Co se Susenym Libeckem?
Největší využití má oddenek s kořeny, méně často se sbírá nať a semena. Oddenky se sbírají na podzim nejlépe u dvou a tříletých rostlin, suší se rychle ve stínu nebo při teplotě do 40ºC. Nať bez silných zdřevnatělých částí s voňavými listy můžeme sbírat v průběhu celého roku a semena na podzim, když jsou plně zralá.V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.

Jak nejlépe usušit libeček : Libeček je nejvhodnější sušit zavěšený svázaný ve svazcích. Nejlepší je jej sušit v průvanu někde ve stínu. Kvůli jeho výrazné vůni se doporučuje ho umístit dál od jiných bylinek, aby po něm nepřejaly jeho aroma.

Jak dát libeček do mrazáku

Zamražení libečku

Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.

Jak dlouho vydrží libeček : Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.

Protože jsou hodně výrazné, je dobré je do jídel přidávat obezřetně, stačí malé množství. Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka. Přidávají se do omáček, k pečenému nebo grilovanému masu, dušené nebo zapečené zelenině i luštěninám a hodí se i do salátů.

Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.

Jak zpracovat libeček na zimu

Jak libeček uchovat

Ideální bude teplota 35 °C. A pokud budete libeček sušit venku, doporučujeme ho přikrýt záclonou, aby na něj nesedaly mouchy. Usušenou bylinu umístěte do tmavé a vzduchotěsné nádoby, kde vám vydrží celou zimu.Kdy sbírat

Oddenek sklízíme třetím rokem na podzim, nať sbíráme v průběhu celého roku, semena na podzim, jakmile dozrají.Protože libeček krásně ochutí pokrm, můžete si připravit dokonce vlastní polévkové koření, ale nejen to, třeba také netradiční pesto. Vyrobit si můžete i libečkovou sůl. Stačí využít nasušený libeček a pořádně ho v hmoždíři rozdrtit najemno. Přidejte k němu sůl a pořádně promíchejte.

Jak na to:

Do uzavíratelného sáčku nebo misky s víkem postupně vrstvěte sůl – bylinky – sůl, pak nakapejte esenciální olej a rozpuštěný kokosový olej a pokud chcete, přidejte barvivo. Pořádně promíchejte a směs dejte do nějaké pěkné lahvičky, která lahodí vašemu oku a bude vám dělat parádu v koupelně.

Na co se dá pouzit sůl : V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá například při konzervaci masa, plní tedy v potravinách nejen chuťové ale i řadu technologických funkcí. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chloru, kyseliny chlorovodíkové a mnoho dalších látek.

Jak dlouho vydrží sůl do koupele : Trvanlivost: Sůl do koupele pořádně zašroubujte a skladujte v suchu, aby se v ní nevytvořily hrudky. Takto vám vydrží i několik měsíců.

Jak vyrobit levandulovou sůl do koupele

Postup výroby domácí koupelnové soli je velmi jednoduchý.

  1. Do uzavíratelné misky si nasypeme první vrstvu soli.
  2. Přidáme pár kapek éterického oleje.
  3. Přisypeme pár levandulových květů.
  4. Kápneme pár kapek olivového oleje.
  5. Vše zamícháme a proces opakujeme.
  6. Misku uzavřeme a necháme provonět.


Sůl navíc podle rozsáhlé studie negativně ovlivňuje i střevní mikrobiom, což může ohrozit imunitní systém a zároveň vést i k poškození malých krevních cév, což může způsobovat problémy s ledvinami či demenci.Výplachy slanou vodou desinfikují ústní dutinu. Výplachy provádíme při zánětech dásní, aftách či oteklých mandlích. Slaný nálev si připravíme tak, že dvě čajové lžičky soli rozpustíme ve dvou decilitrech teplé vody. Vyplachujeme a kloktáme třikrát denně.

Co se stane kdyz hodně solim : Nadmíra soli nám škodí. Příliš velký příjem sodíku významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku i srdečních a cévních chorob. Lékaři dnes už nadměrný přísun sodíku viní i z tvorby ledvinových kamenů, oslabení kostí nebo rakoviny žaludku. Lékaři někdy doporučují sůl jako emetikum (dávidlo – na vyvolání zvracení).