Dají se použít jako spodní vrstva, na to pak bavlněné triko či kraťasy a mikina či svetr (preferovat nenasákavé věci) a hlavně – šusťáková bunda (na to mnozí zapomínají)! Voda je drsný sport ve všech ohledech (morál, fyzička, pohyb venku – závislost na počasí).Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalit
- Kuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.
- Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.
- Sušené maso.
- Špek.
- Tuňák.
- Rýže.
- Polenta a kaše z pytlíku.
Co si vzít na vodácký kurz : Jedeš-li na vodácký kurz bez vaření, bude se ti na víc hodit:
- malý, skladný vařič typu VAR nebo Campingaz,
- zavírací ostrý nůž, nejlépe s otvírákem na konzervy,
- nádoba na vaření (nejlépe ešus, existuje hliníkový, nerezový i třeba drahý titanový – všechny slouží stejně dobře),
- jídlo, které uvaříš v polních podmínkách.
Jak sjíždět vodu
Jak je to se sjízdností řek
- ZWA – stojaté úseky toků. Sem mohou vyrazit i úplní začátečníci.
- ZWB – klidné řeky (slabě proudící voda), na kterých se mohou také učit nováčci.
- ZWC – je značkou pro mírně proudící řeku.
- Na našich českých řekách se setkáváme pouze s prvními čtyřmi stupni obtížnosti.
Jak se dostat z vodního válce : Obvykle je záchrana z válce vedena ze břehu pomocí házečky, přivázaného záchranného kruhu nebo lana. Před hozením je nezbytné navázat s tonoucím vizuální kontakt. Pomoc může být poskytnuta z jiné lodi z prostoru pod jezem. V obou případech hrozí pád nebo vtažení zachránce do válce a proto by měl být vždy jištěn.
Existuje pár položek, které by při cestování k moři měly být vždy na seznamu. Jedná se o plavky, opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem, sluneční brýle, ručník a něco k zabavení, například knížka, čtečka nebo sluchátka. Při cestě k vodě se dámám bude hodit také lehký přehoz, sarong nebo kardigan přes plavky.
Aby boty neklouzaly!
Tu vám přinesou určitě podrážky, které jsou vyrobeny z pryže nebo kvalitní gumy. Kvalitní pryžová podrážka vám zajistí dobrou přilnavost na kluzkém povrchu a vy si tak udržíte balanc i na náledí nebo v zasněžené krajině.
Co k snidani pod stanem
Několik tipů na jídlo sebou:
- sušené ovoce.
- dehydratovaná jídla.
- kompoty.
- ovesné vločky, müsli.
- konzervy.
- čokoláda.
- proteinové tyčinky.
- sušené maso.
Vhodnou variantou jsou zavařený guláš nebo zavařené karbanátky, ke kterým stačí ukrojit kus chleba. Základem pro přípravu jídel by měly být těstoviny a obiloviny, jako kuskus, bulgur, rýže. K nezaplacení jsou pak různé hotové omáčky, tuňákové konzervy a luštěniny.Barel se dá využít nejen jako zásobník na vodu, ale také pro převážení ovoce do moštárny, nebo je velice oblíbený pro vodáky jako zásobník pro uchování suchého prádla a věcí při plavbě na lodi. Výška barelu je 48 cm a šířka ve spodní nejširší části je 28 cm. V samotném odvoru nádoby je hrdlo široké 15 cm.
Většina vodáků splouvá pouze tu část Vltavy, která je pod Lipnem, začíná se ve Vyšším Brodě a obvykle se končívá v Boršově či ve Zlaté Koruně (1. tabulka). Dolní Vltavu je však možné splouvat až do Českých Budějovic příp. ještě dál.
Jak sjet Šlajsnu : Sjíždí se šlajsnou u levého břehu, která není zcela otevřená, takže hned na začátku je asi třičtvrtěmetrový nepříjemný skok, kde to Vaši loď, pokud není z gumy, určitě zabolí. Na výjezdu ze šlajsny je kohout, který loď nejprve nadzdvihne a potom zaleje.
Jaký je rozdíl mezi jezem a splavem : Rozdíl je především v tom, že splav se obvykle buduje na stojaté vodě a slouží k regulaci výšky vodní hladiny, zatímco jez se buduje na tekoucí vodě a slouží ke vzedmutí hladiny vodního toku.
Jak zastavit spodní vodu
V takových případech postačí úprava půdy a vysázení porostů, které vodu z půdy vytahují. Báječně fungují třeba topoly nebo vrby. Technické techniky v sobě obsahují úpravy pomocí odvodňovacích kanálů, příkopů a drenáží.
Existuje pár položek, které by při cestování k moři měly být vždy na seznamu. Jedná se o plavky, opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem, sluneční brýle, ručník a něco k zabavení, například knížka, čtečka nebo sluchátka. Při cestě k vodě se dámám bude hodit také lehký přehoz, sarong nebo kardigan přes plavky.Hygienické potřeby – zubní kartáček, dětská pasta na zuby, šampón, sprchový gel (mýdlo), hřeben, ručníky, osušky nebo pončo, krém na opruzeniny pro nejmenší. Děvčátkům sponky, gumičky a čelenky do vlásků. Opalovací krém s vysokým faktorem – pro děti nejlépe faktor 50.
Jak nahradit nesmeky : Klouzat může i pánská společenská obuv, ke které také snadno seženete nesmeky pro boty. Elegantní možností jsou i tzv. tekuté řetězy ve spreji, které jednoduše nastříkáte na podrážku, která tímto zdrsní a vy budete moct vyrazit třeba i na ledovku.