Prvotrimestrální screening – NT plus – Brno. Kombinovaný screening I. trimestru (NT+), neboli Prvotrimestrální screening je kombinované biochemické a ultrazvukové vyšetření zaměřené na vyhledávání nejčastějších odchylek v genetické výbavě plodu (především Downova syndromu) a diagnostiku vrozených vývojových vad plodu.Standardní doba vyšetření je 15 – 30 minut při vhodné poloze plodu a dobré viditelnosti. V případě vícečetného těhotenství trvá vyšetření déle, proto je to třeba uvést již při objednání.I partner musí mít s sebou kartičku zdravotní pojišťovny a vyplněný rodokmenový dotazník – formulář ke stažení níže.
Co se nesmí v prvním trimestru : Gynekologická prohlídka probíhá vnitřním ultrazvukovým (sonografickým) vyšetřením při každé návštěvě, v prvním trimestru se dělá vždy také kolposkopie (vyšetření děložního čípku) a onkologická cytologie (metoda odhalující přednádorové a nádorové stavy děložního čípku).
Jak probíhá screening v prvním trimestru
Screeningové vyšetření plodu v I. trimestru vede k vyhledání žen se zvýšeným rizikem vrozených chromozomálních i morfologických vad. Kombinovaný test spočítá v kombinaci nálezů biochemického vyšetření séra matky a ultrazvukového vyšetření.
Co zvyšuje riziko Downova syndromu : Jen riziko pravděpodobnosti roste s věkem matky. Genetika: Pokud má rodina již dítě s Downovým syndromem, zvyšuje se taktéž pravděpodobnost, že i další dítě bude mít tento syndrom, zejména v případech translokačního Downova syndromu.
Screening neboli vyhledávání rizikových nemocí v populaci představuje velmi užitečný nástroj cílené prevence. Tento program je organizován Ministerstvem zdravotnictví ČR a příslušnými odborníky a každoročně u nás odhalí tisíce nádorových onemocnění, jejichž nositelé by jinak vůbec netušili, že nějaké onemocnění mají.
Obrázky vašeho miminka si během vyšetření můžete prohlížet na další obrazovce určené jen pro vás a vašeho partnera. Tento screening není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Cena je 1500 Kč (u vícečetného těhotenství 2200 Kč) a pojišťovna vám jej proplatí po předložení dokladu.
Co Nedelat před ultrazvukem
Den před vyšetřením a v den vyšetření nepijte bublinkové nápoje. Sonografie břicha se provádí nalačno. Nesnídejte tedy a nepijte ráno mléčné nápoje ani kávu. Napít se můžete vody, nebo ovocného či bylinkového čaje.První trimestr začíná oplozením a končí 13. týdnem těhotenství (13. tt). Je považován za nejrizikovější, protože plod je v těchto 13.Většina testů na vzorek z moči slibuje, že dokáže spolehlivě určit těhotenství již první den očekávané menstruace. U někoho se však hladina hormonu hCG zvedá pomaleji a tak doporučujeme s testem počkat 2-3 dny po vynechaných měsíčkách, kdy už by hladina hCG měla být dostatečně vysoká.
Jestli jste teoreticky v 6. či pozdějším týdnu těhotenství, můžete navštívit lékaře. Gynekolog na ultrazvuku po 6. týdnu těhotenství jistí, zda jste skutečně těhotná, vidí bijící srdce miminka a ověří, že se miminko nachází v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství.
Co znamená pozitivní screening : Jako screening – pozitivní jsou označeny ženy, které mají riziko pro Downův syndrom vyšší než 1 : 100 při kombinavém testu v I. trimestru nebo 1 : 280 při triple testu ve II.
Jak se v těhotenství poznat Downův syndrom : Jediný zcela spolehlivý způsob diagnostiky pro vyloučení Downova syndromu u plodu je provedení amniocentézy (odběr vzorku plodové vody) nebo biopsie choria (odběr vzorku placenty).
Kdy se dělá vyšetření na Downův syndrom
Screening Downova syndromu se provádí u žen nad pětatřicet let věku, kdy je již významně zvýšené riziko výskytu tohoto syndromu. Provádí se v prvním a druhém trimestru, ale významně se přesunul do prvního trimestru těhotenství.
Anatomie jednotlivých orgánů a morfologické vyšetření plodu
u Vašeho dítěte bude vyšetřen vývoj mozku dítěte; jeho tvář včetně vyloučení rozštěpu rtu, zhodnocen profil obličeje, anatomie srdce; vývoj plic a hrudníku, břicho včetně ledvin, močového měchýře a žaludku, páteř, držení končetin a prstů.Komplexní genetické analýzy zjišťují možné dědičné predispozice pro určitý soubor nejčastějších onemocnění. Na základě výsledků pak lze určit míru rizika pro vznik například kardiovaskulárních, nádorových, metabolických, autoimunitních a jiných onemocnění a po konzultaci s lékařem nastavit vhodná preventivní opatření.
Co je vidět na ultrazvuku břicha : Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog. Ultrazvukové vlny dokáží zobrazit téměř všechny měkké tkáně vašeho těla.