Svařovat lze kovové i nekovové materiály, materiály podobných i různých vlastností. Ale pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné jiné metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu (spojovaného) v okolí spoje.Podle normy ČSN EN ISO 5817 jsou za určitých okolností se základním kurzem svařitelné sváry ve skupině D. Veškeré sváry ostatní, tedy i jakékoliv bezpečnostní prvky jako třeba schodiště, zábradlí kolem schodiště či hřiště musí svařovat svářeč s kvalifikací podle ČSN EN 9606. x.Svařování s CO
Zapojení CO2: Připojte redukční ventil na tlakovou lahev s CO2. Na výstup ventilu připojte plynovou hadici od svářečky. Otevřete redukční ventil na lahvi s CO2 a nastavte požadovaný průtok plynu (obvykle 10-15 l/min.). Zahájení svařování: Spusťte oblouk a začněte svařovat.
Co lze svařovat Tigem : Svařování metodou TIG se nejčastěji používá ke svařování tenkých profilů nerezové oceli, neželezných kovů, jako je hliník, hořčík a slitiny mědi. Je to mnohem pomalejší proces než většina ostatních svařovacích technik.
Co je Mag svařování
Jedná se o plyny pro speciální účely, automatizované a robotizované svařování, svařování s menší emisí škodlivin apod. Klasickým aktivním vícesložkovým plynem je 93 % Ar + 5 % CO2 + 3 % O2. Souhrnně lze tedy říci, že MAG svařování je vhodné na svařování ocelí a to díky použitému aktivnímu plynu.
Čím svařovat plechy : Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.
Měď lze svářet v podstatě všemi svářecími metodami a svářečkami. Nejčastěji se ale používá sváření plamenem ( acetylen a kyslík ). Lze použít i sváření pomocí elektrického oblouku, kde se nejčastěji využívá sváření obalenou elektrodou ( MMA ). Nicméně lze svářet i TIGem a dokonce i MIGem.
Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.
Čím se svařuje hliník
Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.Svařovací metoda TIG (Tungsten Inert Gass) Elektroda obvykle vyčnívá z keramické hubice 2-3 mm a může dosáhnout 8 mm při rohových svarech. Svařování se provádí roztavením obou okrajů spoje. U vhodně připravených materiálů s malými tloušťkami (přibližně až do 1 mm) není potřebný přídavný materiál.Aktivní plyny vstupují a ovlivňují svarovou lázeň a nejčastěji se používá Oxid uhličitý neboli CO2 a to buď samotný nebo ve směsi s inertním plynem a to nejčastěji s Argonem nebo méně často s kyslíkem. Pro sváření nízkolegovaných ocelí se nejčastěji používá svařovací směs Argon 82% a 18% Oxid uhličitého.
Svařování CO2 řadíme do větší skupiny, kterou můžeme označit pojmem obloukové svařování. Dochází zde k hoření elektrického oblouku mezi svařovaným materiálem a přídavným materiálem, který v tomto případě tvoří drát odvíjený od cívky. Přídavný materiál je pak obalen ochranným plynem, který chrání svarovou lázeň.
Čím se řeže plech : Elektrické nůžky jsou vhodné pro tenčí plechy a umožňují přesné řezání, zatímco bruska je vhodnější pro silnější materiál. Bezpečnost: Používejte ochranné brýle a rukavice, abyste se chránili před jiskrami a ostrými hranami materiálu.
Jak svařit pozinkovaný plech : Pozink nelze dobře svařit, pokud se zinek neočistí. Jedinou možností bez čištění, a je to celkem novinka, je speciální elektroda, kterou lze svařit pozink i bez čištění.
Co lze naložit do medu
Bylinky a kombinace koření
Zvažte, jaké kombinace máte nejraději, do medu se dobře hodí šalvěj, citronový tymián, skořice, rozmarýn, meduňka, zázvor, ale také levandule nebo heřmánek. Pokud byste chtěli vyzkoušet různé léčivé kombinace, pak se doporučuje tymián, máta, meduňka a pískavice proti angíně a kašli.
Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).Při svařování elektrickým obloukem slouží elektroda jako anoda (kladný pól / +) a obrobek jako katoda (záporný pól / -). Pomocí svorky se jeden pól spojí s obnaženou částí obrobku a druhý pól s držákem elektrod, kterým se konec elektrody vede po místě sváru. Tím dochází ke zkratu a vzniká elektrický oblouk.
Čím svařit nerez : Mezi nejpoužívanější metody svařování nerezových částí patří metody TIG, MIG/MAG a tzv. svařování obalenou elektrodou. Metoda TIG je vhodná pro tvorbu vysokokvalitních svárových švů vyznačujících se pevností. Metodu charakterizuje použití wolframových elektrod a také inertní atmosféry, nejčastěji argonové.