Mláto je zbytkový produkt, který se usadí na sítu po filtraci sladiny při výrobě piva, vykvašení vína nebo destilaci ethylalkoholu. Pivovarské mláto jsou nerozpustné zbytky sladu oddělené při filtraci ve scezovací kádi. Jedná se o velmi výživný odpad (tzv. pluchy) z naklíčených zrn ječneme, ze kterých se vyrábí slad.V praxi se pivovarské mláto skladuje v polyetylenových vacích plněných lisovacím strojem nebo v silážních žlabech, kde je hmota ošetřena konzervanty a řádně anaerobně utěsněna. Po třech týdnech je ukončena fermentace a silážované pivovarské mláto se může zkrmovat nebo dále skladovat až po dobu šesti měsíců.Mladina – cukernatý meziprodukt vznikající v první fázi technologického procesu při výrobě piva. Obsahuje extraktivní látky ze sladu(a surogátů), které jsou zkvasitelné a extraktivní látky z chmel.
Jak se vyrábí pivo : Pivo se vyrábí vařením a kvašením škrobů z obilných zrn – nejčastěji ze sladového ječmene, používá se však také pšenice, kukuřice, rýže a oves. Kvašením škrobových cukrů v mladině vzniká etanol a nasycení oxidem uhličitým (karbonizace).
Jak využít mláto
Dosud je pivovarské mláto využíváno převážně jako zdroj energie (např. jako náplň do bioplynových stanic). V menší míře se mláto využívá jako přídavek do krmiva pro prasata a skot. Mláto je v současnosti považováno především za odpad, který se nedá dále moc využít.
Co z mláta : Mláto se nejčastěji zpracovává na způsob pečiva, pomazánek nebo karbanátků. Jeden z projektu využití mláta v potravinářství podpořila i Technologická agentura ČR. Na Mendelově univerzitě v Brně experimentují v rámci projektu s přidáváním (sušeného) mláta do mouky pro výrobu pečiva nebo s přidáváním do jogurtů.
Slad je název pro naklíčené a usušené obilné zrno, převážně se pro výrobu sladu používá ječmen, ale také pšenice či žito. Výroba sladu se nazývá sladování a věnují se jí sladovníci ve sladovnách. Slad je jedna ze základních surovin pro výrobu piva a whisky.
Spilka je část pivovaru, ve které probíhá kvašení piva. Bývá umístěna ve sklepních prostorách, kvůli zajištění nízké teploty je často chlazena chladicím zařízením. K chlazení se užívalo a dodnes často užívá rozvodní potrubí s chlazenou slanou vodou – solankou. Ta zamrzá při nižší teplotě než čistá voda.
Kdo vymyslel pivo
Za kolébku piva se považuje Mezopotámie, oblast tzv. úrodného půlměsíce mezi řekami Eufratem a Tigridem. Již v 7. tisíciletí před n. l. zde pěstovali obilí Sumerové, Akkadové, Babyloňané a Asyřané.10° pivo obsahuje 10 % alkoholu a 12° pivo obsahuje 12 % alkoholu).CO TO JE MLATOVÁ CESTA :
Mlatové cesty jsou tradiční konstrukce zpevněných cest, oblíbené zejména v parcích, na cyklostezkách, u památkových objektů (hrady, zámky). Moderní mlatové povrchy nachází rostoucí oblibu u rodinných domů, kde mohou zdobit chodníky, příjezdové cesty, zahradní cestičky, lemovat stromy, ohniště.
Hlavní je samozřejmě voda, která tvoří 92 % v jednom litru piva. I proto platí, že pivo spolehlivě zahání žízeň. Pivo dále obsahuje samozřejmě alkohol, ale i minerály (draslík, hořčík, fosfor, sodík, měď), bílkoviny (3 až 5 gramů na litr), sacharidy (hlavní zdroj energie), vlákninu a pochopitelně i vitamíny.
Co je ječmenný slad : Ječmenný slad je zdravou náhražkou klasického bílého cukru, který nestimuluje slinivku, tudíž šetří naše tělo a je vhodné pro diabetiky. Neobsahuje chemické látky a jeho konzistence je podobná medu. Lze jím sladit Vaše oblíbené pokrmy a nápoje.
Co je to pivovar : Pivovar je technologický celek vyrábějící pivo. Pivovar je obvykle rozdělen do několika samostatných provozů, které odpovídají jednotlivým fázím výroby. Velikost pivovaru se může pohybovat od malého domácího téměř kuchyňského provozu až po velký průmyslový podnik.
Co znamená pivo ze spilky
Jmenuje se Speciály ze spilky. V limitovaných edicích se v ní vaří úplně nová piva, která mají pro českého pivaře zcela netradiční chuť. Piva jsou připravovaná řemeslným způsobem v malých várkách a fermentují v otevřených kádích spilky. Odtud název Speciály ze spilky.
Zatímco stupeň prokvašení určí výsledné množství alkoholu v pivu, extrakt, který se neprokvasí, dává naopak pivu plnou chuť. Například pivo Pilsner Urquell 12° má díky záměrně nízkému stupni prokvašení obsah alkoholu pouze 4,4 %, avšak díky tomu si zachovává bohatou plnou chuť.Češi jsou velkými milovníky piva již od pradávna. Pivu však dříve konkuroval další oblíbený alkoholický nápoj – víno. Vaření piva je doloženo již ze 3. tisíciletí před naším letopočtem ze starého Egypta a staré Mezopotámie.
Kolik promile je jedno pivo 12 : Pivo malé 12° je oblíbeno především mezi ženami. Pivo malé 12° přijde vhod k mastnému obědu nebo jako studené osvěžení při horkém počasí. Kromě utišení žížně i příjemně zlepší náladu a pomůže při trávení. Jedná se o nápoj, který má obsah alkoholu v rozmezí 4,5 – 5%.