Co se u vína hodnotí jako první?
Pořadí vín při degustaci

Bílá vína podáváme před víny červenými, suchá vína před sladkými. Mezi bílým a červeným vínem nikdy nepodáváme víno šumivé. Chceme-li pít i šumivá vína, můžeme degustaci zahájit suchým sektem nebo šampaňským a ukončit polosladkým a sladkým šampaňským či sektem.Ve 100bodovém systému hodnotíme vína pomocí 10 kritérií v kategoriích vzhled – zde se hodnotí čirost a barva vína; vůně – intenzita, jemnost a kvalita; chuť – intenzita, jemnost, kvalita a perzistence vína (tedy délka času po polknutí vína, během kterého Vám v ústech přetrvává jeho chuť) a celkový dojem z vína.Počátek tradice je dle pověstí spojený s jižní Moravou a knížetem Svatoplukem. Kníže zakládal první vinice ve Velkomoravské říši. Díky němu se víno dostalo také do Čech. Roku 892 poslal sud vína knížeti Bořivojovi a jeho ženě kněžně Ludmile, babičce svatého Václava.

Co se hodí k bílému vínu : Bílé víno podáváme ke světlým masům (drůbeží, telecí, rybí, plody moře), světlým omáčkám, zeleninovým salátům a většině sýrů. Červené víno se zase hodí k tmavým masům, kořenitým jídlům, těstovinám a sýrům s výraznou chutí.

Které víno se doleva

Všechna vína – červená, bílá i šumivá – se smí dolévat, aniž by byla sklenička prázdná.

Jak se spravne pije víno : Víno naléváme do 1/3 objemu sklenky, aby bylo možné vínem ve sklenici zatočit a uvolnily se aromatické látky. Víno má mít správnou teplotu. Pro bílá vína jsou vhodné nižší teploty: 8-12 °C, pro červená vyšší: 16-18 °C. Ochutnávku je vhodné doplnit pečivem, které neutralizuje chuť mezi jednotlivými vzorky vín.

První skupinu tvoří vůně pozitivního charakteru. Tyto se mohou projevovat od svěžích ovocných a květinových tónů přes zemité tóny, např. čerstvých artyčoků, sklepu nebo nafty, až po živočišné vůně, např. masa, zapařené srsti nebo zvěřiny.

Vůně by měla být čistá a harmonická. Pokud ucítíte při prvním přivonění nepříjemné zápachy, které jsou štiplavé a dráždivé, je to příznak vysokého obsahu těkavých látek. Určitě byste neměli pít vína se zápachem octu, aldehydu, acetonu, síry nebo dokonce plísně.

Jak se říká znalci vína

Zkrátka sommelier je znalec vín a jídel.Degustátor je profesionální a certifikovaný ochutnávač vína, který je schopen na základě svých smyslů zhodnotit kvalitu vína a vyjádřit ji prostřednictvím některého z hodnotících systémů.Zjednodušeně se dá říct, že platí pravidlo k bílému masu bílé víno, k tmavému masu červené víno. Bílé víno v individuálním výběru podle úpravy jídla tedy podáváme např. k rybám, drůbeži, telecímu a světlým omáčkám, červené víno pak podáváme např. ke zvěřině, kachně, huse a chuťově výrazným tmavým omáčkám.

K pařeným sýrům se hodí výraznější bílá vína. Kozí a ovčí sýry si skvěle rozumí s ovocnými bílými nebo růžovými víny. Sýry typu romadúr neb uzený sýr je vhodné doprovodit mladými jakostními víny. Tavený sýr se může kombinovat s lehkými suchými víny.

Jak spravne nalit víno : Etiketa praví nalévat víno vždy z pravé strany stolovníka a podle významu stáří s výjimkou žen, které mají s nalitím vína pochopitelně přednost. Pokud budete sami hostitelem, kolečko zakončujete u své sklenice. Stane-li se, že v průběhu podávání vína dojde ke variaci vín, vždy vyměňte svým hostům sklenice na víno.

Kolik se Naleva bileho vína : Sklenice na bílé víno můžeme naplnit do jedné třetiny, kulatější sklenice do jedné čtvrtiny a šumivé víno naléváme do necelé třetiny objemu sklenice. Dolévání se dnes toleruje, ale pokud počkáte na prázdnou sklenici, jak tomu bylo dříve nutné, vůbec nic nezkazíte.

Jak staré víno se dá pít

Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.

Tichá vína jsou, velmi jednoduše řečeno, běžná vína, která nejsou perlivá či šumivá, stejně tak do této kategorie nespadají likérová vína. Mezi reprezentanty tichých vín se tak setkáme s víny bílými, červenými, růžovými, ale i oranžovými – právě třídění dle barvy je jedním z možných způsobů jejich členění.Pozdní sběr – Pozdní sběr jsou vína, která jsou vyráběna s pozdějším termínem sběru dobře vyzrálých hroznů. Cukernatost hroznů dosahuje 21-24 °NM. Jsou to kvalitní, suchá či polosuchá vína. Výběr z hroznů -Výběr z hroznů jsou plná extraktivní vína s vyšším obsahem alkoholu a vyšším obsahem zbytkového cukru.

Co je to doc u vína : Vína D.O.C. (Denominazione di Origine Controllata) a D.O.C.G. (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Dle italského vinařského zákona – kvalitní vína s kontrolovaným původem.