Co se sušenými šípky?
Doporučujeme si z nich připravit pečený šípkový čaj, marmeládu podle receptu babičky Marušky nebo šípkové víno. Lahůdkou jsou i šípky naložené v medu. Základem pro šípkovou omáčku je šípkový protlak, který si můžeme připravit do zásoby. Výborný je šípkový sirup, který lze připravit i ze sušených šípků.Čerstvě natrhané šípky rozpůlíme nebo rozdrtíme. Zalijeme je studenou vodou a necháme 12 hodin macerovat (louhovat). Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat.Rozprostřete šípky v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a vložte do předehřáté trouby na nejnižší teplotu – ta by se měla ideálně pohybovat mezi 50°- 60°C a rozhodně nepřekročit teplotu 70°C. Dejte sušení čas. Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají.

Jak se vaří čaj ze sušených šípků : Půl litrem vroucí vody zalijeme hrst sušených šípků a necháme 10 minut luhovat. Tak vznikne to, čemu bylináři říkají nálev, tedy přelití bylin horkou či vroucí vodou. Šípkový nálev po deseti minutách scedíme. Plody šípku ze dna nádoby nevyhazujeme, ale vsypeme do vroucí vody a necháme povařit asi 5 minut.

Co se dá dělat z šípků

Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.

Na co jsou dobré šípky : TRADIČNÍ UŽITÍ Babské rady ohledně šípků zahrnují popíjení šípkového čaje jako prevenci proti infekcím a nachlazení, dále zpevňuje cévy díky obsahu rutinu, pomáhá při křečových žilách a bolestech žil.

Sušené šípky vydrží až rok

Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.

Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.

Co se dá udělat ze šípků

Možná vás překvapí, co všechno lze ze šípků uvařit. Nejznámější je samozřejmě šípkový čaj, oblíbený pomocník při podpoře imunity. Skvělá je pak šípková marmeláda, šípkový džem, sušenky, víno, sirup, ale i omáčka k masu. Pokud si šípky nasušíte, lze je pak jen přidávat do čajů.Šípky byly po staletí používány k boji proti infekcím a projevům onemocnění, jako jsou kašel, nachlazení, chřipka a dýchací potíže. Nyní je známo, že vitamín C je rozhodující pro celkové zdraví těla v jeho úsilí o potlačení bakteriálních a virových infekcí.Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.

I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a boji proti nachlazení. Vedle vitamínu C vám pomůže do těla dostat také vitamíny B a K, které pomáhají udržovat zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Nechybí ani hořčík, fosfor, vápník, draslík a spousta dalších tělu prospěšných látek.

Co se dělá ze šípků : Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.

Jak chutná Šípek : Nálev a chuť čaje

Čaj z šípků má světle narůžovělou barvu a chutná příjemně sladkokysele. Vůně je jemná, méně nápadná, mírně sladká.

Na co použít sušené švestky

Sušené švestky jsou ideální jako zdravá svačina mezi jídly. Je možné je také použít do müsli, k pečení nebo do zvláštních jídel. Sušené švestky ale najdete i v některých cukrovinkách nebo v plněných vepřových žebrech. Na švestkové špízy obalte sušené švestky v tenkých plátcích slaniny a lehce je opečte.

Sušené švestky jsou dobrým zdrojem draslíku (732 mg / 100 g), který je nezbytný pro udržení normálního krevního tlaku a srdeční funkce. Nasekané sušené švestky jako součást naší cereální snídaně mohou přispět k prevenci vysokého krevního tlaku a ochránit před aterosklerózou.Přínosy pro zdraví V šípkovém čaji jsou obsaženy flavonoidy, které jsou účinnými antioxidanty. Mimo to působí antibakteriálně, má příznivý vliv na cévy, působí proti bolestem a zánětům. Tento čaj obsahuje i lykopen, který je antioxidantem s protirakovinnými účinky.

Jak se pozná zralý šípek : Jak poznat zralý šípek

Zralý šípek je sytě vybarvený. Je tvrdý a lesklý. Jeho barva je oranžová až červená. Uvnitř má žlutá semínka s jemnými chloupky.