Co sázet po mrkví?
Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče

Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.Lze ji velmi dobře pěstovat na záhonu po brukvovitých. Mrkve výborně prospívají v blízkosti salátů, rajčat, ředkviček, rozmarýnu a šalvěje, ale také kmínu, koriandru, heřmánku a aksamitníku.

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co zasadit na stinné místo

Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co zasadit mezi brambory : Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici.

Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián.

Kdy sázet mrkev

Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů.

Co sázet spolu

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější. Kdyby ale měla slunečních paprsků málo, nebude tolik sladká. Pět až šest hodin slunce bohatě stačí brukvovité zelenině. Směle proto v polostínu pěstujte květák, brokolici, růžičkovou kapustu či zelí.Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž.

Kdy nejpozději zasadit mrkev : Kdy sázet mrkev

Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.

Co pěstovat vedle cibule : Naopak jí neprospějete při pěstování v blízkosti kopru, celeru či brambor. Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky. Cibule také ocení přítomnost košťálové zeleniny, pažitky, máty, heřmánku, dokonce i růží nebo chryzantém. Nevhodné jsou chřest či luštěniny.

Jaká zelenina se dá pěstovat v truhlíku

Jakou zeleninu a ovoce můžete pěstovat Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.

Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.

Co sázet vedle rajčat : Ano, i rajčata ovlivňují okolí a různým rostlinám se daří v jejich přítomnosti lépe. Rajčátka poblíž si budou pochvalovat hlavně brukve, brokolice, zelí, celer, chřest, a dokonce i růže!