Zeminu – prodává se i speciální varianta právě substrátu pro bylinky , ale postačí případně i jakýkoli zahradnický substrát, tzv. univerzální nebo kvalitní kompostní zemina. Pokud máte tu možnost, smíchejte substrát s trochou písku a krásným živým humusem.květ – pampelišky, podbělu, prvosenky, podbělu, violky vonné (fialky), plicníku, podléšky, sedmikrásky. listy – brusinky, pampelišky, z břízy, z kopřivy, z pažitky, popence.Některé z nejlepších bylin pro balkonovou zahradu zahrnují bazalku, petržel, mátu, tymián, rozmarýn, šalvěj, oregano a citronový balzám. Můžete si vybrat bylinky podle jejich vůně, chuti nebo léčivých vlastností, které preferujete. Zvolte vhodné kontejnery pro pěstování bylin na balkóně.
Co sbírat za bylinky v dubnu : Mezi další dubnové bylinky patří olše lepkavá, pitulník žlutý, popenec břečťanovitý, sedmikráska chudobka, trnka slivoň, tužebník jilmový, violka vonná, medvědice lékařská, čekanka obecná, mačka ladní, kalina obecná, pýr plazivý, podběl a další.
Co zasadit vedle pažitky
Kuchyňské bylinky
Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat.
Kam zasadit bylinky : Kam bylinky vysadit Bylinky i koření mají rády závětří, slunná a polostinná místa, ideálně orientovaná na jihovýchod. Naopak nepatří na severní stranu či trvale zastíněné místo. Je pro ně vhodná propustná půda nebo substrát.
březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.
Další bylinky, u nichž sbíráme listy: artyčok, bedrník obecný, brusnice borůvka, devětsil lékařský, dub letní, hloh jednoblizný, jasan ztepilý, jmelí bílé, jírovec maďal, kopretina maří list, kopytník evropský, kostival lékařský, lichořeřišnice větší, lípa srdčitá, líska obecná, máta peprná, morušovník bílý, netřesk …
Které byliny se nesmí kombinovat
Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.Máme tu březen, sníh pomalu ustupuje z luk a polí a sluníčko nabírá na síle. S přicházejícím jarem nastává čas pro sběr prvních jarních bylinek. Mezi tyto bylinky určitě můžeme vzpomenout sedmikrásku, podběl, prvosenku, medvědí česnek, kopřivu, ale i méně známý popenec či plicník lékařský.
Pokud nemáte žádnou zkušenost se sběrem, stačí sáhnout po herbáři nebo příručce, kde si nastudujete, kdy kterou bylinku sbírat. Na jaře najdete třeba kopřivu, plicník, květ bezu, petrklíč, podběl či medvědí česnek. Sbírat ale můžete po celý rok, každé roční období roste něco léčivého.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Které bylinky se spolu nesnesou : Jaké bylinky pěstovat společně a které se naopak nesnesou
Následující bylinky se ale do jednoho květináče rozhodně nemusíte bát umístit: Majoránka, kopr a pažitka si rozumí s heřmánkem. Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky. Šalvěj a oregano.
Které bylinky spolu do truhlíku
Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku
K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.
Neměli bychom opomenout také květ černého bezu a šípkové růže. Společně s nimi v červnu vrcholí také sběr rdesna hadího kořene, hluchavky, kakostu, šalvěje, vachty trojdílné, fialky, benediktu čubetu, komonice lékařské, jehlice trnité a kostivalu lékařského, který je velmi populární v podobě mastí.Kromě kopřiv (celý popis a využití) přidávejte do polévek mladé listy nebo celé rostlinky hluchavky, popence (má příjemnou pikantní chuť, polévku okoření), česnáčku a medvědího česneku. Ten můžete využít i samostatně na česnekovou polévku, do pomazánek nebo jen pokrájené listy na chleba s máslem.
Co dozrává v červenci : Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.