Muži by se měli vyvarovat krátkým kraťasům a tílkům.
Pro ženy jsou pravidla ještě přísnější. Měli by mít určitě zahalená ramena a paže, snažit se mít zakryté vlasy šátkem a pro návštěvu mešity při sobě nosit košili s dlouhými rukávy, které zakryjí zápěstí, a dlouhé kalhoty či sukni, které skryjí kotníky.V pátek se v Berlíně otevřela nezvyklá mešita. Ženy se v ní mohou modlit po boku mužů a jsou zde vítáni i ateisté nebo homosexuálové. Mešita tak má prezentovat otevřenost a přívětivou stranu islámu. Nově otevřená berlínská mešita, která se nachází v budově kostela, prolamuje některá vžitá tabu.V mešitách bývá rozpis modliteb pro ten který den, jelikož časy modliteb se mění podle vycházejícího a zapadajícího slunce. Muslimové se modlí pětkrát denně a každá z těch modliteb má svůj název a přiřazený čas. Průměrně se začíná v pět ráno a končí v deset večer, dle ročního období a polohy mešity.
Kdo svolává do mešity : Muezín (arabsky مؤذن) je v islámu služebník mešity, který stojí na ochozu minaretu a svolává věřící k modlitbě. Muezín volá tzv. azán (arabsky أَذَان).
Jak je to s oblečením v omanu
Při návštěvě Ománu je proto vhodné vždy nosit horní díl s dlouhým rukávem a kalhoty přes kolena. Plavecké šortky jen na pláž. Ženy by měly nosit volné oblečení (nic co obepíná figuru) a mít paže a ramena neustále zahalená. Nošení kalhot je dobrá volba.
Co si obléct na mši : Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “
Již ve Starém zákoně nalezneme různé podoby modlitby: žalmy, prosby, díky, přímluvy, vzývání.
Ramadán začíná od východu do západu slunce a v tuto dobu se nesmí pít (alkohol, ale ani vodu), jíst, mít sex, kouřit. To znamená, že první jídlo může mít po západu slunce a poslední před východem slunce. Mezi tím může mít sex, kouřit, jíst vše kromě vepřového masa a pít vše mimo alkoholu.
Kolik je mešit v Česku
V České republice funguje zhruba deset mešit a islámských modliteben. Náboženský život se odehrává především ve dvou mešitách v Praze a Brně, které spravují dvě islámské nadace, dále v Teplicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Karlových Varech a v obci Kolová (okres Karlovy Vary).Jediná organizovaná modlitba je páteční a koná se v mešitě. Svolává ji muezzin svým zpěvem a tato modlitba má obecně větší sílu než modlitba individuální.Omán je velmi bezpečnou destinací. I kapsářství je méně běžné než v západních zemích. Přesto je ale lepší dávat si pozor na své věci v místech s mnoha lidmi (tržiště apod.). Je vhodné se mít na pozoru s dopravou, hlavně při přecházení přes cestu, jelikož zdejší řidiči nejsou zvyklí před chodci zastavovat či brzdit.
Do země je zakázáno dovážet následující položky: narkotika, části rostliny či semena konopí (cannabis), pornografické publikace, střelné či bodné zbraně a další.
Co se nesmi nosit do kostela : I když je velké vedro, podle příručky do kostela ženy nesmí v minisukni a s velkým výstřihem. Kaple není ani pláž, ani hřiště. Džíny a sportovní trika jsou vhodná na brigádu, ne však na bohoslužbu, stojí v příručce. Stejně tak se mluví o obepínavém a elastickém oblečení.
Co si Oblect na koncert do kostela : Koncerty v kostelech, pokud není uvedeno jinak nevyžadují formální oděv, nicméně doporučujeme v letních měsících spíše dlouhé kalhoty a sukně (ne šortky a minisukně) a zakrytí holých ramen lehkým šátkem. V zimních měsících pak je pravidlem pro pány sejmout v kostele pokrývku hlavy.
Co se říká při Modleni
Zahájení modlitby
Než se začnete modlit, najděte si tiché místo, kde se budete cítit dobře. Dobrý způsob, jak modlitbu začít, je oslovit Boha jménem. Můžete říct například „Drahý Bože“, „Drahý Nebeský Otče“, „Otče náš, který jsi v nebesích“ nebo prostě jen „Bože“.
Křesťané se v modlitbě obracejí přímo k Bohu a věří, že Bůh jejich modlitby slyší. Modlitba přitom směřuje ke kterékoli z osob Nejsvětější Trojice – Otci, Synu či Duchu svatému. Křesťané zároveň věří, že Bůh může k věřícímu v modlitbě promlouvat prostřednictvím Ducha svatého.Mezi východem a západem slunce se musejí muslimové zdržet jídla, pití a kouření, ale také špatných činů, slov a myšlenek. Íd al-fitr – svátek přerušení půstu, de facto konec ramadánu. Připadá na první den desátého měsíce lunárního kalendáře. Id al-fitr se slaví tři dny a je při něm povinností poskytnout pomoc chudým.
Kdo nemusí držet půst : Kdo se nemusí postit
Od půstu jsou osvobozeny těhotné a kojící ženy, nemocní lidé, lidé cestující na dlouhou vzdálenost.