Co se starou barvou?
Může barvu použít ještě někdo jiný Můžete ji věnovat sousedům nebo přátelům nebo třeba i místní divadelní skupině, komunitnímu centru nebo škole, které je mohou využít. Je důležité pamatovat na to, že barvu nesmíte vylévat do dřezu nebo odpadu ani ji vyhazovat do běžného komunálního odpadu.Vodou, kterou jste plechovku vymyli pak můžete vylít normálně do odpadu. Štětce a válečky – vymyjte proudem vody normálně nad odpadem a vyhoďte do nebezpečného odpadu.Staré barvy už není možné používat ani je darovat, ale musí být zlikvidovány na sběrném místě nebezpečných odpadů ve vzduchotěsném obalu nebo při následující sbírce, které pořádají obce a města zhruba jednou až dvakrát za rok. Do té doby je nutné barvu skladovat v obalu bez přístupu vzduchu a mimo dosah dětí.

Jak dlouho vydrzi barva : Permanentní barva běžně zůstává sytá a nezměněná po dobu 6–8 týdnů, obzvlášť po profesionálním barvení.

Co se zaschlou barvou

Pokud barva unikla mimo cartridge a tiskovou hlavu do útrob tiskárny, můžeme na její vyčištění použít propylalkohol. Šel by použít i čistící roztok na zaschlé tiskové hlavy, ale vzhledem k jeho vyšší ceně nemá smysl jím takto plýtvat.

Co se zbylou barvou na vajíčka : A co se zbylou barvou Projděte se venku a natrhejte si zajímavé listy, květinky. Dále budete potřebovat silonku. List přiložíme na vajíčko a natáhneme přes něj silonku, kterou pevně zavážeme.

Suť, kam spadá beton, cihly, střešní krytiny, obkladačky, umyvadla, WC mísy apod., by měla být před likvidací zabalená (ideálně v pytlích). Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.

Bohužel s jednou lahvičkou nebo tubou lidé většinou dál než k popelnici nedojdou. Pokud máte doma prošlý opalovací krém nebo šampón, budete se muset opravdu vypravit do sběrného dvora. Obsluha vám poradí, kam s ním.

Kam dát staré nádobí

Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.Tabulové sklo patří do zeleného kontejneru. Větší množství je vhodnější odvézt do sběrného dvora. Talíře, hrnky a další porcelánové a keramické výrobky po té, co doslouží, patří do směsného odpadu. Varné sklo patří do směsného odpadu, případně na sběrný dvůr.Ta voda smrdí,protože je zkažená a většinou chycená plísní,která pak může být i na zdi. Jinak pokud barva nezmrzla,nic jí nebude. Často se ale stává,že se oddělí,nahoře se objeví pojivo a na dně pigment a plnivo. Pokud to není moc dlouho pomůže promíchat v míchačce někde v obchodě s barvami.

Nejlepší je ukládat barvu ve stálé teplotě, mimo dosah slunečního světla a v prostředí, kde v zimě nemrzne. Garáž nebo zahradní chata je skvělé místo. Nebo barvu uložte do tmavé skříňky v domě, pokud máte obavy z počasí.

Jak rozpustit zaschlou barvu : Stačí vědět, že zaschlý akryl rozpustíte například alkoholem, klidně i lakem na vlasy. Skvrnu od akrylových barev zakapejte alkoholem, nechte proschnout a pak vyperte v ruce pod tekoucí vodou a posléze ještě v pračce.

Jak obnovit zaschlou barvu : Nejjednodušším způsobem je umístit tiskovou hlavu (popřípadě celou cartridge, jestliže je hlava její součástí) na kapesník navlhčený teplou vodou. Postupně by se měl začít uvolňovat zaschlý inkoust, který vytvoří výraznou skvrnu.

Jak hezky obarvit vajíčka

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

Jak na přírodní barvy

  1. Hnědá: odvar z cibulových slupek.
  2. Žlutá: kurkuma.
  3. Červená: odvar z červeného zelí
  4. Růžová: šťáva z červené řepy.
  5. Fialová: šťáva z borůvek.
  6. Zelená: odvar ze špenátu.
  7. Oranžová: čaj nebo káva.

Co se nesmí splachovat do WC

  • Dámské hygienické potřeby a pleny – podobně jako vlhčené ubrousky i vložky, tampóny a pleny jsou pro toaletu tabu.
  • Kuchyňský odpad – nepovedená omáčka, zkyslý jogurt či polévka, zkažené jídlo, kávová sedlina, olej či zbytky z ledničky patří do popelnice nebo sběrného dvora.

Kam s obaly od kapsiček : Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.