Na podzim ostříhejte růže. Můžete ostříhat i trvalky a keře, které zežloutly a jejich stonky se ohnuly k zemi. Keře a křoviny lze dokonce zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti. Zde se ale řiďte pokyny ke konkrétní rostlině, které naleznete např.V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a opadavé listnaté stromy ztrácejí listí. Listí má různé barvy a opadává. Dny se krátí, ochlazuje se, více prší a je mnohem horší počasí.Co na našem podzimním listu najdete
- Pouštět draka.
- Jít sbírat houby.
- Jít si prohlédnout stáje nebo farmu.
- Vyrobit si věneček z listí
- Jít na lampiónový průvod.
- Skákat v kalužích.
- Jít na procházku v dešti.
- Udělat si filmový večer s popcornem.
Co lze vysadit na podzim : Ze zeleniny můžete na podzim sázet i petržel, ředkvičky, salát, cibuli, pastinák a mrkev. Nezapomeňte je chránit překrytím netkanou textilií, až se budou blížit první mrazy. Z bylin si můžete dovolit na podzim zasadit levanduli, šalvěj nebo mateřídoušku, které jsou velmi odolné.
Jaké trvalky se stříhají na podzim
šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou …
Které kytky sázet na podzim : V říjnu můžete sázet třeba šeřík, zlatý déšť nebo tamaryšek. Z květin se do konce října můžete vrhnout na trvalky a cibuloviny, jako modřence, tulipány, krokusy nebo hyacinty. Mezi prvními však vysazujte narcisy, sněženky a tavolíny.
Na ovocných stromech dozrává ovoce – jablka, švestky, hrušky a ořechy. Sklízíme zeleninu ze zahrad a z polí obilí, brambory, cibuli i řepu. Ptáci, kteří by u nás v zimě nenašli potravu, odlétají do teplých krajin – třeba do Afriky. Zvířata se připravují na zimu – hodně jedí a dělají si zásoby.
na podzim se všechna zvířata a ptáci vlese, kteří u nás zůstávají, připravují na zimu, dělají si zásoby potravy, vyhrabávají si nory a doupata, vyhledávají úkryty, kde by mohli v teple a bezpečí přezimovat, některým naroste delší a hustší srst, která je chrání před chladem (lišky)
Co vařit na podzim
Zahřívací jídla plná veselých barev. Ideální pokrmy na podzim
- Ratatatouille. Sedlácký pokrm z Francie, který je velmi snadný, chutný a hýří podzimními barvami.
- Indická zeleninová Korma.
- Boršč
- Teplý zeleninový salát s bylinkami.
- Fazolový guláš
- Pečená plněná dýně
- Indické kari.
- Stir-fry.
I na podzim musíte zalévat
Řada zahrádkářů na podzim vypíná zavlažovače nebo odkládá zalévací konve a kropítka v domnění, že rostliny získávají dostatek vláhy přírodní cestou. Tak to ale v žádném případě není. Zahradu musíte zalévat i v průběhu podzimu. Rostliny potřebují před zimními měsíci načerpat co nejvíce vláhy.Na ovocných stromech dozrává ovoce – jablka, švestky, hrušky a ořechy. Sklízíme zeleninu ze zahrad a z polí obilí, brambory, cibuli i řepu. Ptáci, kteří by u nás v zimě nenašli potravu, odlétají do teplých krajin – třeba do Afriky. Zvířata se připravují na zimu – hodně jedí a dělají si zásoby.
Během měsíce října se vysazují cibulky sněženek, bledulí, tulipánů, narcisek, krokusů, okrasných česneků, hyacintů a bramboříků. Cibulce je nutné udělat jamku, která se naplní kompostem. Pozor na tulipány, které se uchycují nejrychleji ze zmíněných květin. Bude-li teplý podzim, mohou vyrazit ještě před zimou.
Kdy stříhat Listopadky : Jakmile hrozí první větší mrazy, ostříhejte jim květy, přestěhujte do chladné místnosti (ideálně takové, kde je teplota od 5 do 8 °C) a nechte je do jara odpočívat. Nezapomeňte na pravidelnou, ale lehkou zálivku, listopadky nesnášejí přemokření.
Které trvalky sázet na podzim : Většině trvalek vyhovuje slunné stanoviště s mírně vlhkou a výživnou půdou. Avšak ani polostín a stín nemusí zůstat pustý. I zde je možné vytvořit zajímavý a od jara do podzimu kvetoucí záhon. Nádherně zde vyniknou čechravy, ploštičníky, denivky, kakosty, tužebníky, konvalinky, funkie, zvonky, orlíčky a pivoňky.
Co se sází v listopadu
Do poloviny listopadu lze zpravidla vysazovat opadavé dřeviny, dokonce i ovocné stromy, ale také růže (záhonové, sadové, popínavé, půdokryvné, i dužnoplodé, které plodí velké, chutné šípky). Vysazovat lze mnohé keře, například hlohy, trnky, rakytníky, aronie, dříny, muchovníky apod..
Začátek podzimu přináší ideální čas pro sklizeň úrody z našich sadů a polí. Sklízíme širokou paletu plodové i listové zeleniny, jako jsou dýně, cibule, zelí, brambory, mrkve, petržel, ale také stále dozrávající rajčata a cukety.Listopad je posledním měsícem pro sklizeň odolných plodin. Sklízíme kořenovou zeleninu – mrkev, pastinák, celer, ředkev, červenou řepu nebo tuřín. Mrkev, pastinák i černý kořen vydrží na záhonech celou zimu (při holomrazech je potřeba přikrýt je slámou).
Co se dá sbírat na podzim : Na podzim se nabízí více možností ke sběru v přírodě. Můžeme sbírat plody trnky obecné, bezinky, hlohy, dřínky, jeřabiny i šípky. Také kořeny bylin a stále kvetoucí natě, květy a listy.