Sběratelé sbírají např.:
- přírodniny – hmyz, lastury, kaktusy, jiné sukulenty, orchideje, minerály, fosilie, …
- předměty – poštovní známky, poštovní razítka, pohlednice, nálepky a etikety, mince, plakety, medaile, vyznamenání a řády, odznaky, notafilie (bankovky, papírová platidla), zbraně (chladné, palné, …)
Co se dnes sbírá a z čeho bude zisk
„Dnes se sbírá v podstatě cokoliv, ovšem mezi tradiční sběratelské obory se řadí zejména filatelie, numismatika, faleristika (medaile), notafilie neboli sbírání bankovek, dále také sbírání starožitností a uměleckých děl,“ vyjmenovává Pavel Krejčíř.Velmi důležité je si na začátku říci, kolik času a peněz můžete na svou zálibu uvolnit. Dá se sbírat za pár stovek korun i za pár stovek tisíc korun. Ujasněte si také, zda se chcete hlavně bavit, nebo zda je pro vás důležitější zhodnocení vložených prostředků. Vaše další kroky budou závislé na tom, jak si odpovíte.
Jak ukládat mince : – Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).
Co se nejčastěji sbírá
Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.
Co sbírat v březnu : březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.
Co lidi nejčastěji sbírají Mezi nejčastější sběratelské položky patří známky, mince, hračky, pohlednice, filatelie, sbírky alkoholu, knihy, filmy, hudební nástroje, starožitnosti a mnoho dalších. Sbírat můžete téměř cokoli, co vás zaujme nebo co se vám líbí.
Co by měl obsahovat ideální popis každého sběratelského objektu ve sbírce:
- Kdy byl koupen.
- Od koho.
- Kolik za něj sběratel zaplatil.
- Popis všeho, co se o dané věci ví, nebo bylo publikováno.
- Kdo je jeho tvůrcem.
- Rozměry a váha.
- Má nějaké poznávací znamení (vadu, poškození)
- Známá historie předmětu.
Kde se zbavit mincí
Bezplatně lze vyměnit až sto kusů mincí jedné nominální hodnoty, a to u kterékoliv pobočky bank a pošty s pokladní službou nebo u poboček ČNB,“ upozorňuje Josef Ducháček, ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB.Postupně se v Jablonci nad Nisou začaly vyrábět mince dalších nominálních hodnot a počínaje rokem 1996 je Česká mincovna výhradním dodavatelem všech českých mincí – oběžných i pamětních.Každá má jinou váhu, jiné magnetické vlastnosti a jinou rychlost při průletu měřícím zařízením automatu. To je také důvod, proč automaty poznají, když se do nich pokoušíte vhodit padělané mince, kovová kolečka nebo měnu cizích zemí. Odvrácenou stranou jejich složitosti je fakt, že ne vždycky vám automaty mince přijmou.
Rdesno hadí kořen, devětsil, kokořík, bršlice, kopytník, šater, šťovík, toten, všedobr (oddenek). Podběl, prvosenka, sedmikráska, šacholan, střemcha (květ). Česnáček, kerblík, okřehek, plicník, ptačinec, zběhovec (nať).
Co se dá sbírat na jaře :
- Medvědí česnek.
- Kopřiva.
- Sedmikráska.
- Pampeliška.
- Prvosenka jarní
- Do prvních jarních dní se vám bude hodit:
- Mohlo by vás také zajímat:
Jak se nazývá sběratel poštovních známek : Ačkoli mnoho lidí ztotožňuje filatelii se zálibou ve sbírání známek, samotná filatelie je poněkud širší pojem. Filatelista – badatel může studovat velmi vzácné známky, aniž by je vlastnil.
Kde mi vymeni mince za bankovky
Kterákoliv pobočka jakékoliv banky je povinna vám drobné ke směně přijmout, nicméně platí, že bezplatně lze tuto službu využít jen do maximálního počtu 100 ks. Překročíte-li tento zákonem stanovený počet, v bankách se nevyhnete poplatku.
Přijímáme do aukce a vykupujeme za hotové zlaté a stříbrné mince, medaile, bankovky, řády, vyznamenání a staré pohlednice. Nemusíte se objednávat, přijmeme vás pondělí až čtvrtek od 14 do 17 hodin a sdělíme vám přibližnou hodnotu.U mědi platí více než u ostatních kovů, že jediným bezpečným způsobem čištění by měla být teplá voda. Platí zásada, že by se při čištění mincí neměla zničit originální, tzv. ušlechtilá patina.
Kolik mincí lze vyměnit bez poplatku : Zdarma vám mince přijmou, pokud máte od každé hodnoty mince (koruny, dvacetikoruny atd.) nejvýš 100 kusů. Pokud toho máte víc, zaplatíte poplatek 3 % z částky nad 100 ks příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč.