Co se započítává do podpory v nezaměstnanosti?
Podpora v nezaměstnanosti se počítá z čistých příjmů za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí, takže se může lišit od čisté mzdy, kterou vidíte na své poslední výplatní pásce. Orientačně můžete pro výpočet použít jakoukoliv čistou mzdu z výplatní pásky nebo si ji spočítat z hrubé mzdy v naší mzdové kalkulačce.Co k tomu potřebujete

  1. formulář Žádost o zprostředkování zaměstnání,
  2. formulář Žádost o podporu v nezaměstnanosti,
  3. evidenční list důchodového pojištění,
  4. potvrzení o zaměstnání (zápočtový list),
  5. doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti,
  6. potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že jste během posledních dvou let před zařazením do evidence ÚP ČR získali dobu důchodového pojištění alespoň 12 měsíců, a to ze zaměstnání nebo při výkonu jiné výdělečné činnosti či náhradní dobou, a zároveň nejste poživatelem starobního důchodu.

Jak Vypocitat podporu : Jak na výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024 Výše podpory v nezaměstnanosti je stanovena jako procentuální část z Vašeho čistého průměrného výdělku v posledním zaměstnání. První dva měsíce to činí 65 % z této částky, další dva 50 % a poté do konce podpůrčí doby 45 %.

Co se počítá že základní mzdy

Základní mzda (časová, úkolová, tarifní)​ – dle pracovní smlouvy – nejčastěji jsou to odpracované hodiny * mzdová sazba (např.: 175 hod. * 120 Kč = 21.000,-) Příplatky ke mzdě​ (viz. zákoník práce) – za práci o víkendu, v noci, za práci přesčas, atd.

Jak se počítá průměrný výdělek pro úřad práce : Údaj o průměrné čistém měsíčním výdělku na Potvrzení zaměstnavatele pro úřad práce program zjišťuje přepočtením průměru na náhrady z předchozího čtvrtletí (uvedený na 2. straně Kmenové karty). Tento údaj se násobí denním úvazkem pracovníka a průměrným počtem pracovních dní v měsíci (koeficient 21,74).

První dva měsíce dosahuje 65 % průměrného čistého výdělku, další dva měsíce klesá na 50 % a po zbytek doby čerpání podpory je stanovena na 45 % průměrného čistého výdělku. Existují výjimky, kdy je podpora snížena na 45 % již od prvního měsíce.

Kdy chodí podpora v nezaměstnanosti Požádáte-li o podporu do 3 dnů od ukončení pracovního poměru nebo přerušení živnosti, bude vám přiznána hned za následující den. Vyplacena však může být až na konci následujícího měsíce.

Kdy není nárok na podporu

Výjimky z nároku na podporu v nezaměstnanosti

Nárok na podporu nemá uchazeč o zaměstnání: se kterým byl v době posledních šesti měsících před zařazením do evidence skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem.Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Měly by jim stačit i kopie.Maximálně může ale podpora dosáhnout 0,58násobku průměrné mzdy v prvním až třetím čtvrtletí roku předcházejícího podání žádosti o podporu. V roce 2024 je tedy maximální podpora 24 608 Kč měsíčně. Při rekvalifikaci je strop výš, na 0,65násobku průměrné mzdy, může tedy dosáhnout 27 578 korun za měsíc.

Mezi vážné důvody řadí zákon o zaměstnanosti důvody spočívající např. v nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let, místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera nebo zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání.

Co se odečítá ze mzdy : Přepočet čisté mzdy z hrubé mzdy není zase tak velká věda. Stačí, když od hrubé mzdy odečtete 6,5 % za sociální a 4,5 % za zdravotní pojištění. Pak je také potřeba odečíst daň z příjmů, která činí 15 % (nebo případně 23 %, pokud máte roční příjmy vyšší než 48násobek průměrné mzdy).

Co všechno se odečítá z hrubé mzdy : Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

Co vše se počítá do průměrné mzdy

Do mezd se zahrnují základní mzdy a platy, příplatky a doplatky ke mzdě nebo platu, odměny, náhrady mezd a platů, odměny za pracovní pohotovost a jiné složky mzdy nebo platu, které byly v daném období zaměstnancům zúčtovány k výplatě.

Průměrný měsíční výdělek se stanovuje přepočtením průměrného hodinového výdělku na jeden měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajícího v roce na jeden měsíc. Průměrný měsíční výdělek se nestanovuje přímo.Jestliže nejste registrovaní na úřadě práce a nepodnikáte, tak musíte platit alespoň minimální odvod zdravotního pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP), který v roce 2021 činí 2 052 Kč. V roce 2022 pak platba OBZP činí 2 187 Kč.

Co si musím platit Když nepracuji : Pokud nepracujete, nemusíte platit sociální pojištění. V takovém případě se stáváte osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP). OBZP mají povinnost platit pouze zdravotní pojištění. Za nezaměstnané osoby, které jsou účastny evidence na úřadu práce, platí zdravotní pojištění stát.