační příkon nesmí překročit 3520 VA při jištění 16 A (2200 VA při jištění 10 A).Počet zásuvek v místnostech

Norma ČSN 33 2130 ed. 3 také specifikuje minimální počet zásuvek pro jednotlivé místnosti. Pro obytné místnosti se doporučuje alespoň 1 zásuvka na 4 m² plochy místnosti. Pro kuchyně je standardem alespoň 1 zásuvka pro každý lineární metr kuchyňské linky.

Proč vybavuje proudový chránič : Tedy odpověď z hlediska principu a funkčnosti je velmi jednoduchá Proudový chránič vypnul, protože chybový proud chrániče teče jinam než má (typicky do země, buďto přímo ochranným vodičem, nebo nepřímo přes osobu, která vodiče dotkne.