Vařené jídlo zchlaďte
Nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu a do dvou hodin poté ho vložte v uzavřené krabičce do lednice. Příliš teplý pokrm rychle zvýší teplotu uvnitř chladničky a to pro trvanlivost ostatních potravin nevěstí nic dobrého.U každého jídla, které do lednice dáváte, zpravidla platí dvě zásady: Jídlo byste měli dát do ledničky co nejdříve po uvaření, ale nikdy byste do ní neměli dávat ještě horké jídlo. To totiž zvýší teplotu v chladničce a umožní bakteriím, aby se množily. Standardně bývá v lednicích teplota 4 °C.Pokud vývar necháme chladnout příliš dlouho, není vhodné ho pak dále uchovávat nebo mrazit. Horká polévka na plotně, zakrytá pokličkou, chladne velice pomalu. S postupujícím časem ztrácí na síle a chuti a hrozí nebezpečí, že se zkazí a budeme ji muset vylít.
Jak davat věci do lednice : Maso a ryby skladujte ve spodní přihrádce (nad zeleninovým boxem), kde je opět vyšší vlhkost. Směrem vzhůru ukládejte šunku, sýry, jogurty a úplně nahoru pak mléčné výrobky a některé druhy ovoce: například meloun, banány, mango nebo lilek. Právě maso a mléčné výrobky by od sebe měly být co nejdále.
Proč nedávat vejce do lednice
Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice
Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.
Co nepatří do lednice : Co do ledničky nepatří
Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.
Doporučené skladování uvařeného pokrmu jsou 2 až 3 dny, a to při teplotě 4 °C. Po této době se zvyšuje riziko otravy jídlem. U některých potravin hrozí podstatně rychlejší zkažení, čímž ohrožují vaše zdraví. Potraviny s vyšším rizikem zkažení byste měli spotřebovat nejpozději do druhého dne.
Čerstvé déle
Udržujte vnitřní teplotu v chladničce při 4 až 5 °C a teplotu mrazáku při teplotě asi -18 °C pro udržení nejlepší kvality potravin. Chladničku umístěte mimo dosah zdrojů tepla a otevřete ji jen tehdy, když to budete potřebovat, ujistěte se, že ji ihned zavřete.
Jak vychladit polévku aby Nezkysla
Postavit hrnec do dřezu, kde je studená voda a chladit, občas zamíchat. Vodu ve džezu vyměnit a studenou polévku dát pak do ledničky. Skladuju v chladu. A pokud má vydržet dýl, nedávám do ní mlíko (což normálně dávám).Co do ledničky nepatří
Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.Pokud voda vytéká ze spodní části chladničky, může to být způsobeno přetečením vypouštěcí misky. Zkontrolujte vypouštěcí misku, abyste zjistili, zda je vypouštěcí miska naplněna vodou. Pokud ano, znamená to, že selhalo automatické odpařování vody. Řešení: Vypněte chladničku a vyčistěte vypouštěcí misku.
Skladování vajec
Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení. Pokud se vejce musí umýt kvůli blátě nebo hovínku, měla by se opláchnout a potřít pouze teplou vodou a poté uložit do lednice.
Proč nesmí banán do lednice : Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.
Proč nedávat brambory do lednice : Brambory kromě tmavého místa potřebují také uskladnění v suchu. V důsledku chladu navíc dochází k přeměně bramborového škrobu na cukru, tudíž brambory takzvaně sládnou, a navíc v lednici také podstatně rychleji klíčí.
Proč nedávat pečivo do lednice
Přebytky chleba či pečiva do lednice také rozhodně nepatří – začnou zde totiž rychle vysychat, tvrdnout a drobit se. K jejich správnému skladování plně postačí čistá utěrka, do které chléb či pečivo zabalíte, a umístíte do chlebníku. Pečivo neskladujte v igelitových sáčcích – v nich rychle vzniká plíseň.
na potlačení chuti k jídlu jsou velmi vhodné vlákniny. Vláknina ve střevě bobtná a simuluje pocit najezenosti. Může to být psyllium, jablečná vláknina nebo konjac (glucomannan). Zvláště glucomannan při dostatečné dávce působí na naše centrum sytosti v mozku a snižuje chuť na jídlo.Horké jídlo, které není určeno k okamžité konzumaci, přendáme do mělké nádoby nebo rozdělíme na menší porce, aby rychle vychladlo. Velmi teplé jídlo do lednice nepatří. Za bezpečné se považuje přendat jídlo do lednice, až z něj přestane vycházet pára.
Co se zakalenou polévkou : "Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.