Prakticky ve všech případech je indikována farmakologická léčba agonisty dopaminu. Snížení hladiny prolaktinu je dosaženo v řádu dnů, zmenšení adenomu v řádu týdnů až měsíců. Nejčastěji se používá bromokriptin nebo kabergolin.Příznaky adenomu hypofýzy
- bolest hlavy.
- zhoršení zraku.
- únava.
- bolest kloubu.
- bolest zad.
- zvětšení částí těla.
- svalová slabost.
- poruchy menstruačního cyklu.
Nádory hypofýzy jsou převážně benigní, což ale nijak nesnižuje jejich nebezpečí, neboť mohou být zdrojem nedostatku nebo naopak nadbytku některého z hormonů, který se v hypofýze tvoří. V takovém případě jsou pro jedince nebezpečné nadprodukcí hormonu a jeho účinky.
Co je Adenom štítné žlázy : Pravý adenom je benigní nádor, histologicky charakterizovaný přítomností vazivového pouzdra. Projevuje se jako uzel ve štítné žláze. Jeho odlišení od hyperplastického uzlu v rámci nodózní strumy je možné jedině histologicky.
Jak se léčí nezhoubný nádor
Nezhoubný nádor má většinou ostré ohraničení a nevytváří metastázy. Pokud nádor při svém růstu neohrožuje funkci důležitých orgánů, není životu nebezpečný. Léčba je zpravidla chirurgická, a pokud je nádor odstraněn celý, nedochází k recidivě.
Jak zastavit růst nádoru : Z nejvíce známých postupů se pak používá léčba chirurgická neboli odstranění nádoru, chemoterapie, kdy se podávají léky, které nádorové buňky ničí, a radioterapie. Ta pomocí ionizujícího záření ničí rakovinné buňky. Mezi další možnosti léčby pak patří hormonální terapie, biologická léčba nebo termoterapie.
Nezhoubný nádor má většinou ostré ohraničení, nevytváří metastázy. Pokud při svém růstu tlakem neohrožuje funkci důležitých orgánů (například meningeom – nezhoubný nádor mening – obalů mozku), není zpravidla životu nebezpečný.
Typicky se projevuje náhlou bolestí hlavy, zhoršením zraku, oftalmoplegií a somnolencí, je způsobena krvácením, resp. infarktem v adenomu. Jestliže krvácení pronikne skrze kapsulu nádoru do chiasmatické cisterny, přítomny jsou příznaky SAK.
Co to je Adenohypofýzy
Adenohypofýza je součástí hypothalamo-hypofyzárního systému, který se podílí na řízení žláz s vnitřní sekrecí, růstu a metabolismu i udržování vodní a elektrolytové rovnováhy.Příznaky rakoviny štítné žláz
- zvýšená tělesná teplota.
- zvětšené mízní uzliny na krku.
- zvětšené mízní uzliny v nadklíčku.
- pocení
- dušnost.
- poruchy polykání
Co je štítná žláza:
Nejčastější důvody k operaci štítnice jsou nádory, cysty, záněty, zvýšená či snížená funkce tohoto orgánu.
Nezhoubný (benigní) nádor roste jenom v místě vzniku. Nemá schopnost zakládat vzdálené nádorky v jiných orgánech, tzv. metastázy. Buňky zhoubného (maligního) nádoru se však mohou oddělit a putovat krví nebo mízou do ostatních částí těla, kde se mohou dál množit a vytvořit tak vzdálené metastázy.
Jak se pozná zda je nádor zhoubný : Mezi nejčastější vyšetřovací metody se řadí vyšetření krve (včetně případného stanovení nádorových markerů), radiologické zobrazovací metody (např. výpočetní tomografie, magnetická rezonance), případně metody nukleární medicíny (např. při podezření na zhoubný nádor štítné žlázy).
Co delat abych nedostala rakovinu : 1Evropský kodex proti rakovině
- Nekuřte.
- Udržujte doma nekuřácké prostředí.
- Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.
- Buďte v každodenním životě fyzicky aktivní.
- Stravujte se zdravě.
- Pokud pijete alkohol, ať již jakéhokoli druhu, omezte jeho spotřebu.
- Vyhýbejte se přílišnému slunění, nebezpečné je zejména u dětí.
Co ničí rakovinu
Životní styl, stres, špatná strava, obezita, infekce a nedostatek pohybu hraje roli při rozvoji rakoviny z 90 až 95 procent. Právě nevhodná strava hraje roli při vzniku nádorového onemocnění asi u třetiny pacientů.
Tumor (v latině tumor = vypuklost, vzdutí) je označení pro zduření jakéhokoli původu (např. zánětlivý tumor), nejčastěji se ale používá jako označení (benigního) nebo (maligního) nádoru. V dokumentaci bývá zkrácené "tu".Příčiny vzniku nádoru
Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k vývoji nádoru. Tyto faktory zahrnují genetické predispozice, vystavení karcinogenům (látkám, které mohou způsobit rakovinu) jako je tabákový kouř, určité chemikálie, radiace a některé viry a bakterie.
Co je to nezhoubný nádor : Benigní znamená „nezhoubný“. Tento pojem se používá nejčastěji v onkologii, a to v souvislosti s nádory, které nemají schopnost vytvářet metastázy; například benigní nádory prsu. Toto označení lze však použít i obecněji na jakékoli onemocnění; například benigní hyperplazie prostaty apod.