Co se starou cuketou?
Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.Vlivem velkých veder se jí ale v cuketě vytvořilo takové množství, které může organismus otrávit a v extrémním případě i zcela přemoct. Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.

Co z Mlade cukety : Mladé cukety jsou ideální ke kuchyňskému zpracování, jsou totiž velmi křehké a chutné. Navíc je jejich příprava takřka bez práce. Můžeme je vařit, dusit, smažit i zapékat. Stačí je nakrájet, nastrouhat nebo rozpůlit a využít k plnění.

Kdy loupat cuketu

Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.

Jak se projevuje Otrava z cukety : „Po konzumaci hořkých cuket je možno očekávat průjem, křeče v břiše, zvracení. Obtíže se objevují 1-2 hodiny po požití. Křeče mohou trvat i několik dní, jiné účinky jsou méně časté. Zřídka se popisují i korozivní účinky na zažívací trakt s krvácením, u hořkých dýní a tykví mohou být příznaky závažnější.

Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Jak se jedovatá plodina pozná

Odlišit jedovatou cuketu či okurku od té nezávadné je přitom relativně snadné. Přítomnost kukurbitacinu se pozná podle hořké chuti. Čím je hořkost silnější, tím je jedu více. Je také dobré vědět, že se jed ani varem ani smažením neničí.

Jak dlouho vydrží cuketa v lednici

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.

Před použitím plody omyjte studenou vodou, osušte a odkrojte konce. Malé (mladé) cuketky nemusíte loupat, protože jejich slupka je jemná a křehká. Ani není třeba zbavovat je jadérek. Oproti tomu velké zralé cukety se loupat musí, neboť slupka je velmi tuhá.

Jak dlouho varit cuketu do Prikrmu : Příprava příkrmu z cukety

  1. Cuketu omyjeme a oloupeme.
  2. Nakrájíme na malé kousky.
  3. Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kousky nejsou úplně měkké.
  4. Cuketu rozmixujeme do hladké kaše.

Kdy se projeví otrava : Popis intoxikace: První příznaky otravy se projevují za 2–5 hodin po požití. Obvykle začínají pálením a škrabáním v krku, pro‑ blémy s polykáním, zvracením a průjmem a bolestmi břicha.

Co se stane kdyz snim hořkou okurku

Pokud se vám při ochutnání zdá okurka či cuketa nahořklá, rozhodně ji nezkoušejte přidávat do žádného pokrmu, aby se hořká chuť „ztratila“. Nejenže znehodnotíte celé jídlo, ale navíc můžete ohrozit všechny strávníky. Koření totiž sice může hořkost zamaskovat, ovšem tepelnou úpravou se nebezpečné toxiny nezničí.

Cuketu jednoduše vykroutíme

Před uskladněním do sklepa necháme cukety dobře vyzrát, musejí při poklepu zvonit. Pokud nebudou při sklizni dost zralé, brzy nám je zničí hniloba. Ve sklepě vydrží do ledna, února.Salátové okurky a cukety sice vydrží déle v lednici, pozor ale na přílišný chlad, kvůli kterému se mohou poškodit. Ideální teplota pro jejich delší skladování je mezi 7 a 15 °C. V lednici by ale neměly zůstávat příliš dlouho, protože ztrácejí chuť.

Jak dlouho lze skladovat cuketu : Pro skladování je ideální teplota kolem 10°C a poměrně vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90%). Maximum pro skladování mladých cuket odhaduji na 2 týdny v ideálních podmínkách, déle tyto tzv. baby cukety nevydrží čerstvé. Pokud tyto mladé cukety nezvládáte sníst čerstvé do týdne, pak je můžete zamrazit nebo zavařit.