Příliš mnoho vlákniny může způsobit plynatost. Tento nežádoucí účinek je viditelný zejména u lidí s přecitlivělostí tlustého střeva. Může způsobit střevní potíže .Vláknina pomáhá regulovat chuť k jídlu a hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravý trávící systém. Když máme nedostatek vlákniny, jsme více ohroženi obezitou, onemocněním srdce, a dokonce i některými druhy rakoviny.Co se děje při nedostatku vlákniny Mezi nejčastější příznaky v počátcích patří například zácpa, bolesti břicha a nadýmání. Kromě toho může být také projevem rychlý hlad po jídle, protože v tomto nelze žaludek oklamat.
Co dělá vláknina v těle : Vláknina nám může pomoci hned několika způsoby, pomáhá našemu trávení. To oceníme především při zácpě nebo průjmu. Navíc je nestravitelná a dobře váže vodu, takže nás zasytí. To znamená, že s ní můžeme zahnat pocit hladu, aniž bychom přibrali na váze.
Která potravina má nejvíce vlákniny
Nejvíce vlákniny se získává z ovoce a zeleniny, dobrým zdrojem jsou i obiloviny (zejména celozrnná mouka), brambory a luštěniny. Velmi vysoký obsah vlákniny má lněné semínko nebo pšeničné klíčky. Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a některé druhy (kupř. beta-glukany) i hladinu krevního cholesterolu.
Jak poznám že mám málo vlákniny : Jak poznat, že jíte málo vlákniny Napoví vám těchto 5 znaků
- Máte po jídle brzy hlad.
- Máte problém s redukcí hmotnosti.
- Máte trávicí potíže.
- Máte vysokou hladinu cholesterolu.
- Máte nedostatek i dalších živin.
Všeho moc škodí
Samozřejmě i u vlákniny platí "všeho moc škodí" a nadměrné množství vlákniny (více než 60 gramů za den) může způsobit zažívací potíže, zácpu nebo naopak průjem. Hrozí také snížení vstřebávání některých minerálů jako vápník, železo, hořčík či zinek.
Podle doporučení by měl dospělý jedinec přijmout 30 g vlákniny za den, realita je však jiná a průměrný Čech zkonzumuje jen zhruba 10–15 g vlákniny denně. Vláknina je obsažena zejména v celozrnných výrobcích, ovoci, zelenině, luštěninách a ořeších. Dosáhnout denní 30g hranice však není úplně jednoduché.
V čem je vláknina obsažena
Nejvíce vlákniny se získává z ovoce a zeleniny, dobrým zdrojem jsou i obiloviny (zejména celozrnná mouka), brambory a luštěniny. Velmi vysoký obsah vlákniny má lněné semínko nebo pšeničné klíčky. Rozpustná vláknina ovlivňuje hladinu cukru v krvi a některé druhy (kupř. beta-glukany) i hladinu krevního cholesterolu.Hruška. Jako většina ovoce s poživatelnou slupkou jsou i hrušky nejvýživnější a nejbohatší na vlákninu, když se konzumují neoloupané. Hrušky jsou na vlákninu stejně bohaté jako jablka, jedna středně velká neoloupaná hruška obsahuje asi 3,5 gramů vlákniny.Doporučená denní dávka vlákniny je 30 g, obvykle však konzumujeme pouze kolem 10-15 g. Hlavní příčinou tohoto nedostatku je fakt, že dáváme přednost výrobkům z bílé mouky a potravinám živočišného původu a naopak v našem jídelníčku chybí zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky.