Hrad rovněž využívají filmaři; tak v roce 1987 tu vznikaly záběry pohádky O živé vodě; roku 2010 zde natáčeli lyrické drama Janek a Anežka, inspirované pověstí o Zelené paní. Rekonstrukce hradu od olomouckého Atelieru-r získala Českou cenu za architekturu za rok 2021 pořádanou Českou komorou architektů.Hrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn, německy Helfenstein) vznikl se vší pravděpodobností v poslední čtvrtině 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy.Helfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě ležící ve stejnojmenné obci nedaleko Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Známý je po celém světě jako dějiště mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston.
Jaká je nejrozsáhlejší zřícenina v ČR : Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách
Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.
Co se tocilo ve Velharticich
Do té o Šípkové Růžence, Karkulce nebo Marušce. To vše provází písničky oblíbené autorské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Natáčení zavedlo filmaři i do našeho regionu, a to na hrad Velhartice a do kláštera v Kladrubech.
Co se stalo na hradě Houska : Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn. Vchod do pekla prý střeží strašlivý černý mnich bez obličeje, ale dodnes se neví, kde přesně se tato brána do jiného světa nachází.
Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách
Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.
Hefaiston je název mezinárodního setkání uměleckých kovářů. Název Hefaiston je odvozen od jména antického boha ohně a kovářství Héfaista. Setkání se koná pravidelně od roku 1982 na hradě Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Organizátorem je Muzeum Jana Amose Komenského v Přerově.
Ve kterém termínu probíhá Hefaiston XLI mezinárodní setkání uměleckých kovářů
Vítejte na oficiálních stránkách největšího mezinárodního setkání uměleckých kovářů, které pod názvem Hefaiston probíhá na hradě Helfštýn od roku 1982 vždy poslední srpnový víkend.Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.
Na Housce natáčela v dubnu Česká televize pohádku Dilino a čert. Dilino znamená v romštině hlupák nebo pitomec.
Proč se jmenuje Hrad Houska : Říká se, že byl postaven na skále, aby zacpal díru do pekla, která zde někdy vznikla a ve které se začaly zjevovat různé přízraky. Původně tu snad bylo hradiště, které pro svého syna Houseka nechal postavit Slavibor z rodu Pšovanů. Proto se hrad jmenuje Houska.
Jaký je největší zámek v ČR : Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.
Jaký je nejstarší hrad na světě
Malbork (hrad)
Malbork | |
---|---|
oficiální sídlo | |
Základní informace | |
Sloh | gotická architektura a novogotika |
Výstavba | 1270 |
Vítejte na oficiálních stránkách největšího mezinárodního setkání uměleckých kovářů, které pod názvem Hefaiston probíhá na hradě Helfštýn od roku 1982 vždy poslední srpnový víkend.Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.
Který český hrad je nejstarší : Přimda (německy Burg Pfraumberg) je zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu na území ČR. Nachází se nad městem Přimda v okrese Tachov, na stejnojmenném kopci Přimda (848 m n. m.). Tento raný představitel románské hradní architektury vznikl v roce 1121 za vlády Vladislava I.