Existuje několik potravin, kterým se některé kultury tradičně vyhýbají na Štědrý den.
- Maso. V mnoha kulturách se na štědrovečerní večeři nejí maso.
- Ryby s ploutvemi. Dalším jídlem, které se nesmí jíst na Štědrý den, jsou ryby s ploutvemi.
- Pečivo a sladkosti s výplní
- Alkohol.
Od večeře až do mše se nesmí chodit přes pole. Kdo zvyk poruší, do roka zemře. Na Boží hod se podle tradice nesmí pracovat, stlát postele, prát a věšet prádlo nebo uklízet. Podle některých pověr by se také nemělo chodit na návštěvy.Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry. Naši předkové v tento den nemetli světnice ani zápraží, dokonce se nesměly ani stlát postele! Přísně zakázáno bylo prát a věšet prádlo, protože by to mohlo znamenat neštěstí do domu.
Co se dává pod talíř na Štědrý den : Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.
Co se jí na Štěpána
V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.
Kdy se NEJI maso na Vánoce : Na Štědrý den je zvykem celý den nejíst. Novější tradice ale staví vánočku do role tradiční vánoční snídaně. Někteří tedy půst upravili, a dodržují alespoň masový půst. Celý den se tedy většinou nejí maso, proto se na oběd tradičně podává například zelňačka, která maso neobsahuje.
Lidé by neměli prát prádlo ani hýbat se zemí
K Velkému pátku se váže také řada pověr. Některé nejsou součástí křesťanství, ale pouze lidovými tradicemi. A právě v lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. Údajně by se měly otevírat hory, které by měly vydávat poklady.
Co nesmí chybět na vánočním stole
- BRAMBOROVÝ SALÁT SE ŠUNKOU.
- SUŠENÁ JABLKA.
- HOUBOVÝ KUBA S BYLINKAMI.
- OŘECHOVÉ PERNÍČKY.
- VÁNOČNÍ KAPŘÍ FILETY.
- ZIMNÍ SILVESTROVSKÉ BOWLE.
Který den nesmí viset prádlo
Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.Prádlo v Kristově krvi
Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.Vánoce v Polsku patří k nejdůležitějším katolickým svátkům. Poláci se po celý Štědrý den postí: ne kvůli zlatému prasátku, ale protože to je křesťanská tradice. Ke stolu zasedají, když se na nebi objeví první hvězda. Je tradicí prostřít jedno místo navíc pro nečekaného hosta.
Se Štědrým dnem a zejména Štědrým večerem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.
Co se nesmí delat na Štěpána : Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.
Proč se říká Na Štěpána není pána : Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce. K odchodu dostávali zvláštní koláč zdobený pentlemi a ořechy.
Co se dělá na Štědrý den
Se Štědrým dnem a zejména Štědrým večerem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.
Dnes je popeleční středa: Co dříve lidé jedli, aby se vyhnuli tělesnému pokušení Popeleční středa, která tento rok připadá na 17. února, signalizuje start čtyřicetidenního velikonočního půstu. Období, v němž se naši předci snažili ukázat, že jejich duch převažuje nad choutkami a neřestmi těla.Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.
Kdy neprat prádlo Velikonoce : Nenechávejte velké prádlo na poslední chvíli, ať si můžete v poklidu užít Velikonoční svátky. A pamatujte, že na Velký pátek se nepere!