Co sladkeho z cukety?

  1. Těstoviny s cuketou, hráškem a jogurtem. Do hodiny. Velmi snadné
  2. Gnocchi s tuňákem, cuketou a kapary. Do hodiny.
  3. Cuketová polévka se slaninou. Do 30 minut.
  4. Italská cuketová polévka. Do 30 minut.
  5. Musaka s cuketou. Do hodiny.
  6. Cuketová pomazánka. Do 15 minut.
  7. Topinková bomba. Do hodiny.
  8. Cuketová polévka s gorgonzolou. Více než hodinu.

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.V kuchyni se při práci s cuketou fantazii meze nekladou, cuketu můžeme smažit, dusit, vařit, zapékat, plnit, grilovat, můžeme jí využít k zahuštění guláše, polévky, omáčky atd. Je rovněž vhodnou přílohou k masu, nahradí brambory, ale připravíme z ní třeba i zelí.

Co z velké cukety : Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Jak zpracovat cukety

Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů. Mladé menší plody není nutné loupat ani vykrajovat. Velmi chutné jsou i čerstvé cuketové květy, které se připravují zpravidla plněné nebo smažené v těstíčku.

Jak se dělají cuketové placky : Cuketu a brambory oloupeme a nastrouháme, cibuli nakrájíme nadrobno, česnek prolisujeme, přidáme vejce, sladkou papriku, dle potřeby osolíme, dle potřeby dáme strouhanku. Vznikne nám těsto jako na bramboráky, tvoříme z něj placky a ty na pánvi osmažíme z obou stran.

Naštěstí nás hořká chuť varuje včas. Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

„Po konzumaci hořkých cuket je možno očekávat průjem, křeče v břiše, zvracení. Obtíže se objevují 1-2 hodiny po požití. Křeče mohou trvat i několik dní, jiné účinky jsou méně časté. Zřídka se popisují i korozivní účinky na zažívací trakt s krvácením, u hořkých dýní a tykví mohou být příznaky závažnější.

Jak zpracovat cukety na zimu

Jestli si chcete cuketu uskladnit v mrazáku, můžete ji nastrouhat na hrubém struhadle, nebo nakrájet na kostičky. Ale pozor, musíte jí oloupat slupku a z přerostlých kousků vydlabat semínka. U kostiček je nutnost, abyste je naskládali na pečící papír a v tomto stádiu nechali zamrazit.Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.

Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Jak dlouho Smazit Cuketove placky : Nahřejte troubu na 190 °C, na plechu vyloženém pečicím papírem (ten můžete trošku potřít sádlem nebo ghee) vytvořte malé placky a dejte péct na cca 20 minut. Pak placičky na papíře obraťte a ještě pár minut dopečte dozlatova. Kromě pečení můžete cukeťáky i usmažit na pánvi.

Proč je cuketa jedovatá : Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Kdy je dýně jedovatá

Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.Cuketa v mrazáku vydrží až rok.

Jak dlouho se dělá cuketa na pánvi : Cukety naskládejte na gril a opékejte z obou stran 3-4 minuty. TIP: Grilované cukety máme nejradši v salátu, nebo jako přílohu k masu.