Co se tezi v Amazonii?
V Amazonii se v současné době ve velkém měřítku těží nerostné suroviny – např. zlato, měď, ropa ( zvláště na území Ekvádorské Amazonie).Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.V části deštného lesa, která je nyní obhospodařována lesním podnikem Maderacre, byly v minulosti těženy stromy velkých rozměrů s cenným dřevem, zvláště mahagon.

Co je to Amazonie : Amazonie je označení pro geografickou oblast v Jižní Americe, zahrnující povodí řeky Amazonky a jejích přítoků. Jedná se o zalesněnou pánev o rozloze více než 7 milionů km2 na území států Brazílie, Bolívie, Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.

Proč se kácí amazonský prales

A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.

Co se těžilo : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.

Z ryb zde žije ⅓ celosvětové sladkovodní fauny (2 000 druhů). Arapaima velká dosahující délky až 4 m má průmyslový význam. Charakteristická je také dravá ryba piraňa. Žijí zde také rejnoci, úhoři, hadi a krokodýli.

Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…

Jaké dřevo se může sbírat v lese

Tuto problematiku řeší lesní zákon, který jasně říká, že každý si může sbírat pro svoji potřebu suchou, na zemi ležící klest. Hranice mezi klestím a dřevem je stanovena zhruba na 7 cm v průměru, protože nad to už se jedná o dříví nikoliv klest. Klestím se myslí větve nebo nějaké zbytky vršků stromů.Podle Jankovy stupnice, která měří odolnost dřeva proti proražení, jsou nejtvrdší dřeva na světě: Lignum vitae (Guaiacum officinale): tropické dřevo pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Má extrémní tvrdost, Jankova stupnice dosahuje hodnoty 4 500 liber síly (20 034 N), což z něj činí nejtvrdší dřevo na světě.A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.

Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.

Proč mizí deštné pralesy : Podle sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) je hlavní příčinou odlesňování zemědělství. Za 48 % odlesňování je odpovědné zemědělství pro vlastní obživu, za 32 % pak komerční zemědělství; těžba dřeva je zodpovědná za 14 % a těžba palivového dřeva může za 5 % odlesňování.

Kde se co těží : Největší producenti nerostných surovin na světě

Surovina Stát
Uhlí Čína, Indie, Indonésie
Ropa USA, Saudská Arábie, Rusko
Zemní plyn USA, Rusko, Írán
Uran Kazachstán, Namibie, Kanada

Kde se těží uhlí

Zásoby černého uhlí jsou z největší části na území šesti států, a to v pořadí USA (23 %), Indie (19 %), Čína (13 %), Rusko (10 %), jižní Afrika (10 %) a Austrálie (8 %). Těchto šest států dohromady spravuje 84 % světových těžitelných zásob černého uhlí.

Řeky (přítoky) v povodí Amazonky dle délky toku:

  • 3 379 km – Purus.
  • 3 280 km – Juruá
  • 3 239 km – Madeira.
  • 2 820 km – Japurá
  • 2 750 km – Tocantins.
  • 2 575 km – Araguaia (přítok Tocantinsu)
  • 2 250 km – Rio Negro.
  • 2 100 km – Xingu.

V ústí do Atlantiku dosahuje výšky 4-5 metrů, ale patrný je ještě ve městě Óbi-dos, vzdáleném 966 kilometrů od ústí. Na dolním toku je až 25 km široká a více než 60 m hluboká. Má více než 1000 přítoků. Její povodí zahrnuje celé dvě pětiny Jižní Ameriky.

Která zvířata žijí v Amazonii : Významným hnojícím původcem pralesa jsou pouštní písek a požáry v Africe.

  • Hoacin je dokonale specializován pro život na stromech.
  • Sklípkan ze severní Brazílie.
  • Vřešťan z čeledi chápanovitých.
  • Helikonie z amazonského pralesa.
  • Papoušek ara arakanga.
  • Žába z čeledi Pralesničkovití.
  • Jihoamerický motýl z čeledi babočkovití