Co stříhat v září?
V září vás svými pozdními květy potěší řada trvalek, bylin i okrasných dřevin. Je to také nejvhodnější měsíc pro sázení a přesazování. Chcete-li se na jaře dočkat rozkvetlých narcisů, krokusů, lilií, pestrobarevných hyacintů či tulipánů, začněte s výsadbou kvetoucích cibulovin právě v září.Některé stromy je nejvhodnější řezat v zimě, kdy jsou v klidovém stavu, aby se podpořil jarní růst, jiné se řežou v létě, kdy odstranění přebytečných listnatých výhonů pomůže dozrát plodům a listům. Na podzim, obvykle v listopadu, se prořezávají zejména suché větve a lze také odřezávat celé odumřelé stromy.Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Co se dělá v září : V září má zahrádkář nejvíce práce se sklizní ovoce. Nicméně i zelenina je ještě v plném proudu – cukety, okurky a rajčata mohou v září ještě pár kilo úrody dát. Přichází čas dýní a tykví, typické zeleniny raného podzimu. Také dozrávají léčivé plody, jako je arónie, jeřáb, rakytník, dřín či šípek.

Kdy začít s prací na zahradě

S prací na zahradě začínáme až ve chvíli, kdy se teploty vyšplhají alespoň pár stupňů nad nulu. Zima nechává zahradu pocuchanou a ospalou, je potřeba ji revitalizovat, pomoci ji s rozevřením náruče velkému množství jarní energie.

Co můžu dělat na zahradě v listopadu : 7 věcí, na které byste neměli zapomenout v listopadu na své zahradě

  1. Listí a zase listí Je váš trávník posetý hromadou listí
  2. Zastřihněte živý plot.
  3. Přesaďte stromky a keře.
  4. Zalijte stromy.
  5. Vyprázdněte nádoby na vodu.
  6. Vysaďte jarní okrasné cibuloviny.
  7. Připravte si posyp a lopatu.

Kdy řezat okrasné keře kvetoucí v létě

Optimální termín pro zastřižení je v předjaří nebo časně na jaře – v době, kdy už pominuly silné mrazy, ale dřeviny ještě nezačaly rašit. Většině druhů svědčí silné zastřižení.

Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

Kdy stříhat Tavolu Kalinolistou

opadavý keř, dorůstá do výšky 3-4 m, vykvétá na konci léta drobnými růžovými květy složenými v dlouhých latách, listy jsou šupinovité, zelené až šedozelené barvy, roste poměrně rychle a pro dobrý tvar a hustotu je dobré jej každoročně zjara stříhat, ideální je zpětný řez, kdy zjara před rašením zkrátíte loňské větve o …Rudbekie stříhání

Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.Září je měsíc babího léta (létají pavouci na svých pavučinách), čas sklizně a prvních příprav na blížící se zimu. Listy stromů se začínají vybarvovat barvami podzimu. Kvete vřes. Dozrávají bezinky, padají žaludy, v lese najdeme první václavky a čirůvky.

Sklízíme jádroviny, peckoviny, vinnou révu, ale i léčivé plody – Jeřáb, Aronie, Rakytník, Klanoprašku, atd. Pokračujeme se sklizní zeleniny (rajčata, cibule z výsevů, tykve, melouny). Sklízíme hlízy mečíků a květiny určené k sušení.

Co udělat v březnu na zahradě : Co bychom měli udělat:

  1. odstranit ochrané fólie.
  2. začít vysévat další semínka na parapet.
  3. sklidit zeleninu pěstovanou pod sněhem.
  4. přihnojit jahodníky.
  5. sázet ovocné stromy a keře.
  6. začít vysazovat zeleninové záhony.

Co teď na zahradu : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Co stříhat na podzim na zahradě

Na podzim ostříhejte růže. Můžete ostříhat i trvalky a keře, které zežloutly a jejich stonky se ohnuly k zemi. Keře a křoviny lze dokonce zkrátit na čtvrtinu jejich velikosti. Zde se ale řiďte pokyny ke konkrétní rostlině, které naleznete např.

Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.Na jaře se doporučuje stříhat v době, kdy začínají rašit listy. Řez zároveň prospívá zdravotnímu stavu rostliny a zajišťuje také její dostatečné zahuštění a bohaté kvetení. Pokud chcete keř tvarovat, doporučuje se stříhat ho po odkvětu. Nové výhonky zkraťte o jednu 1/3 až 1/2 délky.

Co je potřeba udělat na podzim na zahradě : Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahradě

  1. Naposledy posekejte trávník.
  2. Pravidelně shrabujte listí.
  3. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.
  4. Na zimu zahradu dokonale odplevelte.
  5. Zahradu často zalévejte.
  6. Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.