Co se vyšetřuje na revmatologii?
Revmatologie se zabývá nemocemi pohybového aparátu (klouby, kosti, páteř, svaly, vazy, šlachy, úpony). Příznaky revmatických onemocnění se nejčastěji projevují bolestivostí pohybového ústrojí, omezením hybnosti a tuhnutím kloubů.Revmatologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a konzervativní léčbou onemocnění pohybového aparátu. Revmatická onemocnění postihuji pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), ale mnohdy mohou postihnout i některé jiné orgány.Mezi podezřelé příznaky, se kterými byste vždy měli navštívit svého lékaře, patří: Otoky a bolest drobných kloubů na rukou trvající aspoň 6 týdnů. Ranní ztuhlost kloubů. Po opuštění lůžka vám nějakou chvíli trvá, než postižený kloub „rozhýbete“ tak, že s ním můžete hladce a bezbolestně pohybovat.

Jak se zjistí revmatismus : Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření: odběr a vyšetření krve, rentgenové vyšetření a punkce (postiženého) kloubu, pokud je možná. Odběr a vyšetření krve – při odběru krve se odebírá pouze obvyklé malé množství.

Co obnasi vyšetření na revmatologii

Důležité je především vyšetření revmatoidního faktoru, což je druh autoprotilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou. Z krve je rovněž možno určit stupeň zánětlivé aktivity, především podle počtu bílých krvinek a koncentrace látky zvané CRP (C-reaktivní protein).

Jak začíná revma : Nemoc většinou nejprve postihuje malé klouby na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava, jedná se o takzvané prodromální příznaky, které mohou připomínat chřipku.

Při samotném vyšetření revmatolog používá hlavně své smysly. Rozsah postižení hodnotí lékař pomocí pohledu, pohmatu, poklepu a poslechu. Charakter případných odchylek zjišťuje prováděním zvláštních manévrů. Volba jednotlivých postupů a jejich posloupnost závisí na konkrétním postižení a aktuálním stavu pacienta.

Z krve je rovněž možno určit stupeň zánětlivé aktivity, charakterizované zvýšenou koncentrací CRP (C-reaktivní protein) a hodnotou FW (sedimentace erytrocytů).

Jak se projevuje revmatoidní artritida

K typickým projevům zánětu patří zarudnutí, otok, bolest a zvýšená teplota. Zánětlivá reakce představuje obranu těla vůči nemoci nebo zranění a je součástí procesu hojení. Pokud však zánětlivá reakce trvá dlouho nebo se často vrací, může vést až k trvalému poškození kloubu.Existují ale rizikové faktory, které revmatismus prokazatelně zhoršují. Řadí se mezi ně kouření, obezita nebo prodělání různých virových a bakteriálních infekcí. Dodržováním zdravého životního stylu a zvýšenou hygienou tedy určitě nic nezkazíte. Pokud je nemoc v akutní fázi, měla by se dodržovat režimová opatření.Typické příznaky

  • Bolest kloubů
  • Otoky.
  • Ztuhlost.
  • Začervenání okolo kloubu.
  • Zvýšená teplota.
  • Únava.


Jak se pozná revma První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava.

Jak se zbavit revmatoidní artritidy : Základem léčby jsou chorobu modifikující léky (tzv. DMARD), mezi které patří konvenční syntetické a cílené syntetické léky. Při včasném režimu podávání DMARD mohou pacienti dosáhnout stavu​ s nízkými či žádnými známkami aktivity onemocnění. Často se také podávají glukokortikoidy pro jejich rychlý protizánětlivý účinek.

Jaký lék se užívá na revma : Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.

Jak se zjistí revma z krve

Odběr krve a její vyšetření – Zjišťuje se především druh protilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou a také stupeň zánětu v těle dle CRP. RTG snímek – Rentgenové snímky se při průběhu nemoci pořizují mnohokrát, a to z důvodu určení, jak rychle zánět v těle postupuje.

Vyhněte se některým druhům zeleniny (paprika, lilek, rajčata, brambory, tabák). Látky obsažené v těchto potravinách mohou způsobit bolesti svalů. Omezte solení. Snažte se omezit potraviny obsahující železo (ale pozor, nejprve se poraďte se svým lékařem, abyste netrpěli chudokrevností).První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava. Jedná se o takzvané prodromální příznaky, které mohou připomínat chřipku.

Jak se pozná revmatoidní artritida : Pro správné určení diagnózy se nejčastěji využívají tyto vyšetření: Odběr krve a její vyšetření – Zjišťuje se především druh protilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou a také stupeň zánětu v těle dle CRP.