Co si Oblect na lezeckou stenu?
Dbejte na to, aby outfit seděl na těle, ale nebyl příliš upnutý a neomezoval vás v pohybu. Vyhněte se příliš volnému oblečení, které se může zachytit o lezecké body nebo lano a způsobit nebezpečné situace.Oproti boulderingu už člověk potřebuje více vybavení – lezecký úvazek, lezečky, magnesium, lano, karabinu s jistítkem a ve skalách ještě navíc karabiny, expresky a ideálně přilbu. Pokud nelezete na umělé stěně, kde můžete využít i umělé jištění, budete v této disciplíně potřebovat i parťáka na jištění.Veškeré oblečení, ve kterém budete lézt, by tak mělo být ideálně čtyřsměrně strečové (pružné) a mělo by vám dobře sedět, abyste při náročnějších krocích nebyli omezeni. Druhým předpokladem je pohodlí. To souvisí nejen se střihem, ale také samozřejmě s materiálem, ze kterého je oblečení vyrobeno.

Co si vzít na Boulder : OFF: Hlavně si vemte pohodu a dobrou náladu 🙂 Jinak stačí jakékoliv sportovní oblečení. A vzal bych i nějakou lehčí mikinu. Když jistíš parťáka nebo odpočíváš před výkonem, tak je dobré, když úplně nevychladneš.

Co potrebuji na lezeckou stenu

Co se týče výbavy, je lezení na umělé stěně ze všech lezeckých disciplín to nejjednodušší. K jeho bezpečnému provozování vám stačí lezecké boty (lezečky), sedací úvazek (sedák), lano, jistítko s karabinou a magnesium.

Jak se jistit na stěně : Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.

Co se týče výbavy, je lezení na umělé stěně ze všech lezeckých disciplín to nejjednodušší. K jeho bezpečnému provozování vám stačí lezecké boty (lezečky), sedací úvazek (sedák), lano, jistítko s karabinou a magnesium.

Expresky se cvakají západkami proti směru lezení. Tedy pokud lezec postupuje svislým směrem nahoru, nezáleží, kam směřují západky karabin. Ovšem pokud lezec traverzuje směrem po stěně doprava, západky expresky směřují opačným směrem doleva.

Co je potreba na lezeckou stenu

Jaké vybavení si vzít na lezeckou stěnu. Co se týče výbavy, je lezení na umělé stěně ze všech lezeckých disciplín to nejjednodušší. K jeho bezpečnému provozování vám stačí lezecké boty (lezečky), sedací úvazek (sedák), lano, jistítko s karabinou a magnesium.Na sebe oblečte jako první vrstvu spodní termo prádlo, aby dobře odvádělo pot. Druhou vrstvu tzv. zateplovací, ta vám udrží teplo u těla (mikiny, hybridní bundičky, zateplovačky) a v případě nepřízně počasí (vítr, sníh, déšť) třetí vrstvu, jakousi ochranou slupku v podobě nepromokavé, větruodolné bundy.S lezením je dobré se seznámit nejprve na umělé stěně, postupně přejít na cvičné skalky, až pak se případně pustit do vícedélkových cest na skalách nebo ve velkých horách, případně do lezení v ledu nebo mixových cest. Právě postupný vývoj vašich dovedností a jejich zafixování je tou správnou posloupností.

Nejjednodušší cestou, jak začít s lezením na lezecké stěně, je přihlásit se na lezecký kurz nebo si zajednat lekci lezení se zkušeným instruktorem. Takové možnosti většina sportovních středisek s umělou lezeckou stěnou nabízí.

Jak jistit na Standu : Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.

Jak dlouhé lano na lezení : Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity

Disciplína Délka
Sportovní lezení (skály, stěna) 60 – 70 m
Alpské (horské) sportovní lezení 50 – 60 m
Lezení v ledu a mixovém terénu > 60 m
Ledovcová túra 30 – 50 m

Na co se používají expresky

Expreska, celým názvem expresní smyčka, je krátká sešitá popruhová (plochá) smyčka spojující dvojici karabin (pojmem expreska bývá myšlen také celý komplet obou karabin se smyčkou, někdy se takový komplet označuje delším názvem expres set, slangově i preska). Slouží ke spojení lana a jistícího bodu při lezení.

Délka lana – Na umělou stěnu vám stačí kratší lana s délkou 30 až 50 metrů. Někde jsou zapotřebí i delší lana, minimální délku byste měli najít v provozním řádu lezeckého areálu. V horách či na skalách přijdou vhod lana dlouhá 50 až 60 metrů. Delší kusy využijete například na pískovcových věžích.Zimní klasikou jsou svetrové nebo úpletové šaty. Při výběru dbejte na kvalitu materiálu, po několika málo nošeních a vypráních se mají tyto materiály schopnost vytahávat a vlnit u kolen. Navíc by neměly šaty ani trošku kousat.

Jak se obléct do 5 stupňů : Při teplotách pod 5 stupňů: Přidej termotričko, které tě udrží v teple a suchu. Poté můžeš přidat teplejší mikinu a bundu, která chrání před větrem. Některé běžkyně si také obléknou vestu, která jim nepřekáží v pohybu, ale chrání klíčové partie před chladem.