Co to je altán?
Jaké jsou rozdíly mezi altánem a pergolou

Oproti altánu nemusí být zastřešené a jejich konstrukce slouží pro vytvoření stínu. Na zastřešení pergoly se převážně používá polykarbonát, sklolaminát, PVC nebo plechová krytina, zatímco u altánu je to šindel. Obě stavby se liší i půdorysem.Základem je postavit pevné dřevěné konstrukce z trámů. Připevňujeme je k sobě hřebíky a dodatečně je zpevňujeme pomocí úhelníků. Dalším krokem je připevnění desek nebo desek OSB ke kostře. Aby altán poskytoval dobrou ochranu proti vlhkosti, měla by se na střechu položit vrstva střešní lepenky nebo asfaltového šindele.Slovo pergola pochází z latinského pergula, které se překládá jako přístřešek, prodloužení střechy nebo balkon. Současným trendem jsou hliníkové pergoly, především bioklimatické s naklápěcími střešními lamelami.

Jaký je rozdíl mezi pergolou a přístřeškem : Pergola je prvkem zahradní architektury, a proto nepodléhá posuzování podle stavebního zákona. Přístřešek je zastřešenou stavbou bez obvodových svislých konstrukcí (některých nebo všech) a je určen ke konkrétnímu účelu užívání.

Co je to altán

Altán je obvykle malá ozdobná stavba (jednoduchý přístřešek) umístěná v zahradě nebo v parku určená zejména pro oddech, rekreaci a relaxaci lidí, někdy se jí také říká besídka.

Co to je veranda : Veranda je přístavba domu – zastřešený prostor průchozí zvenku i zevnitř. Podobně jako pergola náleží přímo k budově, rozdíl je v tom, že veranda je uzavřená a propojená s domem. Většinou se v ní netopí. Veranda chrání vchodové dveře před proniknutím studeného vzduchu, izoluje hluk a poskytuje úložný prostor.

Způsobů jak ukotvit zahradní altán je hned několik. Dalšími hojně používanými kotvícími prvky jsou také betonové patky. Ty se dají použít do většiny terénů a představují tak nejuniverzálnější ukotvení, jaké lze na trhu sehnat. Kotvení pomocí betonových patek je velmi účinné, ale také pracné.

Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.

Jak velká muze být pergola bez stavebního povolení

183/2006 Sb. Ten stanovuje, že samostatně stojící pergolu si můžete postavit bez povolení nebo ohlášení pokud: Zastavěná plocha nepřesáhne 25 m2 a výška pergoly bude maximálně 5 m.Veranda je téměř zcela uzavřená přístavba hlavní budovy, čímž se liší od terasy. Veranda má vždy stěny a střechu, ale není zde topení. Může být prosklený ze všech stran nebo z jedné či dvou. Veranda je v podstatě chladná místnost, ale lze ji používat v létě i v zimě.Nejvhodnější variantou je betonová deska. Základy je třeba chránit proti zemní vlhkosti a vodě. Jako ochrana proti zemní vlhkosti se používají asfaltové pásy, které tvoří izolační podložku pod základy. Na povrch betonové desky se zase doporučuje aplikovat tekutou hydroizolaci (tzv.

Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru. V případě, že stavíte na nestabilní lehké půdě či v kamenité půdě, měli byste hloubku vrtu prodloužit až k jednomu metru. Doporučená velikost pro otvor na kotevní patky na pergolu činí 50 na 50 centimetrů.

Co lze stavět na pozemku zahrada : Na tomto pozemku bez problému postavíte především drobné zahradní stavby jako je například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo stavba zahradního domku. Ne všechny stavby ovšem můžete postavit bez souhlasu stavebního úřadu.

Co to je drobná stavba : CO SE POVAŽUJE ZA DROBNÉ STAVBY

Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.

Co mohu postavit na zahradě bez povolení

Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete u staveb s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů. Mezi tyto stavby patří typicky malé zahradní domky, kůlny, pergoly a jiné zahradní přístřešky.

Nutné je dodržet dvoumetrové odstupové vzdálenosti

pergola nebo přístřešek na auto musí stát minimálně 2 metry od sousedních pozemků, zastavěná plocha kryté stavby nesmí být větší než 25 m², v případě zimní zahrady do plochy 40 m², výška přístřešku musí být maximálně 5 metrů.Lodžie (z it loggia – sloupová chodba, loubí) je zastropený prostor v budově, navenek otevřený do exteriéru, a oddělený jen sloupy, arkádami, kolonádou nebo zábradlím. Na rozdíl od balkonu nevystupuje ven z obvodové zdi. V tomto smyslu je malá lodžie běžná v současných obytných domech, včetně panelových.

Co dát na strechu altánu : Typy střešních krytin altánu

Zahradní altány mohou mít střechy vyrobené z různých materiálů. Je důležité, aby byly přizpůsobeny stylu a charakteru budovy. Používají se: střešní lepenka, dřevěné šindele, minerální břidlice, keramické a kovové střešní tašky. Používá se také sláma nebo rákos.